decoupage 2.doc

(31 KB) Pobierz
Farby

Farby

- akryle artystyczne (na zdj. po lewej)

- akryle hobbystyczne (zwykle nieco tańsze od artystycznych) na zdj. w środku

- inne farby akrylowe np. emulsja akrylowa (na zdj. po prawej na górze- zielona w wiaderku i biała w słoiczku- resztki z malowania ścian)

puszka poprawej na dole- emalia akrylowa, stoja na niej farby plakatowe służące do barwienia.

Uwaga, aby uzyskać wymarzony kolor wszystkie wyżej wymienione farby mozemy ze soba mieszać, dodawać do nich pigmenty, barwić akrylami artystycznymi (mają intensywne kolory) lub temperami (plakatówkami)

 

Oprócz farb:

 

Środek do klejenia- specjalny środek do przyklejania serwetek, lub rozcieńczony klej Wikol, roztrzepane widelcem białko jaja, ewentualnie specjalny środek do przyklejania serwetek na tkaninach- Klej do serwetek w dwóch pojemnościach i medium do tkanin stoją po prawej na dole)

Pędzle- syntetyczne, lub naturalne (ja lubię dość sztywne), można tez nakładać farby gąbką

Lakier- ja używam akrylowego- (na zdj. po prawej na górze- w puszce i stojącym na niej słoiczku)- lakier może być matowy, satynowy lub błyszczący

Lakier pękający (ewentualnie)- (na zdj. w środku na dole)

 

Krok 2- malowanie podkładem

Do plastikowego naczynka nabrałam trzy kolory farb: żółtą, czerwoną (hobbystyczne matowe)i czarną (artystyczną), planowany kolor podkładu miał byc dość ciemny, a farba wierzchnia jasna.

Farbę dokładnie wymieszałam, do uzyskania jednolitego koloru, jeśli nawet mamy gotową farbę, a jest ona dość rzadka, wymieszanie jej często jest niezbędne.

Doniczkę pomalowałam dokładnie podkładem, czasem niezbędne jest malowanie kilkakrotne, tu wystarczy jedna warstwa:

Podkład pod lakier pękający musi być suchy, dobrze jest pozostawic przedmiot na noc, lub  jeśli nam się spieszy schnięcie można wspomóc np. suszarką do włosów.

 

Krok 3- malowanie lakierem pękającym

Tam gdzie chcemy uzyskac spękania przedmiot pokrywamy lakierem pękającym, ja pomalowałam calą doniczkę

Lakier pękajacy nakładamy suchym pędzlem, na dobrze wysuszoną powierzchnię, staramy się to robić w jednym kierunku i nie powtarzać malowania w jednym miejscu.

 

Krok 4- przygotowanie serwetki:

Wybrane motywy możemy wyrwać z serwetki:

Możemy też je wyciąć nożyczkami:

Wybór techniki przygotowania motywu zależy od nas- motywy wyrwane lepiej wtapiają się w tło, zrobimy to szybciej, jednak nie zawsze chcemy mieć kawałki tła wokół motywu, wtedy lepiej jest wyciąć nożyczkami.

Po wycięciu (wyrwaniu ) motywu serwetkę rozwarstwiamy, naklejamy tylko jedną, wierzchnią warstwę serwetki.

Krok 5- malowanie.

Teraz pomalowałam doniczkę farbą akrylową w jaśniejszym kolorze

Kolor kremowy

Farbę nakładamy na doniczkę, pod wpływem wody zawartej w farbie lakier pękający zaczyna pękać i w pęknięciach ukazuje się spodnia, ciemna farba. Spękania pojawiają się bardzo szybko. Te moje wyszły ogromne.

Ja nakładałam farbę długimi pionowymi pociągnięciami- spękanie przybrało kierunek pionowy.

Bardzo ważne jest nienakładanie farby kilkakrotnie w danym miejscu (tzn. zdecydowane pociągnięcie pędzlem z farbą ,lub np. gąbką, poprawka drugi raz jest niemożliwa.

Użyłam lakieru pękającego, na który nakłada się farbę gdy jest on suchy, ale sa tez takie które wymagają położenia farby na mokrą powierzchnię (trzeba sprawdzic w instrukcji, lub wypróbować samemu)

 

Krok 6 - przyklejanie serwetki

Serwetkę przymierzamy do doniczki, ja do naklejenia serwetki wybrałam stronę, na której najbardziej podobały mi się pęknięcia :)

Jest kilka sposobów przyklejania serwetki, ja smaruję calą powierzchnię pod serwetką klejem do serwetek i pozostawiam na chwilkę do przeschnięcia, potem przykładam serwetkę i kierując się od środka na zewnątrz, dokładnie pokrywam ją klejem jeszcze raz.

W trakcie klejenia serwetkę wygładzamy pędzelkiem, możemy też palcami, po wyschnięciu- nawet żelazkiem :).

Uwaga- klej do serwetek (białko jaja, rozcieńczony wikol, lakier) bardzo dobrze przesiąka przez serwetkę, dlatego możliwe jest pominięcie smarowania środkiem klejącym pod serwetką, kiedy naklejamy papier lub wydruki musimy je posmarować klejem pod spodem.

Krok 7- uzupełnianie tła.

Po przyjrzeniu się  doniczce  zdecydowałam się nieco podmalowac tło wokół motywu i górną część doniczki, zrobiłam to bardzo rozcieńczoną farbą akrylową w kolorze brązowym.

Farbę delikatnie roztarłam wokół serwetki.

 

 

Krok 8- Lakierowanie

Gotową doniczkę dokładnie lakierujemy, ja użyłam lakieru akrylowego  satynowego (ze sklepu budowlanego), możemy też użyć innego lakieru. Lakier akrylowy jest półprzejrzysty, w kolorze białym, konsystencji podobnej do białka jaja, po wyschnięciu robi się przezroczysty.

Uwaga- wyschnięcie lakieru nie jest równoznaczne z jego ostatecznym utwardzeniem (trwa to jakiś czas, u mnie ok. tygodnia)

Jeśli naklejamy papier konieczne jest więcej warstw lakieru (nawet 20 !) niz w przypadku serwetki. Ja polakierowałam trzy razy, każda następna warstwa po wyschnięciu poprzedniej.

 

Krok 9- Gotowe

Doniczka jest gotowa, moja będzie najprawdopodobniej kuchennym pojemnikiem na różności :)

Zgłoś jeśli naruszono regulamin