Eskimos-zajecie_otwarte(2).doc

(26 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA

SCENARIUSZ  ZAJĘCIA  OTWARTEGO  DLA  RODZICÓW.

 

CEL GŁÓWNY: Zapoznanie z życiem ludzi na dalekiej Północy.

CEL POŚREDNI ( temat zajęcia ): Poznaję warunki życia małego Eskimosa Eniku na podstawie opowiadania nauczyciela w oparciu              o wiersz H. Szayerowej „Odarpi”, opowiadania          D. Niewola „Jak Eskimos Eniku zaprzyjaźnił się         z foką” z wykorzystaniem ilustracji.

OBSZAR EDUKACYJNY : Poznawanie i rozumienie siebie i świata.

                                              Budowanie systemu wartości.

TREŚCI: Słuchanie ilustrowanych opowiadań wygłaszanych przez nauczyciela.

                Budzenie zainteresowań życiem dzieci w innych krajach.

CELE OPERACYJNE: - Wie, że Eskimos mieszka na dalekiej Północy, gdzie zawsze jest              zima.

- Wie, jak wygląda Eskimos, gdzie mieszka (igloo) i jak się przemieszcza (sanie ciągnięte  przez psy w zaprzęgu).

- Zna zwierzęta Eskimosa: foka, niedźwiedź polarny.

 

POMOCE: gazetka tematyczna „Grenlandia”, ilustracje do opowiadania, muzyka do tańca „Cornevalito”, lalka ubrana jak Eskimos, gumki frotki, szablony ryb w trzech kolorach, wzór rozpoczętego rytmu, podkładki, trzy pojemniki na „ryby”, karty pracy indywidualnej, foki, kredki, pomoce dla rodziców ( wzór foki, styropian, patyczek z watą, farby, czarny pisak, woda, nożyczki, miska z wodą.

LITERATURA: C. Hannaford „Zmyślne ruchy, które doskonalą umysł”,

I. Dudzińska „Metodyka wychowania w przedszkolu”,        

H. Szayerowa „Odarpi”,

D. Niewola „ Jak Eskimos Eniku zaprzyjaźnił się z foką”.

PRZEBIEG:

1.      Podanie rodzicom celu spotkania.

2.      Powitanie rodziców, dzieci i nauczyciela zabawą z pedagogiki zabawy – „Zaciskanie kręgu”.

3.      Krótkie wprowadzenie do tematu zajęcia.

4.      Ruch naprzemienne – element metody Dennisona – koncentracja, uważne słuchanie.

5.      Opowiadanie o życiu Eskimosa Eniku.

6.      Rozmowa nt. treści opowiadania.

7.      Krążenie szyją – „Eskimos się rozgląda” – element metody Dennisona – umiejętności matematyczne.

8.      Układanie ryb według podanego wzoru – element metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej – rytmy.

9.      Segregowanie ryb do koszyków według koloru.

10.  Zabawa ruchowa : taniec „Cornevalito” z pedagogiki zabawy – zabawa z rodzicami.

11. 

Rysowanie oburącz    ,x – symetryczne bazgroty – umiejętności matematyczne, przygotowanie do pisania i rysowania.

12.  Praca indywidualna dzieci przy stolikach

13.  Ćwiczenie oddechowe – dmuchanie na wykonane przez rodziców foki pływające w misce z wodą.

14.  Omówienie zajęcia z rodzicami.

 

 

 

 

 

 

Opracowała mgr Lucyna Wyskowska

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin