Farmakologia cwiczenia7.doc

(84 KB) Pobierz
Ćwiczenie 7

Kopiowanie zalecone 2009 Hobbit & Leniwiec

             

Ćwiczenie VII

(bo VI to kolokwium)

 

Leki płynne – roztwory (solutio) - płynna postać leku otrzymana przez rozpuszczenie w określonym stosunku jednego lub kilku środków leczniczych w odpowiednio dobranym rozpuszczalniku lub ich mieszaninie.

 

Środek leczniczy w roztworze (solvendum) występuje w postaci stałej, płynnej lub gazowej. Natomiast rozpuszczalnikiem (solvens) w zależności od właściwości środka leczniczego, a także drogi jego wprowadzenia do organizmu mogą być:

·          woda (aqua purificata lub aqua destilata),

·          etanol (ethanolum) w różnych stężeniach:

-         40% zawierający 360 g na litr tej substancji,

-         70% (zwany spiritus dilutus) zawierający 533 g/l,

-         90% zawierający 710 g/l,

-         95% (spiritus vini rectificatus) zawierający 760 g/l,

·          gliceryna (Glycerolum 86%),

·          oleje rzepakowe (rape oleum),

·          oleje lniane (linii oleum),

·          parafina płynna (parafinum liquidum),

·          glikol propylenowy.

 

Leki płynne mają różne drogi wprowadzenia i różne postacie.

 

Roztwory zawierają jeden lub kilka środków leczniczych, które powinny być całkiem rozpuszczalne. Dopuszczalna jest różna barwa, ale powinny być przezroczyste.

 

Roztwory (w zależności od rozpuszczalnika):

·          wodne (solutiones aquosae), np. Solutio Iodi aquosa to płyn Lugola,

·          glicerynowe (solutiones glycerinatae), np. Aphtin,

·          spirytusowe (solutiones spirituosae), np. Iodi Solutio spirituosa to jodyna,

·          olejowe (solutiones oleosae) dla wit. A, D, E, K, np. vitamini A solutio.

 

Roztwory (w zależności od wielkości cząstek substancji rozpuszczonej):

·          jonami lub mikromolekułami, np. płyn fizjologiczny (Solutio natrii chloridi 0,9%)

·          koloidalne – cząsteczki są makromolekułami, np. albunini solutio,

·          zawiesinowe – cząsteczki 0,130 µm, np. roztwory antybiotyków.

 

Roztwory (z leczniczego punktu widzenia):

·          do użytku wewnętrznego (solutiones ad usum internum) - rozpuszczalnikiem roztworu do podania per os jest aqua purificata/destilata. Dawkowanie łyżkami lub łyżeczkami. Jako corrigens można dodać 10-20% syropy np. sirupus simplex, syrop z owocni pomarańczy gorzkiej (aurantii pericarpii amari sirupus) lub 1-2% nalewki zawierającej olejki eteryczne, np. aurantii amarii tinctura lub mente tinctura. Przy zapisywaniu środka z grupy corrigens należy odpowiednio zmniejszyć ilość rozpuszczalnika.

·          do użytku zewnętrznego (solutiones ad usum externum) - stosowane na skórę lub błony śluzowe. Stosuje się wiele różnych rozpuszczalników: woda, alkohol, oleje, glikol propylenowy. W zależności od właściwości środka i miejsca jego zastosowania możemy wyróżnić:

-         płyn do wkładów/rozcieńczeń,

-         roztwór do płukań jamy ustnej,

-         roztwór do przemywania oczu, uszu,

-         roztwór do odkażania,

·          do stosowania doodbytniczo – mamy do czynienia z wlewami doodbytniczymi (enema lub clysma) lub, gdy stosowana jest mała objętość, mikrowlewkami, np. z metyloksantyną syntetyczną i aminofiliną. Wlewy to roztwory wodne lub olejowe stosowane w postaci lewatyw.  Najczęściej postać ta dotyczy leków przeczyszczających, przeciwrobaczych lub środków kontrastujących przy padaniu RTG.  Wlewy przygotowuje się ex tempore i ogrzewa przed podaniem.

·          krople (guttae) – stężone roztwory środków leczniczych należących najczęściej do wykazów A, B, N. Guttae ad usum internum – rozpuszczalnik: woda lub alkohol. Do kropli do użytku wewnętrznego nie dodaje się corrigens i najczęściej zaleca się ich podawanie przez nakrapianie na ciepłą wodę lub cukier. Guttae ad usum externum – do oczu (guttae pro oculi), do nosa (guttae pro nasi) lub do uszu (guttae otologicae).

uwaga! nie jestem pewna nazw łacińskich – są z internetu, z notatek nie mogłam się doczytać

Rozpuszczalnikiem jest glikol propylenowy.

·          mieszanki (mixturae) – mieszaniny roztworów z roślinnymi wyciągami wodnymi lub alkoholowymi. Do ich sporządzania nie stosuje się środków z wykazów A, B, N, gdyż dawkowanie mieszanek nie jest dokładne.

·          syropy (sirupi) – stężone roztwory cukru w wodzie z dodatkiem substancji o działaniu leczniczym, syntetyczne bądź naturalne. Wysokie stężenie cukru w syropie uniemożliwia rozwój drobnoustrojów (wysokie ciśnienie osmotyczne). Np. sirupus simplex lub Sirupus Thymi Compositus.

·          płyny do wstrzykiwań (iniectabilia) - jałowe roztwory, zawiesiny lub emulsje przeznaczone do stosowania pozajelitowego (parenteralnego). W weterynarii występują jako preparaty gotowe lub jako liofilizowane substancje z dołączonym rozpuszczalnikiem do sporządzania iniekcji tuż przed użyciem. Płyny takie sporządza się w warunkach aseptycznych, a rozpuszczalnikiem mogą być aqua pro iniectione lub Natrii chloridi solutio 0,9%. Płyny te nie powinny zawierać nierozpuszczalnych zanieczyszczeń, powinny być izohydryczne i izoosmotyczne, nie powinny zawierać również pirogenów (ciał gorączkotwórczych). Leki wprowadzane dotkankowo powinny być płynami izotonicznymi o pH zbliżonym do obojętnego. Natomiast dożylne mogą być hipertoniczne i mogą posiadać pH nieznacznie odbiegające od fizjologicznego (pH krwi 7,4). Płyny te należy wstrzykiwać powoli, w niewielkiej ilości. Zawiesiny i emulsje nie mogą być podawane donaczyniowo.

·          płyny infuzyjne (infundibilia) – roztwory wodne przeznaczone do stosowania parenteralnego w postaci wlewu kroplowego (kroplówki). Jałowe, wolne od pirogenów i nierozpuszczalnych zanieczyszczeń.

-         płyny hipoosmotyczne – stosowane do nawadniania po biegunkach, wymiotach etc.,

-         płyny hiperosmotyczne – do stosowania do odwodnienia, np. przy obrzękach mózgu.

 

Zalety roztworów:

·          duża aktywność farmakologiczna wynikająca z szybkości i łatwości podania per os,

·          duża dokładność dawkowania,

·          łatwość i szybkość przyrządzania,

·          możliwość różnorakich dróg podania.

 

Wady:

·          w porównaniu z postaciami stałymi, np. proszkami - mała trwałość.

 

Przykłady stosowania roztworów w weterynarii:

·          Roztwór Dakina (Solutio Dakini) = solutio natrii hypochlorosi chirurgicalis = aqua Dakini. Jest to bezbarwna ciecz o charakterystycznym zapachu. Roztwór ten powinien zawierać 0,45 do 0,5% aktywnego chloru. Trwały około 1 tygodnia. Ma zastosowanie do przemywania brudnych ran. W rozcieńczeniu 1-5% do przemywania błon śluzowych. Przyrządza się ex tempore przez zmieszanie równych części roztworów zapasowych pierwszego i drugiego: 

-         Roztwór I

«           Calcaria chlorata - 25 cz.

«           Aqua purificata - 250 cz.

-         Roztwór  II

«           Natrii hydrocarbonas - 10 cz.

«           Aqua purificata - 490 cz.

·          Wodny roztwór jodu (Iodi solutio aquosa = Iodi Lugoli solutio = płyn Lugola). Ciemnobrunatna ciecz, stosowana do płukania błon śluzowych macicy, pochwy przy zapaleniach. Składa się z:

-         jodu - 1 część,

-         Kalii iodidum - 2 cz.

-         ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin