Ćwiczenia z gazetami.doc

(107 KB) Pobierz
Barbara Karulska

Ćwiczenia z gazetami

 

Zabawa ożywiająca.

Bieg z wymijaniem i potrząsaniem gazetami trzymanymi oburącz w górze. Na mocne uderzenie w tamburyno i zapowiedź „burza” dzieci zatrzymują się i przyjmując dowolną pozycję - chronią się przed zmoknięciem, wykorzystując gazetę.

 

Ćwiczenia kształtujące i stosowane

l        siad klęczny- gazeta przed kolanami na podłodze, dłonie na jej końcach, odsuwają gazetę w przód i przesuwają nie unosząc się z pięt- otwieramy i zamykamy szufladkę

l        zataczają gazetą kółka przed sobą z boku, prawą i lewą ręką

l        w kształcie kółeczka- dowolnie przeskakują przez gazetę obunóż i jednonóż

 

1.      Stanie w rozkroku, trzymanie oburącz złożonej gazety - w skłonie w przód wymachy gazetą w tył i w przód

2.      Klęk podparty, dłonie na gazecie, skierowane palcami do wewnątrz- przy zgiętych w łokciach rękach, opad tułowia w przód, dotknięcie gazety brodą i powrót do pozycji wyjściowej.

3.      W leżeniu przodem unieść gazetę trzymaną za końce oburącz (ręce zgięte w łokciach skierowane w bok), dmuchać na gazetę, wprowadzając ja w ruch.

4.      Usiąść na złożonej gazecie, odepchnąć się piętami i rękami, zakręcić w koło (karuzela), a następnie odpychając się rękami z boku, a piętami z przodu wszyscy poruszają się w dowolnych kierunkach.

5.      Położyć gazetę na podłożu, zwinąć ją po przekątnej w rulonik i przeskakiwać przez niego bokiem z jednej strony na drugą od jednego do drugiego końca

6.      W staniu, rulonik trzymany za końce z przodu- przełożyć nogę przez rulonik, wytrzymać stanie jednonóż, wykonując dowolne ruchy wzniesioną noga, a następnie tą samą drogą przejść do pozycji wyjściowej.

7.      Improwizacja naukowa- dzieci wykorzystując rulonik, naśladują różne ruchy- szermierza, oszczepnika, zamiatacza ulic i inne.

8.      Odtwarzanie figur geometrycznych- dzieci biegają w różnych kierunkach, a na sygnał (jeden gwizdek) dobierają się trójkami i swoje ruloniki układają w ten sposób, żeby utworzył się trójkąt, następnie siadają skrzyżnie przed wierzchołkami trójkąta. Na inny sygnał (dwa gwizdki) łączą się w czwórki i układają kwadraty.

9.      Ugnieść gazetę tak, aby powstała kulka (piłeczka)- rzuty i chwyty piłki w miejscu, w chodzie, biegu, rzuty i chwyty z dodatkowymi zadaniami, np. przed chwytem klasnąć, dotknąć ręką podłogi, zakręcić „młynka” rękami.

10.  W leżeniu przodem - przetaczanie kulki z ręki do ręki, podrzucanie kulki oburącz i jednorącz.

11.  Przesuwanka” - skacząc na jednej nodze przesuwanie kulki stopą w różnych kierunkach

12.  Marsz z kulką na głowie i utworzenie dwóch szeregów oddalonych od siebie 5- 6 kroków

13.  Wyścig szeregów - dzieci poprawiają swoje kulki i układają między kolana. Na sygnał zamieniają się miejscami skacząc obunóż „skokiem kangura”. Wygrywa szereg, którego uczestnicy pierwsi ukończyli wyścig i nikt w czasie skoków nie zgubił kulki.

14.  Tor przeszkód zwinnościowo - zręcznościowy. Ćwiczący z kulkami ustawieni przed linią startu. Wodległości kilku kroków wyznaczona druga linia, na której znajduje się ostateczna przeszkoda. Między liniami, dla każdego rzędu, w odstępach ustawiamy: chorągiewkę, krzesło i karton średniej wielkości.

 

Tor przeszkód

l        bieg do chorągiewki, z jednoczesnym przekładaniem kulki z ręki do ręki wokół siebie okrążenie chorągiewki

l        poruszanie się na czworakach za przesuwaną kulką w stronę krzesła i przepełzanie pod nim za popchniętą kulką

l        podniesienie kulki i rzut nią do kartonu (dzieci rzucają dowolną ręką, ale starają się trafić do celu, do kartonu)

l        bieg do kartonu, zabranie z niego kulki i powrót jak najszybciej na koniec swojego rzędu. A żeby uniknąć czekania w kolejce, następne dziecko z rzędu rozpoczyna ćwiczenie, kiedy jego poprzednik pełza pod krzesłem

 

Ćwiczenia korektywne i uspokajające

l        Marsz we wspięciu na palcach z kulką na głowie i przejście do siadu skrzyżnego

l        W siadzie skrzyżnym- skręty głową w prawo, w tył i w lewo

l        W siadzie podpartym, kolana rozchylone, kulka między stopami- podrzucanie kulki stopami, chwyty rękami

l        W marszu kulki na dłoni (prawej, lewej), ćwiczenia oddechowe- wdech nosem i próba zdmuchnięcia kulki z dłoni

l        Czynności porządkowe: odłożenie kulek na wyznaczone miejsce, omówienie zajęć, ocenia aktywności i inicjatywy twórczej dzieci.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin