Uprawa 2.doc

(128 KB) Pobierz
Wstęp

 

Wstęp

 

Popularna maryka, ganja, trawka, staff, madżonga - czy jak jš kto nazwie - robi w naszym kraju zawrotnš karierę trafiajšc za porednictwem tzw. dealerów do szerokiego gremium odbiorców. Owi porednicy na handlu marihuanš zarabiajš krocie, często w sposób oszukańczy, nieuczciwy oraz szkodliwy. Nierzadko jest to grupa osób (tzw. mafia), która zajmuje się oprócz tego innš działalnociš przestępczš.
Będšc przeciwnym tego typu praktykom, a jednoczenie popierajšc liberalizację prawnš na tej płaszczynie aż do legalizacji tzw. miękkich narkotyków, udostępniam tę pracę chcšc trafić do jak największego grona odbiorców, aby ukrócić niecny proceder, a jednoczenie rozpowszechnić i rozpropagować ideę legalizacji marihuany. Jestem przekonany, że dzięki informacjom zawartym w tej pracy wszyscy bez problemów będš mogli wyhodować na swoje potrzeby wysokiej jakoci ganje. Uważam, że jeli każdy, kto chce, będzie mógł wyhodować sobie grass, to ukróci to mafijne monopole na tej płaszczynie.

Bez zdecydowanego oddzielenia narkotyków twardych od miękkich (marihuana, haszysz, LSD-25, psylocybina i inne psychodeliki) nie ma szans na skuteczne zwalczanie narkobiznesu. Przykładem tragicznym w swej wymowie sš USA, gdzie w większoci stanów posiadanie, handel i produkcja narkotyków podlega surowej karze, a mimo to spożycie narkotyków jak i przestępczoć z nimi zwišzana jest absolutnie najwyższa na �wiecie. Na przeciwnym biegunie należy postawić przykład Holandii, gdzie oddzielono narkotyki miękkie i twarde, z czę�ciowš legalizacjš tych pierwszych. Zarówno spożycie, jak i przestępczoć zdecydowanie zmalały (w Holandii każdy ma prawo wyhodować do 25 krzewów konopi indyjskich). Również inne kraje europejskie odchodzš od karania za narkotyki np. Anglia, Szwecja, Dania. Nawet w Niemczech, gdzie prawo jest surowe, miękkie narkotyki sš ogólnie dostępne. Należy mieć nadzieje, że zwycięży rozsšdek i Polska nie stanie się Iranem czy innym Pakistanem.

Niniejsza pozycja przeznaczona jest zarówno dla laików nie majšcych pojęcia, co to "trawka", jak i dla fachowców, starych znawców, którzy znajdš tu z całš pewnociš wiele ciekawych informacji uzupełniajšcych ich wiedzę. Jeli chcesz być znawcš tematu, musisz poznać tę pracę. Jeli nie wiesz nic na temat marihuany - dowiesz się wszystkiego. Jeli wiesz wszystko - przekonasz się, że nie wiesz nic.

 

Co to sš konopie?

 

Konopie sš uprawiane od 10 tys. lat. Na przestrzeni dziejów wytworzyło się wiele odmian i krzyżówek. Konopie indyjskie (cannabis indica) sš rolinš jednorocznš, rozdzielnopłciowš - tzn. posiadajš osobne roliny męskie i żeńskie. Konopie indyjskie sš jednš z podstawowych odmian konopi. Drugim głównym gatunkiem sš konopie siewne (cannabis sativa) rosnšce na naszych polach, miedzach i nieużytkach. Konopie siewne majš niskš zawartoć psychoaktywnš, co dyskwalifikuje je z dalszych rozważań. Jednakże znawca tematu (fachowiec z długoletnim stażem) potrafi znaleć jednš lub kilka rolin na polu samosiejki (konopi siewnych), które będš się wyróżniały psychoaktywnym działaniem narkotycznym.

Głównym tematem sš jednak konopie indyjskie, które sš wysoce psychoaktywne - o co włanie nam chodzi. Swojš przydatnoć do celów narkotycznych zawdzięczajš wysokiej zawartoci THC (tetra-hydrocannabinol). To specyficzne połšczenie chemiczne jest jedyne i niepowtarzalne w przyrodzie. Można je uzyskać sztucznie, lecz jest to niezwykle trudne, kosztowne i nieefektywne. THC składa się z połšczenia pewnych kwasów, którymi nie będziemy się zajmować. Tylko roliny odmiany zawierajšcej więcej niż 0,3 % THC w żywicy sš hodowane jako narkotyk. Wszystkie odmiany majšce poniżej tej granicy nadajš się na produkcję jedynie włókna lub oleju.

Konopie można hodować w szklarniach, doniczkach lub na otwartej przestrzeni. Uzależnione jest od iloci, jakš chcemy uzyskać, warunków pogodowo - atmosferycznych (zima lub kiepskie lato) oraz odmiany konopi hodowanych.

 

Nasiona - gatunki

 

Roliny konopi, jak już wspomniałem, dzielš się na żeńskie i męskie. Jedynie żeńskie roliny wytwarzajš żywicę, która zwiera THC i ma właciwoci narkotyczne. Męska rolina wytwarza pyłek, którym zapyla kielichy kwiatowe roliny żeńskiej, wskutek czego powstajš nasiona. Nasiona najczęciej występujš w całych kiciach - tak, jak rosnš kwiaty. Nasiona, gdy dojrzejš, odpadajš od roliny matki i różnymi drogami w naturalnych warunkach rozsiewajš się po okolicy. Prawie każda uprawiana rolina konopi zaczyna się od kiełkujšcego nasiona. Prawie każdy hodowca konopi - niezależnie od intencji - zaczyna od nasion, które sš podarunkiem od innego hodowcy, pochodzš z importu (na dnie worka z marihuanš) lub też zostajš w sklepie (np. Amsterdam). Bardzo trudno jest kontrolować produkcję nasion. Najlepszš metodš jest, gdy hodowca zaplyla krzaki o dobrych właciwociach pyłkiem z innych krzaków o równie dobrych właciwociach. Jest to czyste i sterylne, jednakże bardzo trudne - dlatego też większoć nasion jest produktem przypadkowym naturalnej selekcji.
W zwišzku z powyższymi faktami nasuwa się kilka konkluzji:

·         Jeżeli utworzymy hodowlę, o którš dostatecznie nie zadbamy (nie usuniemy rolin męskich), to uprawa zostanie zapylona samoczynnie i wystšpi duża obfitoć nasion, które w zależnoci od rodziców zachowajš właciwe geny lub nie

·         Jeżeli utworzymy hodowlę będšcš pod kontrolš i chcšc uzyskać roliny żeńskie bez nasion (sinsemilla) usuniemy wszystkie roliny męskie lub poddamy je kontroli (o tym w dalszej częci), to nasiona, które wystšpiš, będš wynikiem zapylenia przez roliny dwupłciowe - które się zdarzajš - lub roliny dziko rosnšce (pyłek męskiej roliny konopi może pokonać odległoć nawet do 200 mil). Dwupłciowo rodzice często dajš dwupłciowe potomstwo, co nie jest pożšdane

·         Większoć hodowlanych konopi to przypadkowe krzyżówki. Jest to wynik ograniczonej selekcji pylników, nieczystych warunków kontrolowanego zapylania oraz brak odpowiedniej przestrzeni do izolacji rolin hodowlanych.

W trakcie selekcji nasion hodowca często szuka rolin z nasionami, które były starannie zapylone przez innego znajomego hodowcę. W tym przypadku, nawet gdy nasiona sš efektem krzyżówek, jest większa szansa na sukces niż przy stosowaniu nasion niewiadomego pochodzenia.
Żeby osišgnšć dobre wyniki, należy stosować następujšce zasady:

·         kwitnšce krzaki żeńskie sš testowane pod względem pożšdanych cech i najlepsze z nich okrelone, a następnie z tych wybrane nasiona

·         nasiona do sadzenia należy wybrać duże, ciemne i dojrzałe, ponieważ mniejsze i janiejsze sš niedojrzałe, i gorsze

·         jeżeli nie można uzyskać informacji na temat rodziców, należy wtedy polegać na zdrowym rozsšdku i szczęciu.

Najlepszymi nasionami do hodowli sš te, które znajdujš się wzdłuż głównej łodygi u podstawy kici kwiatowych, ponieważ kwiaty kwitnš w tych miejscach najwczeniej i sš zapylane przez wczeniej dojrzałe pylniki. Jest duża szansa, że z tych nasion powstanie silne, szybko dojrzewajšce potomstwo. Natomiast dojrzałe nasiona pobrane z górnej częci kici, które sš często otoczone przez niedojrzałe nasiona, powstajš z póniej kwitnšcych kwiatów. Kwiaty te najczęciej sš zapylane przez najpóniej dojrzewajšce męskie roliny lub przez obojnaki. Ich potomstwo będzie dojrzewać póno i istnieje duża szansa na dwupłciowoć. Należy pamiętać, że na nasiona ma taki sam wpływ rolina żeńska, jak i męska. Jeżeli nasiona sš zbierane z tego samego miejsca kici kwiatowej, a następnie przebrane ze względu na rozmiar, kształt, kolor i wzorek, to jest wtedy większa szansa, że majš ten sam typ genetyczny i wyprodukujš jednolite potomstwo. Gatunek nasion wybrany do hodowli należy dopasować do warunków klimatycznych.


Gatunki nasion:

·         Kolumbijskie konopie - posiadajš nasiona małe, okršgłe o ciemnej barwie, cętkowane, brunatne i bršzowe

·         Hindu Kush - nasiona sš duże, okršgłe, ciemnoszare, lub czarne, zdarzajš się też cętkowane

·         Indie centralno-południowe - nasiona małe i ciemne

·         Liban - nasiona sš spłaszczone, jajowate, w kolorze ciemnobršzowym

·         Malawi - nasiona zróżnicowane: duże, lecz krótkie, spłaszczone i owalne, kolor ciemnoszary lub czerwonobršzowy, cętkowane

·         Meksyk - nasiona stosunkowo duże, jajowate, lekko spłaszczone, jasnoszare lub bršzowe, nie cętkowane

·         Azja południowa - nasiona sš duże, lekko spłaszczone, jasnobršzowe, w kolorze skórki od chleba, nigdy nie sš cętkowane lub paskowane.

W Holandii, gdzie hodowla konopi nie jest represjonowana, istnieje cała gama odmian konopi tak naturalnych, jak i hybryd. W Amsterdamie istniejš wyspecjalizowane sklepy, gdzie można nabyć - oprócz nasion - wszystkie potrzebne do uprawy akcesoria, tj. narzędzia, nawozy, osprzęt oraz broszurki. Popularnš odmianš konopi hodowanych w Holandii jest skun, przystosowany do uprawy w naszym klimacie. Charakteryzuje się intensywnym smakiem, zapachem oraz dużš wartociš psychoaktywnš.

 

Ziemia - rodzaj

 

Ziemia musi być dobrze spulchniona i żyzna. Powinna być bogata w azot, potas, wapń, fosfor. Ziemia musi mieć odczyn obojętny (ani zasadowa, ani kwana). W przypadku sadzenia w ogródku należy wybrać i użynić glebę tak, by mogła wyrosnšć tam doskonała kapusta. Konopie i kapusta rosnšce w sšsiedztwie dobrze oddziałujš na siebie. Jeżeli wysiewamy konopie na tzw. nieużytkach (na utajonych polach, nad rzekami, jeziorami, na polanach i innych uroczyskach), dobrš wskazówkš żyznoci gleby jest zdrowa, wysoka i soczysta pokrzywa. W takim miejscu, po wykarczowaniu, przekopaniu i wypieleniu możemy być pewni, że wysiew się przyjmie i osišgniemy sukces. Metoda ta jednak posiada wiele wad (trudny dostęp, wymagana stała pielęgnacja, brak kontroli), dlatego nie jest polecana. W przypadku, gry uprawę będziemy prowadzić w domu, piwnicy, na strychu, korytarzu czy też w szafie, należy ziemię odpowiednio przygotować.

Najczęciej stosuje się glebę wysokiej jakoci, lecz warto jš poddać sterylizacji. Jednym ze sposobów jest podgrzanie ziemi w piekarniku do temperatury około 82 stopni C i pozostawienie na 30 min. Należy jednak uważać, żeby ziemi nie przegrzać, gdyż zabije to zwišzki odżywcze i spowoduje powstanie zwišzków toksycznych. Inny sposób to rozcieńczenie formaliny z wodš w stosunku 1:30, a następnie polanie tym roztworem ziemi. Po tej czynnoci należy ziemię spłukać wodš (nie wypłukać!).

Kiedy licie roliny żółknš, to gleba ma odczyn kwany i trzeba jš nawapnić. rodki uszeregowane ze względu na skutecznoć to: gaszone wapno, kreda, sproszkowany wapień, skorupki od jajek. Ziemię słabszego gatunku oraz na plantacjach otwartych należy nawozić. Pamiętać należy, aby nie nawozić wczeniej niż po 3-4 tygodniach. Jeli stosujemy stopniowe nawożenie (np. przez kroplówkę lub uprawę bez ziemi na wacie mineralnej), należy podawać azot, fosfor, potas i wapń w iloci zależnej od kolejnoci. Rolina przed kwitnieniem potrzebuje mniej azotu na korzyć potasu i fosforu. Hodowla dżdżownic jest bardzo pomocna ze względu na dotlenianie ziemi, jak i przerabianie jej na dobrze przyswajalnš przez roliny.

 

Kiełkowanie nasion



Wysadzanie, sadzonki

Nasiona należy włożyć pomiędzy 6 płatków ligniny nasšczonej wodš, a następnie pozostawić w ciepłym i ciemnym miejscu na okres 1-2, góra 3 dni. Nasiona kiełkujš od 12 h do 7 dni. Zaraz po ukazaniu się małego białego kiełka należy nasiona umiecić w ziemi uważajšc, by owego kiełka nie uszkodzić. Nasiona sadzimy na głębokoć 2-5 centymetrów. Należy pamiętać, by lignina jak i ziemia były przez cały czas wilgotne. Nasiona, które kiełkujš pierwsze, sš zwykle najsilniejsze i najlepsze. Jeli rolina nie zaczyna gwałtownie swego wzrostu, to zazwyczaj nie osišga swoich pełnych możliwoci. Nasiona można również kiełkować bezporednio w ziemi. Należy je wczeniej zamoczyć w wodzie na 1-2 h, następnie umiecić w ziemi na odpowiedniej głębokoci, lekko ugnieć i dobrze podlać. Jeżeli sadzimy bezporednio w ziemię, należy dbać, by w poczštkowym okresie - do 7 dni - ziemia była wilgotna (ale nie błoto!).

 

Woda - podlewanie



Częstotliwoć, iloć

Woda do podlewania powinna być czysta i bogata w minerały i substancje ladowe. Im lepsza jakoć wody, tym lepiej. W pierwszej fazie należy podlewać często - nawet codziennie. Póniej, gdy roliny będš większe - a więc i korzeń będzie dłuższy - należy podlewać wtedy, gdy będzie sucho na głębokoć 10 cm (przeciętnie raz na tydzień). Podlewać należy konkretnie - "raz, a dobrze" - a nie po trochu, ponieważ woda paruje i nie dociera do niższych partii ziemi, czyli do szczytu korzenia.

 

wiatło - wpływ



Naturalne, sztuczne, różnice

wiatło ma ogromny wpływ na wszystkie roliny, a więc i na konopie. Im więcej wiatła, tym lepiej. Iloć wiatła sztucznego (czas nawietlania) lub długoć letnich dni ma decydujšcy wpływ na wczesne kwitnienie i podział, na rozwój płciowy. Ważne jest, by zachować odpowiedni cykl wietlny. Kwitnienie zaczyna się po ok. 2-2,5 miesišcach, gdy stosujemy max 12 h zaciemnienia. Gdy 14 h ciemnoci - kwitnienie występuje po 3,5-4 miesišcach. Nie jest znany mechanizm działania, jednakże rolina potrzebuje minimum 10 h wiatła, aby nastšpiła produkcja THC. Natomiast faza ciemnoci potrzebna jest do uzyskania kwiatów i nasion. Przy hodowli w szafie lub na innych podobnych plantacjach można stosować wiatło 24 h na dobę, bez fazy ciemnej. Sposób ten uniemożliwia rozwój nasion i komplikuje proces kwitnienia.

Optymalne wiatło rolina dostaje w połowie czerwca, gdy dni sš najdłuższe, a noc krótka. Niektóre odmiany konopi majš specyficzny cykl życia i te odmiany kwitnš dwa razy w roku i dwa razy do roku powtarzajš cykl życia. Odmiany takie występujš w strefie zwrotnikowo-równikowej, gdzie klimat jest dla sprzyjajšcy. Współczesne badania prowadzone przez Valle'a wskazujš na to, że konopie rosnšce pod 12-godzinnym wiatłem produkujš dwa razy więcej THC niż rolina rosnšca pod wiatłem 10-godzinnym. Przy uprawach tzw. przenonych można stosować dodatkowe nawietlanie sztuczne (oprócz naturalnego dziennego), aby uzyskać optymalny cykl wietlny. Lepszym owietleniem sztucznym jest jarzeniówka dajšca białe wiatło zbliżone do naturalnego dziennego.

 

Temperatura

 

Konopie sš rolinš ciepłolubnš. Temperatura, w jakiej rosnš, waha się od 27-55 stopni C. Natomiast za idealnš temperaturę uważa się poredniš między 38 a 45 stopni C. Z powyższego wynika, że uprawy konopi najlepiej udajš się w klimacie tropikalnym, gdzie taka temperatura jest naturalna. Przy uprawie domowej należy zadbać o odpowiedniš temp. (uprawa szklarniowa). Trzeba też wzišć pod uwagę, że niektóre urzšdzenia grzewcze produkujš szkodliwe dla uprawy promienie. Najważniejsze jest to, aby temperatura, w której rosnš konopie, nie była niższa niż 25 stopni C, ponieważ roliny rosnš wolniej, a jakoć marihuany jest gorsza. W naszej strefie klimatycznej trzeba uważać na przymrozki, które mogš zniszczyć plantację. Zależne jest to od gatunku hodowanych konopi; niektóre gatunki sš lepiej przystosowane, inne mniej. Ochronš przed spadkami temperatury we wczesnej fazie rozwoju roliny jest stosowanie namiotu foliowego lub szklanych kapturków, np. słoików. W przypadku hodowli domowej w poczštkowej fazie nie należy zbytnio wysuszać powietrza, w którym rolina ronie. W póniejszej fazie jest to pożšdane, szczególnie w okresie końcowym - przed zbiorem. Kiedy powietrze jest suche, zwężajš się blaszki na liciach, dzięki czemu zwiększa się produkcja żywicy.

Roliny potrzebujš także zarówno tlenu, jak i dwutlenku węgla - można stosować gazy z butli. Naturalniejszš metodš jest częste wietrzenie pomieszczenia, w którym hodujemy konopie (szczególnie przy uprawie w szafie). Dwutlenek węgla można dostarczać poprze częste przebywanie w pomieszczeniu z uprawš. Ma to również dobry wpływ na nasze samopoczucie.

 

Księżyc

 

Księżyc ma również wpływ na hodowlę; nie decydujšcy, ale jednak. Księżyc ma cztery fazy, które występujš w czterech tygodniach. Faza pierwsza, czyli okres nowiu; następny tydzień to kwarta i następny - pełnia. Najlepszym okresem do sadzenia jest faza pierwsza i druga, natomiast wszelkie prace ogrodnicze - tj. przesadzanie, przycinanie, pielenie, zbieranie itp. - wykonuje się w fazie 3 i 4.

Jest to częć uprawy biodynamicznej, która wydaje się być najodpowiedniejsza dla uzyskania najlepszych rezultatów (iloci i jakoci wyhodowanej marihuany). Zainteresowanych odsyłam do różnych broszurek i ksišżek traktujšcych o uprawie biodynamicznej. Uprawa taka polega - z grubsza rzecz bioršc - na uwzględnieniu oddziaływań planet Układu Słonecznego na cykl życia rolny.

 

Przycinanie

 

Przycinanie polega na usunięciu szczytu roliny lub rozgałęzień i ma na celu zwiększenie gęstoci roliny kosztem wysokoci. Najbardziej popularna metoda to usunięcie topa roliny (najwyższego punktu). Pierwszego przycięcia dokonać najlepiej po 3 tygodniach od posadzenia w ziemi. Dalszych przycinań dokonuje się - tak łodyg głównych, jak i bocznych - gdy osišgnš one wielkoć przewidzianš dla danego krzaka. W miejscu usuniętego topa zaczyna wyrastać nowa para szczytów, która wydłuża się w dwa nowe odgałęzienia. Energia rozrostu głównej łodygi rozkłada się na dwie częci, wskutek czego rolina wolniej ronie w górę, a bardziej rozrasta się na boki. Usunięcie szczytu przyczynia się do rozrostu bocznych rozgałęzień. Jeżeli przycięcie nastšpi w póniejszym okresie - szczególnie w okresie kwitnienia - to proces ten (kwitnienie) zostanie opóniony, a w skrajnych przypadkach uniemożliwiony.

Przycinanie dokonuje się za pomocš pęsety lub żyletki czy też małych nożyczek. Należy szczególnie uważać, aby nie uszkodzić niższych partii roliny, a głównie najbliższych szczytowi. Można to również wykonać palcami, jeli posiada się ku temu szczególne predyspozycje. Należy skubnšć sam topik (mały punkt na szczycie roliny).
Jeli nie stosujemy przycinania, rolina rozwija się w naturalny dla siebie sposób i uzyskuje klasyczne rozmiary i kształty.

 

Kwitnienie



Różnice męsko - żeńskie

Kwitnienie opisane zostało zasadniczo w poprzednich rozdziałach. Główny wpływ na kwitnienie ma cykl wietlny i gatunek konopi. Konopie kwitnš osobno w postaci męskiej i żeńskiej. Ze względu na występowanie THC w żywicy, do celów konsumpcyjnych nadaje się jedynie rodzaj żeński.

Rolina żeńska wypuszcza białe, przezroczyste słupki kwiatowe u nasady lici w formie kici kwiatowych, które na skutek przekwitnienia zmieniajš kolor na rudobršzowy. Kwiaty te sš mocno oblepione żywicš bogatš w THC. Na skutek różnych czynników (temperatura, dojrzewanie) licie znajdujšce się w pobliżu kici kwiatowych również pokrywajš się żywicš w postaci białego kleistego nalotu. W przypadku zapylenia pylnikiem z roliny męskiej w miejscu kwiatu pojawia się zalšżek nasiona, który z czasem przeradza się w postać dojrzałš otoczonš łupin...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin