opracowanie pytania- prawa człowieka.doc

(76 KB) Pobierz
1

1.      podmiotem uprawnionym do prawa do ochrony swobody korzystania z mienia ( art. 1 PD nr 10.

 

każda osoba fizyczna i prawna, ma prawo do poszanowania swojego mienia. nikt nie moze byc pozbawiony swojej wlasnosci, chyba ze w interesie publ. i na warunkach przewidzianych przez ustawe i zgodnie z podst. zas. pr. miedzynar.
 

2.      biorąc pod uwagę art. 3EKPCz i orzecznictwo ETPC omów zakres przedmiotowy zakazu pracy przymusowej lub obowiązkowej.

 

w konwencji nie jest wprost wyartykułowany zakres przedmiotowy. wiadomo że chodzi o pracę niedobrowolną, świadczoną po przymusem.
 

art. 4 ust.3

Nikt nie może być zmuszony do świadczenia pracy przymusowej lub obowiązkowej.

 

3. W rozumieniu tego artykułu pojęcie "praca przymusowa lub obowiązkowa" nie obejmuje:

a)              żadnej pracy, jakiej wymaga się zwykle w ramach wykonywania kary pozbawienia wolności orzeczonej zgodnie z postanowieniami artykułu 5 niniejszej konwencji lub w okresie warunkowego zwolnienia;

b)              żadnej służby o charakterze wojskowym bądź służby wymaganej zamiast obowiązkowej służby wojskowej w tych krajach, które uznają odmowę służby wojskowej ze względu na przekonania;

c)              żadnych świadczeń wymaganych w stanach nadzwyczajnych lub klęsk zagrażających życiu lub dobru społeczeństwa;

d)   żadnej pracy ani świadczeń stanowiących część zwykłych obowiązków obywatelskich.

 

3.      rodzina adopcyjna w zakresie ochrony poszanowania więzi rodzinnych (jak są rozumiane przez Trybunal).

Nie wiem gdzie to ktoś znalazl

RODZINIA ADOPCYJNA: art12.
więzi rodzinne w tej rodzinie podlegają ochronie z tytułu prawa do poszanowania rodzinnego, jest to rodzina w rozumieniu art 12 Konwencji

 

4.      na przykładzie wolności myli sumienia wyznania omów cele prawowite których poszanowanie uzasadnia ingerencję w korzystanie z tej wolności.

 

Cele prawowite w tym art. To bezpieczeństwo publiczne, porządek publiczny zdrowie i moralność ochrona bezpieczeństwo innych osób. Tak na marginesie to cele prawowite to te które wymienione SA w art. Które nie maja charakteru bezwzględnego tj art. 8,9,10,11 tylko czasami jest ich wiecej czasami mniej jest zawsze napisane ze wzg na jaki cel

 

5.      czy ETPC gwarantuje prawo do odmowy zastępczej służby wojskowej ze względu na wolność myśli sumienia i wyznania.

a)      TAK  b) NIE

Prawa do odmowy służby wojskowej ze względów sumienia nie gwarantuje ani art. 9, ani żaden inny artykuł Konwencji lub jej Protokołów. Z artykułu 4 ust. 3 lit. b nie wynika prawo do odmowy służby wojskowej ze względów sumienia. Można je rozważać wyłącznie w związku z artykułem 9 Konwencji (wolność myśli, sumienia i wyznania). Kara za odmowę zasadniczej służby cywilnej nie narusza artykułu 9. Artykuł 4 ust. 3 lit. b wyraźnie wskazuje, iż od objectora, można wymagać zastępczej służby cywilnej, co oznacza, że państwo może podjąć kroki zapewniające spełnienie tego obowiązku, a w razie odmowy – wymierzyć karę

 

6.      jak rozumiany jest w orzecznictwie ETPC termin ”więź rodzinna” w odniesieniu do prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

Czy życie rodzinne może się kształtować w kontekście związków z udziałem postoperacyjnego transseksualisty w szczególności „z kobiety na mężczyznę”? W tym zakresie istotny był wyrok ETPC w sprawie X, Y, Z przeciwko W. Brytanii, w którym Trybunał stwierdził istnienie między X (postoperacyjny transseksualista), a Y (jego partnerka) i Z (dziecko poczęte i urodzone dzięki zapłodnieniu in vitro) „więzi rodzinnych”, które oznaczają „życie rodzinne” w rozumieniu art. 8 EKPC.

              Kategoria „życia rodzinnego” może się rozciągnąć w konkretnym kontekście sytuacyjnym także na relacje między dziadkami, a wnukami, wyjątkowo może też objąć innych bliskich krewnych.

§         Wykluczenie: stosunki wzajemne między partnerami związków homoseksualnych

Stosunki takie jak gejowskie, jak i lesbijskie, nie oznaczają „życia rodzinnego”, podlegają one natomiast ochronie w kontekście ochrony i poszanowania życia prywatnego, na podstawie tegoż art. 8 EKPC.

 

Pozycja dziecka w związku homoseksualnym. Więzi rodzinne.

              Jeśli się zdarzy dziecko w związku lesbijskim (zapłodnienie in vitro jednej z partnerek), życie rodzinne będzie wchodzić w grę jedynie pomiędzy dzieckiem, a kobietą, która je urodziła.

 

Pozycja dziecka w związku homoseksualnym. Więzi rodzinne.

              Relację między lesbijkami oraz partnerką matki, a dzieckiem chronić może prawo poszanowania życia prywatnego.

 

Perspektywa szerszego ujęcia zakresu więzi rodzinnych

              Trudno aktualnie wyobrażać (perspektywa klonowania? – ale jest prawnie zakazane!) relację z dzieckiem w ramach związków gejowskich. Jednakże, skoro w Europie coraz to dalsze kraje idą w swych porządkach krajowych w kierunkach dopuszczenia homoseksualnych związków partnerskich, a niektóre zgoła dochodzą do „zrównania z małżeństwem i dopuszczenia adopcji dziecka przez takie związki”, należałoby uznać, że także w tym zakresie zaczyna się aktualizować – wymagająca poszanowania z mocy art. 8 EKPC – kategoria „życia rodzinnego”.

 

7.      wskaż podmioty wobec których europejska konwencja dopuszcza wolności w trybie ustalonym przez prawo.

Wydaje mi się ze tymi podmiotami SA ci którym konwencja takie prawo daje wiec SA to wszyscy ludzie podlegający jurysdykcji państwa strony każdy człowiek nie tylko obywatel. I pamietajjcie ze przy jurysdykcji  trzeba zanaczyc ze obejmuje ona także pokłady statków , samolotów, obszar  wgłęb ziemi obszar morski o ile dobrze pamiętam 80 km od lini rozgraniczającej obszar powietrzny do stratosfery . Nie wiem nie powinno zaznaczyc ze wolności dotyczą także osób prawnych – ochrona mienia

 

 

 

 

 

 

8.      korzystanie z której wolności pociąga za sobą obowiązki i odpowiedzialność.

 

korzystanie z wolności wyrażania opinii rodzi zarówno prawa jak i obowiązki wprost jest o

tym mowa w art. 10 EKPC. wprost Konwencja europejska nie wprowadza takiej zasady (odpowiedzialności czy solidarnosci) dla wszystkich praw.

(I jest pod tym względem wyjatkowa - wiekszośc konwencji przewiduje takie postanowienia).  Każde jednak prawo, które podlega ograniczeniom może być ograniczone ze względu na prawa i wolności innych osób (cele prawowite w indywdualnych klazulach limitacyjnych).

 

9.      dlaczego z zakazem tortur , poniżającego traktowana i nieludzkiego traktowania i karania art. 3 EKPC ETPC łączy obowiązki pozytywne państw- stron.

 

Obowiązki pozytywne państwa polegaja na podjęciu takich działań przez państwo aby każdy  - jednostka mogła w pełni korzystac ze swoich praw. Państwo nie może przyjąc roli obserwatora musi podjąć sdzaiąłnia w celu zapewnienia jednostce zabezpieczenia jej praw. Aby jednostak amogła w spokoju je realizować.  Tortury nieludzkie i poniżające karanie i traktowanie SA są prawem niederegowalnym oznacza to ze nawet ze względu na stan wojny lub innego niebezpieczeństwa nie może być ten zakaz uchylony. Obowiązki pozytywne państwa w związku z tym art. Będą opierac się na podjęciu takich działań które będą miały na celu realizacje zakazu tortur nieludzkiego i poniżającego działania. Przykładem takim może być chociażby zapewnienie odpowiednich warunków odbywania kary pozbawienia wolności skazani  chorzy powinni mieć zapewnioną opieke lekarza osoby o złym stanie zdrowia mogą zostac przedterminowo zwolnieni. Obowiązki pozyt państwa – strony to także uchwalenie i przyjecie konwencji o zakzie tortur i nieludzkiego i poniżającego traktowania i karania która to konwencja ustala procedury wizytacji państw stron przez komisje.

 

10.  prawo do rzetelnego procesu sądowego zagwarantowane w art. 6 EKPC.

a)      jest Pr. Absolutnym b) obowiązek jego poszanowania i ochrona podlegają derogacji c) korzystanie z niej podlega ograniczeniom ze względu na….. ? d) jest pr. Względnym .

 

myslę ze odp b ale nie jestem pewna na pewno nie a i nie c

 

 

 

11.  w jakim zakresie os. prawna jest podmiotem uprawnionym  do korzystania z proklamowanych EKPC i PD praw i wolności.

 

Wolność  wyrażania opinii art. 10

Art. 6 ale tylko osoby klasyfikowane jako cywilne

12.  w jakich sytuacjach dopuszczalne jest orzeczenie lub wykonanie kary.

13.  prawo dostępu do sł. Publicznej nie jest zagwarantowane :

konwencja nie gwarantuje nikomu dotęppu do służby cywilnej zostało to celowo omniete. O ile dobrze pamiętam sparwy tego typu zostały unorowane w MPPO i P

 

14.  wymień formy uzewnętrzniania wolności, myśli sumienia wyznania.

Nauczanie ( np.  chodzenie po domach i głoszenie nauk jak to robia świadkowie Jechowy, czynności rytualne 9 np. zarżniecie barana ( autentycznie morawska podawała taki przykład) , uprawianie kultu  noszenie chust muzułmańskich praktykowanie, np. modlitwa 5 razy dziennie muzułmanów

 

 

15.  czy ETPC stanowi……???

16.  wskaż Pr. O charakterze społecznym.

takim prawem jest art 11 Wolność zgromadzania się i stowarzyszania, prawo własności art1 PD1, uprawnienia emeryt. i rentowe, ochrony zdrowia, wybór miejsca pracy, prawo do nauki, odpowiedniego i zadowalającego wynagrodzenia, zapewniającego jednostce i jej rodzinie egzystencję odpowiadającą godności ludzkiej pomocy socjalnej (ogólnie)

 

17.  wymień dobra objęte zakresem przedmiotowym Pr do poszanowania mienia.

Koncepcja mienie. Pojecie autonomiczne

ü      Trybunał wielokrotnie stwierdził, że koncepcja „mienia” w pierwszej części art. 1 Protokołu nr 1 ma znaczenie autonomiczne.

ü      Nie jest ograniczone do dóbr materialnych.

ü      Jest niezależne od kwalifikacji w prawie krajowym.

W ten sam sposób jak dobra materialne, niektóre inne prawa i interesy stanowiące aktywa mogą być również traktowane jako „prawa majątkowe”, a zatem jako „mienie” w rozumieniu tego przepisu.

Zgodnie z ustalonym orzecznictwem organów Konwencji, „mienie” obejmuje zarówno:

ü      „mienie istniejące”

ü      wartości majątkowe

ü      wierzytelności, wobec których skarżący może wywodzić, że ma przynajmniej „uzasadnione oczekiwanie” (ang. legitimate expectation) uzyskania efektywnego korzystania z własności.

Szerokie ujęcie terminu mienie

W praktyce zakresem przedmiotowym prawa do poszanowania mienia objęte jest:

>        szeroka gama praw, roszczeń i interesów majątkowych, np.

       prawa autorskie,

       patenty,

       znaki towarowe,

       roszczenia pieniężne w związku ze zobowiązaniami umownymi, deliktami lub bezpodstawnym wzbogaceniem.

>        także roszczenia publicznoprawne wchodzą w zakres pojęcia „mienia” w rozumieniu art. 1 Protokołu nr 1 – przede wszystkim:

       roszczenia odszkodowawcze,

       uprawnienia rentowe i emerytalne,

 

18.  o jakich rodzajach jurysdykcji państwa-strony ETPC stanowi art.1 EKPC?

art.1 EKPCz obowiazek przestrzegania praw człowieka. EKPC (1950/1953)
 

Prawo do życia (art. 2)
Zakaz tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania lub karania (art. 3)
Zakaz niewolnictwa i poddaństwa (art. 4 ust.1)
Zakaz pracy przymusowej lub obowiązkowej (art. 4 ust. 2)
Prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego. Zakaz arbitralnego pozbawienia wolności (art. 5)
Prawo do rzetelnego procesu sądowego w sprawach cywilnych i w sprawach karnych (art. 6)
Zakaz karania bez podstawy prawnej. Zasada proporcjonalności kar (art. 7)
Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, domu i korespondencji (art. 8)
Wolność myśli, sumienia, wyznania (art. 9)
Wolność wyrażania opinii (art. 10)
Wolność zgromadzania się i stowarzyszania się (art. 11)
Prawo do zawarcia małżeństwa (art. 12)
Prawo do skutecznego środka odwoławczego (art. 13)
Zakaz dyskryminacji w korzystaniu z praw i wolności (art. 14)

 

 

Co do tego pytania to nie wiem czy nie powinno się omówic własnie tej jurysdykcji ze nie tylko teren państwa ale obszar pwietrzny
to co napisałam wyżej

19.  omów zakres przedmiotowy wyjątków ex definitione praw do wolności i bezpieczeństwa osobistego( art. 5 ust.1) EKPC.

 

Każdy ma prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego. Nikt nie może być pozbawiony wolności, z wyjątkiem następujących przypadków i w trybie ustalonym przez prawo:

a.      zgodnie z prawem pozbawienia wolności w wyniku skazania przez właściwy sąd;

b.      zgodnego z prawem zatrzymania lub aresztowania w przypadku niepodporządkowania się wydanemu zgodnie z prawem orzeczeniu sądu lub w celu zapewnienia wykonania określonego w ustawie obowiązku;

c.       zgodnego z prawem zatrzymania lub aresztowania w celu postawienia przed właściwym organem, jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia czynu zagrożonego karą lub jeśli jest to konieczne w celu zapobieżenia popełnienia takiego czynu lub uniemożliwienia ucieczki po jego dokonaniu;

d.      pozbawienia nieletniego wolności na podstawie zgodnego z prawem orzeczenia w celu ustanowienia nadzoru wychowawczego lub zgodnego z prawem pozbawienia nieletniego wolności w celu postawienia go przed właściwym organem;

e.       zgodnego z prawem pozbawienia wolności osoby w celu zapobieżenia szerzeniu przez nią choroby zakaźnej, osoby umysłowo chorej, alkoholika, narkomana lub włóczęgi;

f.        zgodnego z prawem zatrzymania lub aresztowania osoby w celu zapobieżenia jej nielegalnemu wkroczeniu na terytorium państwa lub osoby, przeciwko której toczy się postępowanie o wydalenie lub ekstradycję.

 

20.  na podst. Którego protokołu dodatkowego do EKPC wykonywanie i orzekanie kary śmierci jest dopuszczalne podczas wojny lub w okresie bezpośredniego zagrożenia wojną.

 

protokół nr 6

Artykuł 1 – Zniesienie kary śmierci

Znosi się karę śmierci. Nikt nie może być skazany na taką karę ani nie może nastąpić jej wykonanie.

Artykuł 2 – Kara śmierci w czasie wojny

Państwo może przewidzieć w swoich ustawach karę śmierci za czyny popełnione podczas wojny lub w okresie bezpośredniego zagrożenia wojną; kara ta będzie stosowana jedynie w przypadkach przewidzianych przez te ustawy i zgodnie z ich postanowieniami. Państwo zawiadomi Sekretarza Generalnego
 

21.  wskaż wolność  zagwarantowaną w EKPC która ETPC łączy z wymogiem zapewnienia rzeczywistej debaty publicznej.

 

Wolność ekspansji czyli wyrażania opinii art. 10

 

22.  biorąc pod uwagę art.8 omów konstulację normatywną Pr. Do poszanowania życia rodzi. I pryw.

 

(Konstrukcja normatywna to inaczej budowa normy prawnej to o czym jest mowa w danej normie prawnej)

W tym wypadku jest to poszanowanie zycia prywatnego rodzinnego i wolnośc od ingerencji. Tutaj można omówic co jest sfera prywatności co to Zycie rodzinne co to Zycie prywatne i ze te sfery się przeplataja

 

23.  wskaż datę uznania przez RP kognicji ETPC:

 

a) 1 listopad b) 1 maja 1991 c) 16 marca 1993 d) 19 styczeń 1993
 

24.  wskaż elementy które bierze pod nią ETPC ustalając czy ingerencja była konieczna.

 

testy: legalnosci, celowosci, konecznosci

 

 

A nie powinno być ze ingerencja jest wtedy konieczna gdy zajdzie nagła potrzeba społeczna i niezbedna w demokratycznym państwie i ze ingerencja ta musi być proporcjonalna środek wzg celu który chcemy osiągnąć?

 

25.  na podstawie wolności myśli sumienia i wyznania omów cele prawowite których poszanowanie uzasadnia interpret. W korzystaniu z tej wolności. To już było wcześniej omówione

26.  wskaż podmioty wobec których konwencja dopuszcza pozba...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin