SCENARIUSZ „SPOTKANIA PRZY CHOINCE”
w grupie 4, 5 – latków
CEL GŁÓWNY SPOTKANIA:
Podtrzymywanie tradycji bożonarodzeniowych, wzmacnianie więzi rodzinnych, integrowanie środowiska rodzinnego i przedszkolnego.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- czerpie radość z czasu spędzonego wspólnie z bliskimi,
- czynnie uczestniczy w spotkaniu ( recytuje wiersze, śpiewa piosenki, bierze udział w zabawach),
- chętnie bierze udział w zabawach z bliskimi i śpiewa z nimi kolędy.
ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIE:
Świąteczny wystrój sali ( choinka, stajenka, żłóbek, sylwety aniołów oraz tablica z tekstem piosenki „Boże Narodzenie”).
Dzieci i rodzice zgromadzeni wokół choinki i żłóbka.
PRZEBIEG:
1.Powitanie gości przez nauczycielkę i zaproszenie do czynnego uczestnictwa w zabawach oraz do wspólnego śpiewania kolęd.
2.„Nasza choinka” – śpiew dzieci.
I. Nasza choinka cała aż błyszczy,
usiądźmy cicho wkoło niej wszyscy.
Ref: Choinko zielona, takaż wystrojona,
migoczesz lampkami, dzwonisz dzwoneczkami.
II. Jest na gałązce z bibuły łańcuch,
brązowy piernik, jabłka co tańczą.
Ref: Choinko zielona...
III. Są szklane bombki, słodkie cukierki
poowijane w barwne papierki.
3.„Choineczka” – wiersz.
Kolorowe świeczki, kolorowy łańcuchwkoło choineczki przedszkolacy tańczą.Serduszko z piernika, pozłacany orzech,ciepło jest w przedszkolu, chociaż mróz na dworze.Za oknami wieczór złota gwiazdka błyska,bawi się w przedszkolu dziś rodzinka bliska.Krasnal siwobrody wędruje po dworze.Niesie do przedszkola podarki we worze.
4.„Oh Swallow” – zabawa wg B. Strauss ( tekst nawiązujący do tematyki spotkania – wg pomysłu nauczycielki):
Dziś spotkanie mamy tu. Święta – to wspaniały czas.
Wszyscy bardzo cieszą się: Wszyscy bardzo lubią je:
- z choinki, - choinkę,
- z stajenki, - stajenkę,
- z kolęd, - kolędy,
- z prezentów, - prezenty,
- z bombek, - bombki,
- z zabaw, - zabawy,
- z gości, - gości
- z życzeń. - życzenia.
5.„Przybieżeli do Betlejem” – wspólne śpiewanie kolędy.
6.„W małej stajence” – wstęp do scenki „Szczere serduszka”.
Słuchajcie, słuchajcie...
W małej stajence,
Na miękkim sianeczku,
Leży Jezus w żłóbeczku.
7.„Lulajże Jezuniu” – wspólne śpiewanie kolędy.
8.Scenka „Szczere serduszka” wg M. Majchrzak
Dzieci w codziennych strojach.
Dziecko 1: Czemu Ty, Jezuniu leżysz w zimnym żłobie,
na pewno Ci smutno więc będę przy Tobie.
Dziecko 2: Zaśpiewam piosenkę, powiem wierszyk długi,
jak sobie przypomnę, powiem jeszcze drugi.
Dziecko 3: O moich laleczkach i o burym misiu,
wszystko Ci opowiem, długo będę dzisiaj.
Dziecko 4: Kochany Jezuniu, jesteś taki śliczny,
przyniosłam Ci dzisiaj moje rękawiczki.
Dziecko 5: I szalik niebieski, co zrobiła mama,
niech Ci go zawiąże Twa Matusia sama.
Dziecko 6: Tu zimno i ciemno, nie świeci słoneczko,
Więc dam Ci, Jezuniu, moje pudełeczko.
W nim rybki pływają po lustrzanej wodzie,
i ptaszki fruwają w zielonym ogrodzie.
Dziecko 7: Ja mam nowe narty i sanki na dworze,
jak urosnę większy, Dzieciątko powożę.
Dziecko 8: A ja jak urosnę, to będę doktorem,
wyleczę Cię, Jezu, kiedy będziesz chory.
Dziecko 9: Ja chce być murarzem, by pałac zbudować,
żebyś tu w stajence nie musiał biedować.
Dziecko 10: A ja, mały Jezu, będę gotowała,
żeby Twa Mamusia przy kuchni nie stała.
Ugotuję mleko i lane kluseczki,
pożyczę Ci, Jezu, mej ślicznej miseczki.
Dziecko 11: Wszystkie małe dzieci Jezuska kochają
i szczerym serduszkiem dają to, co mają.
Wszystkie dzieci razem:
A dzisiaj przy żłóbku zróbmy wielkie koło,
śpiewajmy kolędy, niech będzie wesoło!
Dzieci robią krąg wokół żłobka i śpiewają.
9.„Zostań Boziu mym braciszkiem” – śpiew dzieci na melodię kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.
Zostań Boziu mym braciszkiem,
Podzielę się z Tobą wszystkim.
Dam ci moje klocki lego,
dam misiaczka pluszowego.
Dam zabawki, dam słodycze.
Babcię, dziadka Ci pożyczę.
Podzielę się mamą, tatą,
bądź braciszkiem moim za to.
10.„Country Dance” – zabawa wg B. Strauss ( z nawiązaniem do opowiadania o „dwóch psotnych aniołkach” – najpierw zabawa z wykorzystaniem gestów, następnie z wykorzystaniem elementów ruchu i tańca).
11.„Szczęścia życzymy” – wiersz.
Jasna gwiazdka świeci
i uśmiecha się do dzieci.
Oczkami mruga i dziwi się czyja to zasługa,
że dzieci tak pięknie śpiewają kolędy?
Przecież święta mamy!
Opłatkiem się dzielimy,
wszystkim szczęścia życzymy!
12.„Boże Narodzenie” – piosenka śpiewana trzykrotnie ( pierwszy raz przez dziecko, po raz drugi przez wszystkie dzieci, po raz trzeci przez wszystkich uczestników spotkania – tekst na tablicy).
Boże Narodzenie, radość czas miłości
Przy rodzinnym stole uroczysty blask
Zdrowie i dostatek niech tu zawsze gości,
niechaj nigdy szczęście nie opuści nas.
13.Rozpakowanie paczki z prezentem od „Dzieciątka” – wręczenie dzieciom kolorowanek o tematyce świątecznej.
14.Złożenie życzeń bożonarodzeniowych dzieciom oraz ich rodzicom i zaproszenie do wspólnego poczęstunku.
Opracowała i prowadziła
mgr Irena Rejczak
nauczycielka
Przedszkola nr 11
im. J. Brzechwy
w Czerwionce - Leszczynach
ewajorek