HISTORIA MYŚLI PEDAGOGICZNEJ wyk 25.10.docx

(14 KB) Pobierz

HISTORIA MYŚLI PEDAGOGICZNEJ wyk. 4

 

Wpływ ideałów humanistycznych na wychowanie

W średniowieczu: ważna była społeczność, nie indyiduum, ideał wychowania: posłuszeństwo, strach przed karą niebios. Epoka znerwicowana, nadużywano religii: wykorzystywano do posłuszeństwa wobez władcy, rodziny, Kościoła. Niemile widziana radość z życia, chamstwo, nauka na pamięć bez zrozumienia: uczeń miał słuchać, nie zadawać kłopotliwych pytań, a najlepiej jak w ogóle o nic nie pytał, kary cielesne, teocentryzm

W renesansie: odwrócenie stosunku do dzieci o 180 stopni, wymóg znania trzech języków: greki, hebrajskiego, łaciny, nastąpił gruntowny zwrot w postawie intelektualnej, antropocentryzm, błądzić jest rzeczą ludzką, człowiek renesansu to człowiek czynu, ma prawo do własnych sądów, propagowana wszechstronnośc zainteresowań, elegancji, zainteresowanie szczególne matematyką, astronomią, fizyką, człowiek miał sam poszukiwać wiedzy, wychowanie to doniosłe zadanie. Jan Ludwik Vives(chyba): Niderlandczyk, „O naukach”: nauczyciel powinien mieć studia wyższe (posiadać konkretną wiedzę+wiedzę o dzuszy+kochać dzieci), wg niego szkoła powinna być z dala od karczmy, nie powinna być przesadnie atrakcyjnym miejscem, uczniowie sami powinni o nią dbać ( sprzątać), sale powinny być czyste i jasne, szkoła powinna być miejscem zabawy; metoda dostosowania do możliwości intelektualnych ucznia, współpraca z rodzicami. Poza tym przywiązywano wagę do rychu, gimnastyki, pływania, najbardziej cenione było kształcenie indywidualne.

Szkoły dworskie, gimnazja powstały w XVI w. Dzięki działaniom Jana Szturma. Celem gimnazjum było wykształcenie językowe, jednak nie dawało ono zawodu. Gdy przyszła reformacja nastąpiła dekompozycja Chrześcijan, odchodzono od nauki języków, wynalezienie Druku przez Gutenberga w poł. XV w., książka była wtedy towarem, była tańsza od rękopisów, była poszukiwana, nie uznawano w renesansie filozofii scholastycznej, bo nadużywano teologii, renesans rozwijał się w opozycji do uniwersytetów, czyja władza, tego religia ;) w modzie okazywanie publicznie uczuć.

Erazm „O wychowaniu Księcia”: panujący powinien mieć stosunek do poddanych oparty na osobowym traktowaniu, dobrobycie poddanego.

Nie było powszechnego szkolnictwa średniego, to był postulat. W XIXw wprowadzono maturę.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin