wyprawa na Anarktydę.DOC

(36 KB) Pobierz
Wyprawa na Antarktydę

Wyprawa na Antarktydę  

Kiedy Zima w pełni (blok VIII), to nawet w Polsce możemy poczuć się niczym w krainie śniegu i lodu. Ale prawdziwą taką krainę poznajemy, czytając książkę pt. Zaczarowana zagroda autorstwa Aliny i Czesława Centkiewiczów.

Przenieśmy się wraz z naszymi uczniami na Antarktydę, by przeżyć tam różne przygody zarówno te, które są opisane w książce, jak i te których tam nie ma, ale mogły wydarzyć się naprawdę.
Potrzebne materiały i pomoce:
- krepina (biała, szara, niebieska)
- mapka Antarktydy
- mapka świata
- mapa świata lub globus
- ilustracje Antarktydy
- flaga Polski
- pingwiny (wcześniej wykonane z karty nr 65)
- kartki z zadaniami
- znaczki z rybkami
- informacje o badaczach, autorach lektury
- foliowe koszulki do segregatora do umieszczenia w nich kartek z zadaniami

Wiele ciekawych informacji dotyczących Antarktydy, zdjęć krajobrazów tego kontynentu oraz zwierząt tam zamieszkujących można znaleźć na poniższych stronach internetowych:

Na biurku stawiamy globus lub obok biurka wieszamy na stojaku mapę świata.
Na zasłonach lub oknach "tworzymy" kształty gór lodowych - wykorzystujemy w tym celu białą i szarą krepinę - i fal morskich (krepina niebieska). Na jednej z ławek stawiamy polską flagę (może to być mała chorągiewka zrobiona z papieru). Nauczyciel zapoznaje uczniów z ilustracjami lub zdjęciami obrazującymi Antarktydę. Następnie zawiesza je, uzupełniając dekorację sali.

2. Chcemy zostać badaczami
Każdy naukowiec musi wykazać się różnymi umiejętnościami. W tym celu i nasi uczniowie sprawdzą swoje możliwości poprzez wykonywanie przygotowanych zadań.
Polecenia czyta nauczyciel i sprawdza poprawność wykonania zadań. Tylko za prawidłowo rozwiązane zadanie rozdaje "rybki". Uczniowie naklejają "rybki" wewnątrz konturu Antarktydy.

3. Nauczyciel zapoznaje dzieci z postaciami polskich polarników i autorami lektury
HENRYK ARCTOWSKI (1871-1958) - geograf, podróżnik i badacz polarny. Jego nazwiskiem zostały nazwane góra, półwysep i nunatak na Antarktydzie.
Nunatak to skaliste wzniesienie otoczone z wszystkich stron przez lód.

ANTONI DOBROWOLSKI (1872-1954) - badacz Antarktyki, podróżnik polarny. Jego imię nosi jedna z wysp. Od 1950 roku jego imię nosi pierwsza również polska stacja polarna na Antarktydzie.

ALINA (1907-1993), CZESŁAW (1904-1996) CENTKIEWICZOWIE - małżeństwo polskich podróżników, autorzy licznych książek o tematyce polarnej, głównie o Antarktydzie. Wspólnie napisali wiele utworów dla dorosłych oraz dzieci, np. Odarpi, syn Egigwy, Tumbo Przylądka Dobrej Nadziei.

4. Wykonanie poszczególnych zadań
ZADANIE I - ANTARKTYDA - KRAINA WIECZNEGO LODU
Spośród przygotowanych trzech fragmentów opisujących krainy geograficzne uczniowie muszą wybrać ten, który przedstawia Antarktydę. Gdy dokonają wyboru, właściwy fragment chowają do koszulki, a niepotrzebne odkładają na bok.

Fragment pierwszy
"Ośnieżone góry to ozdoba tego miejsca. Przybywa tu dużo turystów na wypoczynek, zwłaszcza zimowy. Latem śnieg utrzymuje się tylko na najwyższych szczytach."

Fragment drugi
"Jest to kraina skuta lodem, położona wokół bieguna południowego. Jej klimat jest najsurowszy na kuli ziemskiej, zanotowano tam najniższą temperaturę powietrza."

Fragment trzeci
Na tym obszarze panują bardzo niskie temperatury, a mimo to żyje tam wiele gatunków zwierząt: niedźwiedzie i lisy polarne, morsy, foki, czy renifery. Do tego klimatu doskonale przystosowali się Eskimosi.

Za poprawne wykonanie zadania otrzymują jedną "rybkę".

ZADANIE II - ODNALEZIENIE ANTARKTYDY
Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku mapkę świata. Uczniowie zaznaczają na niej Antarktydę (kontury poprawiają kolorem niebieskim) oraz wpisują w wyznaczone prostokąty nazwy kierunków świata.
Za poprawne wykonanie zadania otrzymują dwie "rybki":
- jedna za kontur Antarktydy,
- druga za wypisanie nazw kierunków świata.

ZADANIE III - WYPRAWA NA ANTARKTYDĘ
Spośród rysunków pojazdów uczniowie otaczają pętlą te, którymi można dotrzeć do stacji badawczej na Antarktydzie.



ZADANIE IV - ANTARKTYCZNY UBIÓR
Spośród zamieszczonych rysunków strojów uczniowie otaczają pętlą te, które powinno się ubrać, aby wytrzymać antarktyczne mrozy.



ZADANIE V - BOHATER KSIĄŻKI
Uczniowie otrzymują fragment tekstu, sprawdzający znajomość treści lektury pt. Zaczarowana zagroda. Ich zadaniem jest wpisanie w prostokąt, kto jest bohaterem tego fragmentu.

"W dali aż się czerniło od maleńkich postaci. Stłoczone na krach jak ludzie na promach, wyskakiwały na krawędź lodu krzycząc przeraźliwie. I jeden przez drugiego spieszyły
do tonących jeszcze w śniegu przybrzeżnych skał."

Za poprawne wykonanie zadania otrzymują jedną "rybkę".



ZADANIE VI - SPORT TO ZDROWIE
Uczniowie pokonują przygotowany przez nauczyciela tor przeszkód, składający się z ulubionych konkurencji uczniów. Jednak muszą to być takie zadania, które możliwe są do bezpiecznego wykonania w klasie.
Za poprawne wykonanie zadania otrzymują jedną "rybkę".


5. Podsumowanie
Uczniowie liczą zdobyte "rybki". Jeżeli zdobyli 6 lub 7 "rybek", otrzymują tytuł BADACZA. Jeżeli 5 i mniej - należy dać im dodatkowe zadanie sprawnościowe, które dzieci będą mogły wykonać, np. pięć pajacyków, lub inne według uznania nauczyciela, aby mogły również zdobyć wymaganą liczbę "rybek" i zostać badaczem.

Nagrodą dla wszystkich jest wspólna wyprawa. Uczniowie ubierają się (drama - ubieranie czapki, szalika, rękawiczek itd.) i "wyruszają" w drogę. Przybywają na Antarktydę. Tu na uczniów czekają różne niespodzianki: przyjemne, trudne, niebezpieczne, np.:

-

na jednej z ławek leży pół tabliczki czekolady - mówimy uczniom, że jest to ostatni kęs jedzenia i musi on starczyć dla nas wszystkich. Zadaniem uczniów jest podzielić czekoladę między wszystkich sprawiedliwie.

-

na innej ławce stoi szklanka wody - jest to końcówka wody pitnej i dzieci zastanawiają się, co zrobić aby każdy mógł się napić.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin