15 domowych sposobów na przeziębienie.docx

(17 KB) Pobierz


15 domowych sposobów na przeziębienie 

Kiedyś radzono sobie z gorączką, nie mając dostępu do nowoczesnych leków. Także i dziś, zanim wybierzemy się do lekarza, warto zastosować kilka domowych sposobów na przeziębienie.
Dowiesz się:

Na czym polegają domowe inhalacje?

Jak obniżać gorączkę bez łykania leków?

Czy rosół z kury wzmacnia organizm?

W jaki sposób stawia się bańki?

Przekazywana z pokolenia na pokolenie wiedza o domowych sposobach leczenia była oparta na solidnych podstawach. Świadczy o tym m.in. przykład pajęczych nici. Znachorzy od wieków nakładali na rany opatrunek zawierający pajęczyny. Ciemne gusła rodem ze średniowiecza? Nie! W XX w. odkryto, że pajęcza nić zawiera związek chemiczny podobny w składzie do antybiotyku. Skąd nasze prababcie o tym wiedziały? Prawdopodobnie "domowa medycyna" powstawała na zasadzie prób i błędów, a na naukę były całe 
stulecia.

Niektóre z domowych farmaceutyków są okropne w smaku, ale wyjątkowo skuteczne. Inne są na tyle smaczne, że wiele osób przedkłada je nad lekarstwa z apteki. Na infekcję można zastosować jeden z babcinych sposobów, tym bardziej, że składniki potrzebne do przygotowania leczniczych mikstur znajdą się w większości kuchni.

NA KASZEL, KATAR I BÓL GARDŁA

1. Syrop z szyszek

Wiosną, w porze kwitnienia drzew, trzeba zebrać zielone szyszki sosnowe. Oczyścić je (ale nie płukać), pokroić na połówki i umieścić w dużym słoju, przesypać obficie warstwami cukru. Odkryty słój (można go przykryć warstwą gazy, by do środka nie dostały się owady i zanieczyszczenia) należy ustawić w nasłonecznionym miejscu. Po dwóch miesiącach odcedzić syrop i przelać go do butelek. Osoby dorosłe mogą zażywać miksturę doprawioną alkoholem, co ma dodatkowe działanie rozgrzewające.

Syrop można popijać przy pierwszych objawach zaziębienia, a także w czasie rozwiniętej infekcji pomaga wtedy udrożnić drogi oddechowe.

2. Syrop z cebuli

Cebulę należy pokroić na małe kawałki lub zetrzeć na tarce, a następnie zalać miodem i odstawić na 24 godziny. Można również dodać czosnek, jednak ta wersja specyfiku jest często w smaku trudna do zaakceptowania. Cebula i czosnek mają działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Syrop mobilizuje siły obronne organizmu do walki z chorobą, zmniejsza kaszel i ból gardła. Najlepiej pić łyżkę syropu 3 do 5 razy dziennie.

3. Syrop z buraka

W dużym buraku trzeba wydrążyć dziurę, a następnie zasypać ją cukrem. Kiedy cukier w otworze zamieni się w gęsty syrop, należy go popijać po małej łyżce 3 razy dziennie. mikstura ma działanie podobne do syropu z cebuli.

4. Inhalacje łagodzące katar

W wersji prababci aromaterapia wyglądała następująco: na piecu stawiano metalowy kubek lub miseczkę z ziołową miksturą, wydzielającą pod wpływem temperatury olejki eteryczne. Kto nie ma pieca, może wrzucić do miski z woda rumianek, lawendę oraz wlać kilka kropel olejków eterycznych - eukaliptusowego, rozmarynowego lub sosnowego (do kupienia w sklepach zielarskich). Wonne opary trzeba wdychać nad miską pod przykryciem z ręcznika przez około kwadrans. Takie zabiegio powinny pomóc rozrzedzić śluz 
zalegajacy w drogach oddechowych i ułatwić jego wydalanie.

5. Rosół z kury

Do zwykłego rosołu można dodać cebulę lub czosnek. Zupa pomaga rozgrzać się i uzupełnić straty płynów, przyspiesza odkrztuszanie śluzu zalegającego w oskrzelach i płucach. Jeśli do rosołu doda się ostrych przypraw, np. chili, pomoże to oczyścić nos i zatoki.

6. Herbata z dodatkami

Herbata z miodem, cytryną i sokiem malinowym może zdziałać cuda. Sok z malin ma właściwości zbliżone do antybiotyku, miód pokrywając błonę śluzową łagodzi podrażnienia, cytryna zaś ułatwia przełykanie. Herbata z dodatkiem miodu utrudnia bakteriom rozmnażanie się i łagodzi ból gardła.

NA GORĄCZKĘ

7. Znosić 38° C

Niewysoka gorączka jest pozytywnym objawem, świadczy o tym, że organizm podjął walkę z chorobą. Im cieplej, tym łatwiej mu niszczyć bakterie i wirusy. Nie powinniśmy przeszkadzać naszemu ciału i zażywać środki przeciwgorączkowe przy nieznacznie podwyższonej temperaturze. Możemy za to mu pomóc i położyć się do łóżka. Organizm nie będzie musiał wtedy tracić dodatkowej energii na produkcję ciepła.

8. Chłodna kąpiel

Niebezpiecznie zaczyna się robić dopiero wtedy, gdy gorączka przekroczy 38° C. To znak, że powinniśmy interweniować. Aby obniżyć gorączkę, można zastosować kąpiel w wannie z chłodną wodą. Początkowo woda do kąpieli powinna być o stopień niższa niż normalna temperatura ciała, potem, dolewając chłodnej wody, należy stopniowo obniżać temperaturę wody aż do 30° C.

9. Zimne okłady

Można też robić okłady z wilgotnych ręczników na kark, czoło, przedramiona, łydki lub pachwiny. Przy wysokiej gorączce nie należy ciepło okrywać chorego, nawet jeżeli skarży się na dokuczliwe zimno. Wystarczy zwykły koc i lekka piżama.

10. Więcej napojów

Babcie z maniackim uporem poiły chorych herbatą i sokami. I miały rację. Gorączkującej osobie należy podawać zwiększoną ilość płynów, aby zrównoważyć nasilone wydalanie wody i zapobiec niebezpiecznemu odwodnieniu.

11. Ziołowe herbatki

Aby obniżyć gorączkę, można podawać choremu herbatę z czarnego bzu, malin lub lipy. Warto dodać do niej sok z pomarańczy, który również ma działanie przeciwgorączkowe.

12. Napar z kory dębowej

Gorączkę można też obniżyć, pijąc napar z kory wierzbowej. Jego przeciwgorączkowe właściwości udowodniono w badaniach; kora wierzbowa jest składnikiem niektórych leków o tym samym działaniu.

Jeśli mimo domowej kuracji temperatura utrzymuje się dłużej niż 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem.

NA WZMOCNIENIE ORGANIZMU

13. Napotny napar

Do szklanki wrzątku należy dodać łyżkę mieszanki ziołowej z kwiatu lipy, czarnego bzu i rumianku. Miksturę można doprawić miodem, cytryną, imbirem i goździkami. Po 15 minutach odcedzić napar i po osłodzeniu wypić, póki jest gorący. A potem bezwzględnie do łóżka!

14. Bańki

Nasze prababcie zwykły mawiać, że bańki "wyciągają z człowieka chorobę". Zasada ich działania polega jednak na czymś innym mobilizują organizm do obrony przed chorobą. Bańki stawia się najczęściej na plecach, w miejscach dobrze umięśnionych, z podskórną warstwą tłuszczu. Wybrany punkt należy uprzednio natłuścić, co ułatwi zassanie tkanki do wnętrza bańki. Do umytej i osuszonej bańki przykładamy nasączony spirytusem wacik, osadzony na metalowym pręcie. Podpalamy go i wkładamy do wnętrza 
bańki, a następnie szybko wycofujemy i przykładamy bańkę do ciała. Zazwyczaj stawia się od 5 do 20 baniek, a następnie okrywa chorego i po upływie kwadransa delikatnie je zdejmuje, lekko odchylając. W miejscach przykładania baniek powstają siniaki, które po kilku dniach znikają.

Trzeba jednak pamiętać, że nieumiejętnie wykonany zabieg może nie tylko wystraszyć chorego stawiając bańki w okolicach serca lub twarzy można zrobić krzywdę!

15. Odpoczynek i ciepło

Kiedy organizm walczy z infekcją, mobilizuje wszystkie siły, żeby sprostać zadaniu. Podczas przeziębienia nie powinniśmy więc prowadzić aktywnego trybu życia. Musimy nabrać zwyczajów kota, który wykorzystuje każdą okazję do ogrzania się. Nie trzeba godzinami leżeć przy kaloryferze, wystarczy gorąca kąpiel, po której od razu należy wskoczyć do łóżka. Można też wymoczyć stopy w misce z gorącą wodą, do łóżka zabrać termofor i przykryć się grubą pierzyną. Co jakiś czas trzeba wywietrzyć pokój, w 
którym wracamy do zdrowia, a na kaloryferach można położyć wilgotne ręczniki.


Kwiat malwy czarnej - na kaszel, chrypkę, zapalenie gardła,

Związki śluzowe z kwiatu malwy czarnej mają działanie osłaniające na błony śluzowe gardła, antocyjany działają przeciwzapalnie. Kwiat malwy stosowany jest jako lek przeciwkaszlowy, powlekający. Dzięki związkowi o działaniu estrogennym wchodzi w skład mieszanek stosowanych w czasie okresu przekwitania.

Kwiaty malwy czarnej zawiera 8-12% związków śluzowych, antocyjanów, garbniki, pektyny, żywice, niewielkie ilości olejków, związki mineralne oraz mało poznany hormon roślinny o działaniu estrogennym. 
Zawarte w kwiecie malwy związki śluzowe działają osłaniająco i powlekająco na błony śluzowe jamy ustnej i gardła, ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w gardle. Antocyjany działają przeciwzapalnie. Kwiat malwy czarnej stosowany jest jako lek przeciwkaszlowy, w nieżytach górnych dróg oddechowych oraz w zapaleniu błony śluzowych jamy ustnej i gardła, w nieżycie oskrzeli, chrypce, w trudnościach odkrztuszania i w suchym kaszlu. 

Stosowany jest również w dolegliwościach żołądkowych, chorobach pęcherza moczowego, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Zewnętrzne jest używany do płukania i gardła w zapaleniu migdałów i dziąseł, ponadto do okładów i przemywań w niektórych schorzeniach skórnych. 
Odwar z kwiatów malwy czarnej: 1 łyżkę kwiatów zalać 1,5 szklanki wody gorącej i macerować przez 20--30 minut. Następnie zagotować powoli pod przykryciem 3 minuty. Odstawić na 15 minut. Przecedzić. Pić 3 razy po 1/2 szklanki w nieżytach górnych dróg oddechowych oraz stosować do płukania jamy ustnej i gardła. Kwiat malwy jest składnikiem mieszanek stosowanych w okresie klimakterium. Z kwiatu malwy uzyskuje się barwnik spożywczy wykorzystywany do barwienia win, syropów, napojów gazowanych i 
słodyczy. 


GREPOSEPT EKSTRAKT Z PESTEK GREJPFRUTA greposept 

znany także pod innymi nazwami handlowymi

GREPOSEPT zawiera czysty koncentrat bioflawonoidów i witaminy C. Pozyskiwany jest z pestek, miąższu i błon grejpfruta. Ma silne działanie antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze.

Wzmacnia układ odpornościowy organizmu, pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Greposept wykazuje bardzo szeroki zakres oddziaływania na drobnoustroje chorobotwórcze, zabija wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. W swym działaniu przewyższa konwencjonalne antybiotyki a przy tym nie powoduje skutków ubocznych obserwowanych w przypadku syntetycznych antybiotyków. Zawiera tzw. kompleks C.

NISZCZY PONAD 800 BAKTERII i WIRUSÓW
Bardzo szerokie zastosowanie, od wspomagania odporności po dezynfekcję w domu

DO KAŻDEGO OPAKOWANIA DOŁĄCZONA BARDZO OBSZERNA ULOTKA

OCZYSZCZA ORGANIZM Z TRUCIZN I TOKSYN.

"W Stanach Zjednoczonych dopiero niedawno zdecydowano się na wykorzystanie jego właściwości leczniczych. Jest silnie działającym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Stanowi najbardziej popularne lekarstwo na infekcje spowodowane Candida albicans, jest też stosowany w leczeniu zaburzeń układu jelitowego. Ze względu na silne działanie tego preparatu Instytut Pasteura w Paryżu bada wyciąg z nasion grejpfruta pod kątem możliwości leczenia nim infekcji wirusem HIV wiodących do 
powstania zespołu nabytego niedoboru odpornościowego AIDS" [1] 

z GREPOSEPTEM omijamy ANTYBIOTYKI ! 

GREPOSEPT - preparat atestowany,zawiera czysty koncentrat bioflawonoidów i witaminy C. Pozyskiwany jest z pestek grejpfruta. Ma silne działanie antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, przeciwnowotworowe. Wzmacnia układ odpornościowy organizmu, pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Greposept wykazuje bardzo szeroki zakres oddziaływania na drobnoustroje chorobotwórcze, zabija wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. W 
swym działaniu przewyższa konwencjonalne antybiotyki a przy tym nie powoduje skutków ubocznych obserwowanych w przypadku syntetycznych antybiotyków. Zawiera tzw. kompleks C. 




 


Zgłoś jeśli naruszono regulamin