Regulamin studiów US.doc

(223 KB) Pobierz
REGULAMIN STUDIÓW

2

 

REGULAMIN STUDIÓW

UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO

 

Dział I. Przepisy ogólne

 

§ 1

 

Przepisy Regulaminu studiów mają zastosowanie do wszystkich form i kierunków studiów I stopnia, II stopnia i jednolitych studiów magisterskich prowadzonych w Uniwersytecie Szczecińskim. 

 

§ 2

 

1.      Przyjęcie w poczet studentów Uniwersytetu Szczecińskiego, zwanego dalej Uczelnią, następuje w trybie określonym przez zasady rekrutacji oraz z chwilą immatrykulacji i złożenia ślubowania. Treść ślubowania określa statut Uczelni.

2.      Przez złożenie ślubowania, o którym mowa w ust. 1, rozumie się podpisanie roty ślubowania.

 

§ 3

 

1.      Wszyscy studenci Uczelni tworzą samorząd studencki, którego organy pochodzące z wyboru mają wyłączną kompetencję reprezentowania ogółu studentów Uczelni i powołane są do ochrony ich interesów.

2.      Organizacje studenckie w zakresie ich statutowej działalności upoważnione są do występowania wobec władz Uczelni w sprawach dotyczących studentów zrzeszonych w tych organizacjach.

 

§ 4

 

1.      Student otrzymuje indeks oraz legitymację studencką.

2.      Legitymacja studencka jest dokumentem poświadczającym status studenta.

3.      Prawo do posiadania legitymacji studenckiej mają studenci do dnia ukończenia studiów, zawieszenia w prawach studenta lub skreślenia z listy studentów. Student, który utracił prawo do posiadania legitymacji studenckiej, obowiązany jest zwrócić ją Uczelni.

4.      Indeks jest dokumentem stanowiącym własność studenta, potwierdzającym przebieg i wyniki studiów.

 

§ 5

 

1.      Zwierzchnikiem studentów w Uczelni jest rektor.

2.      Rektor sprawuje ogólny nadzór nad sprawami związanymi z rekrutacją, procesem dydaktycznym i tokiem studiów.

3.      W sprawach dotyczących trybu odbywania studiów w imieniu rektora występuje prorektor do spraw studenckich.

4.      Zadania, o których mowa w ust. 2, w obrębie wydziału wykonuje dziekan.

 

 

 

 

§ 6

 

1.      We wszystkich sprawach związanych z procesem dydaktycznym  oraz tokiem studiów decyzje podejmuje dziekan lub upoważniony przez niego prodziekan, o ile nie są one zastrzeżone dla innych organów Uczelni.

2.      Od decyzji dziekana przysługuje studentowi odwołanie do rektora w ciągu 14 dni od jej doręczenia.

3.      Odwołanie składa się do rektora za pośrednictwem dziekana (odwołanie należy złożyć we właściwym dziekanacie).

4.      Jeżeli dziekan uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie może wydać nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję. W takim przypadku dziekan nie przekazuje odwołania do rektora. Od nowej decyzji służy odwołanie na zasadach wskazanych w ust. 3.

5.      Dziekan przekazuje rektorowi odwołanie wraz z aktami sprawy w terminie 7 dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie, jeżeli w tym terminie nie wydał nowej decyzji, o której mowa w ust. 4.

6.      Rektor uchyla decyzję dziekana sprzeczną z ustawą, statutem, uchwałą senatu, regulaminami lub innymi przepisami wewnętrznymi Uczelni lub naruszającą ważny interes Uczelni.

7.      Do decyzji, o których mowa w ust. 1-6, a także w sprawach nadzoru nad działalnością uczelnianych organizacji studenckich oraz samorządu studenckiego, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 nr 98, poz. 1071 ze zm.) oraz ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

 

Dział II. Organizacja studiów

 

§ 7

 

1.      Rok akademicki rozpoczyna się nie później niż 1 października i trwa nie dłużej niż do 30 września następnego roku kalendarzowego.

2.      Rok akademicki obejmuje:

1)     zajęcia wynikające z planów studiów, trwające 30 tygodni, podzielone na dwa okresy organizacyjne:

a) semestr zimowy,

b) semestr letni,

2)     dwie sesje egzaminacyjne wolne od zajęć:

a)      zimową,

b)     letnią,

3)     dwie sesje poprawkowe:

a)      dla semestru zimowego,

b)     dla semestru letniego,

4)     praktykę, której termin realizacji i czas trwania określa plan studiów.

3.      Koniec danego semestru następuje z ostatnim dniem sesji poprawkowej dla tego semestru.

4.      Szczegółową organizację roku akademickiego określa Senat w terminie do 30 kwietnia poprzedniego roku akademickiego w oparciu o obowiązujące plany studiów, dokonując podziału roku na semestry oraz ustalając terminy sesji egzaminacyjnych i poprawkowych, po zasięgnięciu opinii rad wydziałów i organu samorządu studenckiego.

5.      Rektor może w trakcie roku akademickiego ogłosić tzw. dni rektorskie, zawieszając w tym czasie zajęcia dydaktyczne. Ogłoszenie to winno być podane do wiadomości zainteresowanych, co najmniej z jednodniowym wyprzedzeniem.

6.      Dziekan może w trakcie roku akademickiego ogłosić tzw. godziny dziekańskie, zawieszając w tym czasie zajęcia dydaktyczne. Ogłoszenie to winno być podane do wiadomości zainteresowanych, co najmniej z jednodniowym wyprzedzeniem.

 

§ 8

 

1.      Kształcenie w Uczelni odbywa się w formie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

2.      W Uczelni prowadzone są:

1)     studia I stopnia (licencjackie lub inżynierskie), które trwają od 6 do 8 semestrów;

2)     studia II stopnia (magisterskie), które trwają od 3 do 4 semestrów;

3)     jednolite studia magisterskie, które trwają od 10 do 12 semestrów.

3.      Studia odbywają się według planów studiów i programów nauczania uchwalonych przez radę wydziału, po zasięgnięciu opinii właściwego organu samorządu studenckiego, zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez Senat uczelni.

4.      Plan studiów jest podstawą semestralnych harmonogramów zajęć. Szczegółowy harmonogram zajęć ustala dziekan, po zasięgnięciu opinii organu samorządu studenckiego, podając je do wiadomości nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem zajęć.

5.      Zmiany w harmonogramie zajęć mogą być dokonane przez dziekana lub osobę przez niego upoważnioną po zasięgnięciu opinii właściwego organu samorządu studenckiego.

 

§ 9

 

1.      Osiągnięcia studenta są wyrażane za pomocą punktów zaliczeniowych, zwanych dalej „punktami ECTS”. Punkty ECTS są wartością liczbową przyporządkowaną poszczególnym przedmiotom stosownie do nakładu pracy studenta na osiągnięcie określonych efektów kształcenia.

2.      W toku studiów w roku akademickim student musi uzyskać nie mniej niż 60 punktów ECTS, a średnio 30 punktów w semestrze. Studenci pierwszego semestru zobowiązani są do uzyskania co najmniej 30 punktów ECTS.

 

§ 10

 

1.      Wykłady w Uczelni są otwarte.

2.      Inne zajęcia dydaktyczne są prowadzone w formie otwartej za zgodą prowadzącego zajęcia.

3.      Wykłady prowadzą profesorowie lub doktorzy habilitowani.

4.      Rada wydziału może na okres do jednego roku akademickiego upoważnić do prowadzenia wykładów adiunktów i starszych wykładowców ze stopniem naukowym doktora.

 

§ 11

 

Zasady podziału na grupy studenckie w odniesieniu do poszczególnych rodzajów zajęć dydaktycznych określa odrębna uchwała Senatu Uczelni.

 

 

 

 

§ 12

 

1.      Zajęcia dydaktyczne na poszczególnych formach, poziomach, kierunkach i specjalnościach mogą być prowadzone również w językach obcych, w zależności od zainteresowania studentów i możliwości Uczelni.

2.      Zakres i warunki prowadzenia zajęć dydaktycznych, sprawdzianów wiedzy lub umiejętności, egzaminów dyplomowych (tj. egzaminu licencjackiego, inżynierskiego, magisterskiego) w języku obcym reguluje rada wydziału.

3.      Zakończenie studiów następuje w trybie określonym w dziale VII niniejszego regulaminu.

 

§ 13

 

1.      W okresie studiów studentów obowiązuje odbycie praktyk, których czas i forma określone są w planie studiów oraz w programie nauczania. Brak zaliczenia praktyki traktowany jest na równi z brakiem zaliczenia przedmiotu.

2.      Warunkiem zaliczenia praktyki jest jej odbycie w ustalonym terminie oraz wykazanie się wiedzą i umiejętnościami, dla których uzyskania praktyka była zorganizowana. Zasady kontroli i zaliczania praktyk ustala dziekan.

3.      Organizacją oraz zaliczaniem praktyk zajmuje się opiekun powołany przez dziekana.

4.      Dziekan może na wniosek studenta zmienić termin odbycia praktyki, a także zaliczyć na jej poczet udokumentowaną pracę odpowiadającą wymiarowi i charakterowi praktyki przewidzianej programem nauczania. Przesunięcie terminu odbycia praktyki nie stanowi przeszkody w zaliczeniu semestru (roku).

5.      Ostateczne zaliczenie praktyki musi nastąpić przed dopuszczeniem studenta do egzaminu dyplomowego.

6.      W przypadku odwołania studenta z praktyki w związku z naruszeniem przez niego regulaminu zakładu pracy, student traci prawo do zaliczenia praktyki, do czasu podjęcia w tej sprawie decyzji przez dziekana.

 

§ 14

 

1.      Student uczestniczy obowiązkowo we wszystkich formach zajęć innych niż wykłady. Nauczyciel akademicki prowadzący wykłady może zdecydować o obowiązkowej obecności studentów na wykładach, które kończą się zaliczeniem bez oceny i określić sposób jej kontroli, podając informację na pierwszych zajęciach oraz w sylabusie (opis przedmiotu); sylabusy dostępne są na stronach internetowych wydziałów.

2.      W przypadku nieusprawiedliwionych nieobecności studenta, na co najmniej trzech zajęciach obowiązkowych z danego przedmiotu w semestrze prowadzący zajęcia może wystąpić z wnioskiem do dziekana o zastosowanie przepisów § 39 ust. 1 pkt 1 – 4 lub § 39a ust. 1 lub 5.

 

§ 15

 

1.      Nieobecność studenta na zajęciach usprawiedliwia prowadzący te zajęcia, w oparciu o przedstawione przez studenta dokumenty.

2.      W razie przedstawienia przez studenta dokumentów budzących wątpliwości prowadzącego zajęcia, o usprawiedliwieniu nieobecności decyduje dziekan lub osoba przez niego upoważniona.

3.      Sposób i formy wyrównania zaległości powstałych wskutek usprawiedliwionej nieobecności na zajęciach określa prowadzący zajęcia.

§ 16

 

1.      Zapisy na zajęcia przedstawione do wyboru studentom są organizowane w sposób umożliwiający ich podjęcie z początkiem roku akademickiego (semestru).

2.      Terminy i tryb przyjmowania zapisów określa dziekan lub osoba przez niego upoważniona, podając je do publicznej wiadomości, co najmniej na 14 dni przed rozpoczęciem zapisów.

 

§ 17

 

1.      Dziekan z własnej inicjatywy lub na wniosek organu samorządu studenckiego może powołać opiekunów lat lub grup studenckich.

2.      Opiekun służy radą i pomocą studentom we wszystkich sprawach związanych z przebiegiem studiów. Szczegółowy zakres obowiązków opiekuna ustala dziekan.

 

§ 18

 

1.      W szczególnie uzasadnionych przypadkach dziekan może przyznać studentowi w każdym czasie na jego wniosek, prawo do indywidualnej organizacji studiów (IOS).

2.      Przypadki uprawniające studenta do ubiegania się o IOS ustala rada wydziału na wspólny wniosek dziekana i wydziałowego organu samorządu studenckiego.

3.      Przez IOS rozumie się zmianę organizacji zajęć i ich zaliczenia w obrębie semestru lub roku akademickiego.

4.      Student, w porozumieniu pisemnym z prowadzącym zajęcia dydaktyczne, w ciągu 2 tygodni od pierwszych zajęć objętych decyzją dziekana ustala sposób uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych oraz formy realizowania obowiązków studenckich. W razie uzyskania zgody dziekana w trakcie semestru termin ten nie może być krótszy niż 7 dni od uzyskania zgody.

5.      Student zobowiązany jest do niezwłocznego złożenia w dziekanacie porozumienia, o którym mowa w ust. 3.

6.      IOS nie zwalnia studenta z obowiązku zaliczenia semestru do końca sesji poprawkowej tego semestru.

7.      Jeżeli ustaną przesłanki, dla których przyznano studentowi IOS, dziekan może cofnąć wyrażoną mu zgodę, ze skutkiem od następnego semestru.

 

§ 19

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin