ANDRZEJKOWE WRÓŻBY.doc

(55 KB) Pobierz

ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

/scenariusz zajęcia otwartego-spotkania andrzejkowego w grupie II/

 


Autor scenariusza:

 

·         Ewa Kręcioch

·         Dorota Sikorska


 

1. CELE OGÓLNE:

·         wspomaganie rozwoju dzieci z udziałem najbliższych członków rodziny w różnorodnych sytuacjach edukacyjnych;

·         pogłębianie wartości społecznych i pielęgnowanie uczuć intelektualnych, estetycznych, społecznych w kontaktach z rodzicami;

·         kreowanie otwartych osobowości dzieci, rodziców, nauczycieli we wzajemnych interakcjach;

·         zapoznanie dzieci ze zwyczajami i tradycjami andrzejkowymi.

 

2. CELE OPERACYJNE:(dziecko)

·         zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe;

·         umie wyrażać uczucia i przeżywać radość zabawy z rodzicami;

·         potrafi współpracować w grupie;

·         umie odczuwać radość z własnej twórczości.

 

3. DATA: 26 listopad 2003 rok.

 

4. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

·         duża kostka do gry, papier kolorowy, pisaki, klej, nożyczki, kartoniki na których przedstawione są różne przedmioty (korona, książka, serce, moneta, gwiazda, statek, różaniec, jabłko), kolorowa bibułka, arkusze szarego papieru, kartoniki z cyframi, wosk, klucz do lania wosku, lampiony i świeczniki.

 

5. PRZEBIEG:

 

Wstęp-sala przygotowana na przyjście gości: w różnych bezpiecznych niedostępnych dla dzieci miejscach ustawione świeczniki z zapalonymi świecami. Półmrok na Sali. Na drzwiach sali wisi ozdobny napis:

ZANIM WEJDZIESZ NA SPOTKANIE
POWIEDZ COŚ NA POWITANIE

1.           "Nasze imiona"-na kwitkach rodzice wraz z dziećmi wypisują swoje imiona i przyklejają do ubrania.

2.           "Nasza grupa"- na dużych arkuszach papieru rysujemy duży dom z tyloma oknami, ile dzieci jest w grupie. W każdym z nich poszczególni rodzice rysują swój portret (podpisują portret swoim imieniem i jakiego dziecka są rodzicem).

3.           Zabawa integracyjna:

piosenka "Powitanie"
Wszystkich pięknie witam was,
Na zabawę nadszedł czas,
W prawo skok, w lewo skok
Teraz obrót, uścisk dłoń

Już rączkami klap, klap, klap
Już nóżkami trap, trap, trap
W prawo skok, w lewo skok
Teraz obrót, uścisk dłoń

4.           "Przedstawiamy się"- kładziemy nasz narysowany domek na środek. Stajemy dookoła "domu". Pierwsza osoba przedstawia się, mówi, którego dziecka jest rodzicem, obiega wszystkich wykrzykując imiona mijanych osób. Następnie rzuca kostką w wybrane okienko, a osoba, której portret jest tam narysowany wykonuje takie same czynności co poprzednik.

5.           Zabawa "Ludzie do ludzi" - bawią się wszyscy rodzice w parach ze swoimi pociechami przy muzyce, dotykając się nosem, barkiem, biodrami itp.

6.           "Rozweselanie smutnego" - dzieci są smutne - rodzice starają się je rozweselić mimiką, gestami. Zmiana ról.

7.           "Podajmy sobie rączki"- zabawa z elementem pedagogiki zabawy. Dobieramy się w pary i stajemy w rozsypce w miejscu zabawy. Śpiewając słowa wykonujemy jednocześnie określone ruchy w parach.

Podajmy sobie rączki,
I zróbmy kółka dwa, kółka dwa,
I brzuszek do brzuszka,
I buźka do buźki,
I tak do białego dnia

Więc bawmy się,
Więc bawmy się,
Zabawa nas nic nie kosztuje,
Masz ręce dwie,
Więc klaśnij w nie,
Zabawa niechaj trwa.

 

8.           "Relaks"- siadamy na dywanie, dzieci na kolanach rodziców (rodziców- fotelikach). Koncert piosenki przedszkolnej zaproponowanej przez dzieci, a jednej przez rodziców.

9.           "Rozpoznawanie przedmiotów- pudełko ze skarbami"- zabawa z elementem pedagogiki zabawy.

Każda osoba wkłada ręce przez boczne otwory do tekturowego pudełka i za pomocą zmysłu dotyku wyczuwa, jakie przedmioty znajdują się wewnątrz. Stara się je zapamiętać, policzyć lub opisać słowami. Jeśli jest to możliwe można zapisać zapamiętane przedmioty na kartce, a listę zweryfikować po otworzeniu pudełka z ukrytymi tam przedmiotami

10.        "Czary mary - zaczynamy wróżenie"- zabawa z elementem pedagogiki zabawy.

I WRÓŻBA

Na środku Sali leży kostka, a wokół niej kartki, na których są narysowane różne przedmioty. Każdy uczestnik rzuca kostką. Odczytuje obraz, na którym zatrzymała się kostka.


(korona) - W przyszłości będziesz ważną osobą. Obejmiesz ważne stanowisko.
(książka) - Przed tobą kariera naukowa, zaszczyty.
(serce) - Czeka cię wielka miłość i szczęście rodzinne.
(moneta) - Będziesz bardzo bogatym biznesmenem. Sukces w interesach.
(gwiazda) - Przed tobą kariera aktorska lub piosenkarska. Będziesz gwiazdą.
(statek) - Czekają cię wspaniałe przygody. Zostaniesz podróżnikiem.
(różaniec) - Będziesz księdzem lub zakonnicą. Spędzisz życie na modłach.
(jabłko) - Nowe życie, odrodzenie, ożywienie interesów.

11.        Pląs: "Pingwinek"

Zabawa ruchowa. Uczestnicy wykonując siad podparty z ugiętymi nogami w kolanach siadają na podłodze w kręgu. Śpiewając prostą, krótką piosenkę, wykonują określone ruchy. Słowa piosenki brzmią:

 

O, jak przyjemnie i jak wesoło,
W pingwina bawić się, się, się.
Raz nóżka prawa, raz nóżka lewa,
Do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy!

Pingwinek mama, pingwinem tata,
Pingwinek synek, córki trzy.
Raz nóżka prawa, raz nóżka lewa,
Do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy!

Kiedy pingwina tańczy rodzina,
To aż podłoga cała drży,
Raz nóżka prawa, raz nóżka prawa,
Do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy!

 

Śpiewając dwie pierwsze linijki każdej zwrotki, uczestnicy rytmicznie maszerują nogami. Na słowa "się, się, się"(" córki trzy"; "cała drży") tupią obiema stopami o podłoże. Na słowa " Raz nóżka prawa"- wysuwają w bok prawą nogę i przywodzą ją z powrotem do pozycji wyjściowej. I na odwrót wykonują podobne ruchy lewą nogą przy słowach "Raz nóżka lewa". Następnie mając złączone obie nogi robią jeden krok do przodu i jeden krok do siebie, a na koniec na słowa " i raz, dwa, trzy!"- trzy kroki w przód aż do całkowitego położenia nóg na płasko na podłożu.


II WRÓŻBA

"Losowanie kolorów" - dzieci wraz z rodzicami wybierają paski bibułki kolorowej, rozłożone w różnych miejscach sali i tańczą z nimi przy muzyce. Gdy muzyka milknie, dmuchają w nie i łapią najbliższą. Następujące kolory mają znaczenie:



czerwony - jesz za dużo słodyczy, uważaj na zęby;
czarny - za dużo się kłócisz, możesz stracić przyjaciół;
zielony - bądź ostrożny w drodze do przedszkola;
niebieski - pilnuj swoich rzeczy, możesz coś zgubić, jesteś zbyt roztargniony;
biały - pijesz za mało mleka, bez niego twoje zęby są słabe;
żółty - słabo dbasz o swoje zdrowie, nie zapominaj o czapce, szaliku i rękawiczkach.

III WRÓŻBA
"Magiczne liczby"- jaki prezent dostanę
1-kto ma liczbę 1, dostanie prezentów 7
2-kto ma liczbę 2, dostanie pluszowego lwa
3-kto ma liczbę 3, dostanie 2 planszowe gry
4-kto ma liczbę 4, dostanie 2 mini komputery
5-kto ma liczbę 5, dostanie album do zdjęć
6-kto ma liczbę 6, dostanie coś, co można zjeść

IV WRÓŻBA
"Lanie wosku" - wspólne odczytywanie znaczenia powstałej formy.

12.        " Mój nastrój"

Na zakończenie dzieci i rodzice dzielą się z innymi swoimi wrażeniami. Rysują flamastrem swój nastrój, nastrój w jakim się obecnie znajdują (po zakończeniu zabaw):

rozpromienione słoneczko, słoneczko za chmurką, chmurka z deszczykiem.

13.        Pląs: Pożegnanie

Zabawa skończona
I chce nam się jeść.
Do domu idziemy,
Adieu, bye-bye, cześć!

 

14.        Wypełnienie ankiety przez rodziców.

http://republika.onet.pl/_d/adv/zwin.gifhttp://republika.onet.pl/_d/adv/logo3.gif

 

Podobne strony

 

1

soswstarach.republika.pl

2

sp5czerwionka.republik...

3

fifi15.republika.pl

4

sp9gkm.republika.pl

5

erce.republika.pl

http://republika.onet.pl/_d/adv/rozwin.gif

http://republika.onet.pl/_d/adv/run2.gif

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin