Mutualizm.docx

(15 KB) Pobierz

Mutualizm - jedna z interakcji protekcjonistycznych między populacjami, charakteryzująca się obopólnymi korzyściami o takim stopniu, który praktycznie wzajemnie uzależnia istnienie obu populacji.

Przykłady:

·         przeżuwacze i ich bakterie jelitowe,

·         mikoryza – współpraca roślin naczyniowych z grzybami,

·         rośliny bobowate i bakterie asymilujące azot,

·         storczyki i grzyby,

·         termity i ich fauna jelitowa (wiciowce rozkładające celulozę).

Specyficzną odmianą mutualizmu jest helotyzm, występujący np. u porostów.

Komensalizm (współbiesiadnictwo; od łac. commensalis = współbiesiadnik; pojęcie wprowadzone przez zoologa van Benedena) – jest najbardziej pierwotnym typem oddziaływania protekcyjnego. Typ zależności o charakterze symbiozy między dwoma lub więcej gatunkami, przy czym jeden z gatunków czerpie z tej zależności wyraźne korzyści, nie szkodząc pozostałym (np. rekin i podnawka; lew i hiena; lew i sęp). Innym przykładem komensalizmu może być odżywianie się owadów żyjących w ptasich gniazdach resztkami pokarmu gospodarzy lub znalezionymi w gnieździe piórami. Komensalizm jest więc współżyciem korzystnym dla jednego z partnerów, dla drugiego obojętnym.

Komensalizm jest najbardziej luźnym i najmniej obligatoryjnym związkiem międzygatunkowym, jako że obaj partnerzy często mogą egzystować niezależnie od siebie. Jeden z partnerów odnosi tu korzyść i ma biologiczną przewagę nad osobnikami tego samego gatunku, które nie pozostają w takim związku[1]

Croll (1977) wyróżnia cztery główne rodzaje komensalizmu:

·         Komensalizm "czyszczący"

·         Komensalizm chroniący i maskujący

·         Komensalizm synecjalny (synoika, synoekia)

·         Komensalizm "transportowy" lub forezja

Przykładem komensalizmu jest flora fizjologiczna człowieka.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin