Bitwa o Kołobrzeg 1945.doc

(111 KB) Pobierz
Bitwa o Kołobrzeg 1945

Bitwa o Kołobrzeg 1945

Bitwa o Kołobrzeg - walki o miasto oddziałów 1 Armii WP w ramach operacji pomorskiej w 1945.

Front wschodni
II wojna światowa Data 4 marca 1945 - 18 marca 1945 Miejsce Kołobrzeg Wynik Zwycięstwo Polski i ZSRR, Terytorium Niemcy obecnie Polska

Strony konfliktu

Flag of Germany 1933.svg
III Rzesza

Flag of the Soviet Union 1923.svg
ZSRR

Flag of Poland.svg
Polska

Dowódcy

III Rzesza NiemieckaFritz Fullriede

PolskaStanisław Popławski

Siły

10,000 żołnierzy

28,000 żołnierzy

Straty

~8,000

1,206 zabitych i rannych

 

Spis treści

·         1 Niemiecka twierdza

·         2 Działania zbrojne

·         3 Zobacz też

·         4 Bibliografia

Niemiecka twierdza

Kołobrzeg w niemieckim systemie obronnym w 1945 spełniał rolę ważnego punktu ewakuacyjnego i bazy morskiej umożliwiającej min. lądowanie oddziałów desantowych przeznaczonych do uderzenia w skrzydło wojsk działających na kierunku berlińskim. Wykorzystując podmiejskie tereny bagniste, rzekę Parsętę i Kanał Drzewny, Niemcy w 1944 roku rozpoczęli rozbudowę umocnień w mieście. W 1945 roku zbudowano system barykad, przystosowano do obrony budynki i stare forty ziemne położone w węzłowych punktach miasta. Siły obronne, liczące około 10 tysięcy żołnierzy, walczyły we współdziałaniu z jednostkami Kriegsmarine, dysponowały ciężkimi działami artylerii nabrzeżnej, artylerią okrętową, pociągiem pancernym, czołgami i działami pancernymi. W marcu 1945 roku miasto było przepełnione cywilnymi uchodźcami z Pomorza.

Kołobrzeg (Kolberg) w 1945.

Działania zbrojne [edytuj]

4 marca do Kołobrzegu podeszły jednostki sowieckiej 1 Armii Pancernej, które po nieudanej próbie zdobycia miasta z marszu przecięły jego lądowe szlaki komunikacje.

7 marca jednostki 1 Armii WP rozpoczęły oblężenie. Pierwsze uderzenie 6 Dywizji na południowe przedmieścia doprowadziło do głębokiego włamania. 8 marca 3 Dywizja zamknęła pierścień okrążenia od wschodu. Do 12 marca, w ciężkich walkach, przełamano zewnętrzny pierścień obronny.

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

Od 12 do 17 marca walczono o przełamanie drugiego pierścienia obrony i umocnionych obiektów w śródmieściu, 13 marca do walki wprowadzono 4 Dywizję Piechoty i 4 pułk czołgów ciężkich. W dywizjach zorganizowano grupy szturmowe. W tym okresie 6 Dywizja zbliżyła się z południa do portu, opanowała Wyspę Solną i sforsowała rzekę Parsętę. 3 Dywizja i 18 pułk 6 Dywizji, wspierane przez czołgi i działa pancerne , walczyła o Stare Miasto, zdobyła gazownię i podeszła do stacji kolejowej. 4 Dywizja zdobyła tor wyścigowy, lokomotywownię i warsztaty kolejowe. W rejonie dworca kolejowego zniszczony został niemiecki pociąg pancerny Panzerzug 72A, którego dowódcą był Hptm. Gerhard Roeming.

Pomnik sanitariuszki

14 marca 1945 roku radiostacja sztabu armii nadała do komendanta twierdzy, płk. Fulriede, wezwanie do poddania Kołobrzegu. Wobec odrzucenia propozycji kapitulacji oddziały 1 Armii wznowiły działania bojowe.

Odznaka "Uczestnik walk o Kołobrzeg"

15 marca na redę kołobrzeską przybyły ze Świnoujścia, wezwane drogą radiową, posiłki niemieckie. Działanie lotnictwa polskiego, z powodu gęstej mgły, nie mogła przeszkodzić w desantowaniu. Mimo ognia artylerii desant zdołał wylądować i wykonał silne kontrataki.

W nocy z 17 na 18 marca, po przegrupowaniu oddziałów i przygotowaniu artyleryjskim, rozpoczął się generalny szturm trzeciego pierścienia obrony. W godzinach rannych rejon stacji kolejowej i port zostały zdobyte. Nieprzyjacielowi udało się część sił ewakuować morzem. Reszta została zniszczona lub wzięta do niewoli ( około 8000 jeńców). Własne straty wyniosły 1206 poległych i zaginionych bez wieści.

Po walkach na kołobrzeskiej plaży odbyły się uroczyste "zaślubiny z morzem"

 Usługi Ciesielskie - domy drewniane - domy  szkieletowe - konstrukcje dachowe więźby - www.lech-bud.org

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin