spoleczna).docx

(14 KB) Pobierz

Madziu masz tu podpunkty, wrzuć je do tabelkiJ

5. Jak często dziecko je słodkie rzeczy? sporadycznie, kilka razy w tygodniu, kilka razy w ciągu dnia

6. Czy dziecko przyjmuje/przyjmowało krople lub tabletki z fluorem? Tak nie

7. Czy w rodzinie występuje skłonność do próchnicy lun chorób przyzębia? Tak nie

8. Jak często Pan/Pani odwiedza stomatolog? 1 raz w roku, 2 razy w roku, gdy występuje ból, rzadziej

9. Jakie jest Pana/Pani wykształcenie ? podstawowe, zawodowe, średnie, wyższe

Po wypełnieniu ankiety następuje wykład na temat profilaktyki higieny jamy ustnej dzieci w wieku 3 lat.

1.      Demonstracja

Dziecko powinno mieć własną szczoteczkę do zębów dostosowaną do wieku z miękkim włosiem oraz pastę z mniejszą zawartością fluoru (500 ppm) o przyjemnym zapachu i smaku. Nakładamy ją na szczoteczkę w niewielkiej ilości (wielkości ziarenka grochu). Dziecko w wieku 3 lat nie ma wystarczających zdolności manualnych do prawidłowego oczyszczania powierzchni zębów, dlatego rodzic powinien najpierw pokazać jak to zrobić, później pozwolić dziecku umyć zęby w formie zabawy, a na koniec samodzielnie wyszczotkować mu zęby. Czynność ta powinna odbywać się najlepiej po każdym posiłku.

2.      Nawyki żywieniowe

W diecie powinno ograniczyć się ilość pokarmów kriogennych takich jak: słodycze, słodkie napoje, słodka herbata. Nie eliminujemy ich całkowicie, gdyż dziecko z czasem pozna ich smak. Warto zatem wprowadzić metodę stosowaną z powodzeniem w Skandynawii polegającą na wprowadzeniu jednego „słodkiego” dnia w tygodniu.

Zaleca się karmienie dziecka łyżeczką, ponieważ przedłużanie karmienia z butelki papkowatymi i często nadmiernie słodkimi pokarmami powoduje zaleganie przez długi czas klejących się resztek pokarmowych na zębach. Szczególnie niekorzystne jest podawanie ich tuż przed snem nocnym, ponieważ zmniejszone jest wówczas wydzielanie śliny i jej ochronne działanie. Z uwagi na słabo działający mechanizm samooczyszczania jamy ustnej u dzieci w tym wieku po podaniu słodkiego pokarmu zaleca się podanie obojętnego napoju np. przegotowanej wody. Poza tym wczesne karmienie łyżeczką zapobiega występowaniu przetrwałego niemowlęcego typu połykania, który może przyczyniać się do powstania protruzji siekaczy w szczęce.

3.      Wady zgryzu

Parafunkcje wykształcone w okresie wczesnego dzieciństwa mogą przyczyniać się do powstania wad zgryzu uzębienia mlecznego i stałego. Istotne jest odpowiednio wczesne odstawienie smoczka, gdyż stosowanie go powyżej 1. roku życia dziecka może doprowadzić do zaburzeń z grupy tyłozgryzów, zgryzu otwartego czy też krzyżowego. Parafunkcja ta występuje również w okresie przedszkolnym i szkolnym w postaci ssania palca.

Oddychanie przez usta również może doprowadzić do powstania wad zgryzu oraz powoduje wysychanie śluzówki, co zwiększa skłonność do próchnicy.

4.      Profilaktyka

W profilaktyce próchnicy ogromną rolę odgrywa fluor. Fluoryzacja egzogenna (kontaktowa) powinna zostać wykonana w gabinecie stomatologicznym lub w przedszkolu przez higienistkę. Metody te polegają na wcieraniu szczoteczką lub płukaniu jamy ustnej wodnym roztworem fluorku sodu.

Inną metodą profilaktyki jest stosowanie lakierów fluorkowych, które zapewniają długotrwałe działanie fluoru na szkliwo, co prowadzi do istotnego wzbogacenia szkliwa w ten pierwiastek. Lakiery są również przydatne w leczeniu  próchnicy początkowej.

Uszczelnianie bruzd jest istotne dla profilaktyki próchnicy. Uszczelniać powinno się również trzonowe zęby mleczne, aby zapobiec próchnicy zębów trzonowych stałych.<???>

Należy kontrolować lak co 6 miesięcy, aby uzupełnić jego ewentualne brak lub stwierdzić i wyleczeniu ogniska próchnicy.

Madziu sklej wszystko i wrzuć na maila Oki? Agnieszkę poprosimy, żeby wymysliła jakieś zakończenieJ

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin