Rzuć palenie z EFT.doc

(71 KB) Pobierz

Rzuć palenie z EFT

 

Dlaczego EFT jest doskonałym narzędziem w walce z nałogiem palenia, oraz z innymi nałogami? Ponieważ za jego pomocą możemy pozbyć się zarówno wszelkiego rodzaju wątpliwości (czy uda mi się rzucić palenie?), przeszkód i emocji związanych z decyzją o rzuceniu palenia, jak również łatwo „oducza” nasze ciało i umysł od potrzeby sięgania po substancję uzależniającą, a na sam koniec, umożliwia byłemu palaczowi  radzenie sobie z negatywnymi emocjami, które były tłumione za pomocą papierosów.

A więc mamy trzyczęściowy proces uwalniania od uzależnienia. Jednakże poszczególne części tego procesu nie muszą następować po sobie chronologicznie, poza tym niektórzy palacze mogą zrezygnować z części pierwszej. Dotyczy to osób nie mających wątpliwości co do możliwości rzucenia palenia, mających wysoką motywację.

Część pierwsza : przygotowanie

Bierzemy kartkę i zapisujemy wszystkie obawy, emocje, wątpliwości, przekonania związane z rzucaniem palenia. Zapisujemy również korzyści z palenia! Przykłady:

- Nie dam rady rzucić palenia.

- wątpię iż mógłbym rzucić palenie.

- próbowałem już tylu sposobów, i żaden z nich nie działał

- oczekuję że nie uda mi się rzucić palenia

-rzucenie palenia jest bardzo trudne

- do rzucenia palenia potrzebne jest dużo samozaparcia, którego ja nie mam

- właściwie to po co miałbym rzucić palenie, to jest takie przyjemne

- w jaki sposób będę kontrolował swoje emocje bez papierosa?

- jak rzucę palenie to na pewno przybiorę na wadze

W następnej kolejności mierzymy reakcję na dane zdanie na skali od 0 do 10, tworzymy ustawienia i opukujemy aż opadnie do 0.

Część druga: usunięcie uzależnienia

Jakie ustawienie dobieramy, gdy mamy ochotę na papierosa? Pierwsze jakie ci się skojarzy. Czyli może to być:

Mimo iż mam wielką ochotę sobie zapalić …

Mimo iż chce mi się palić …

Dobór odpowiedniego ustawienia jest prosty i ustawienie działa w większości przypadków. Co zrobić gdy nie działa lub efekt jest niewielki? Można opukiwać reakcje fizyczne w naszym ciele. Jak to zrobić? Wyobrazić sobie sytuację gdy palimy, z możliwie największa ilością doznań i opukiwać samą reakcję naszego ciała. Przykład ustawienia:

Mimo iż mam to wrażenie w moim ciele, to …

Proces ten wymaga wielokrotnego powtarzania, najlepiej za każdym razem gdy czujemy ochotę na papierosa

 

Część trzecia: usunięcie negatywnych emocji

Część trzecia jest najważniejszą częścią, bez niej istnieje duże prawdopodobieństwo iż będziesz wracał do palenia, lub zmienisz uzależnienie na inne. Palisz bo jest to twój sposób na radzenie sobie z emocjami. Teraz nadszedł czas aby poradzić sobie z nimi w inny sposób. EFT jest narzędziem, za pomocą którego możesz pozbyć się negatywnych emocji na zawsze. Papierosy i inne substancje uzależniające jedynie czasowo tłumią twoją zdolność do odczuwania negatywnych emocji.

Zadaj sobie pytanie: przed czym uciekasz za pomocą swojego uzależnienia? W jakich sytuacjach odczuwasz największą chęć na papierosa? Zidentyfikuj emocje i sytuacje które budzą w tobie potrzebę stłumienia tego co czujesz i ułóż z nich odpowiednie ustawienia.

Przykłady:

Mimo iż mam ten stres z powodu moich niskich zarobków i martwię się czy mi wystarczy pieniędzy, to …

Mimo iż czuję złość na mojego szefa bo zrobił mi dziś awanturę, to …

Mimo iż czuję niepokój na myśl o tym iż będę musiał jutro przedstawić wyniki mojej pracy swojemu przełożonemu, to …

Mimo iż boję się prowadzić samochód, bo boję się że spowoduję wypadek, to …

Mimo iż jestem smutny bo rozpadł się mój związek, to …

 

Być może myślisz że to zbyt proste, aby mogło być prawdziwe, lub że musisz w to wierzyć aby to działało. Dobra wiadomość jest taka, iż nie musisz wierzyć w EFT aby zadziałało na ciebie, a prostota sprawia iż sam możesz wypróbować je na sobie. Możesz dzięki temu zaoszczędzić pieniądze, które wydałbyś na papierosy, poprawić swoje zdrowie, osiągnąć wewnętrzny spokój i wiele innych korzyści.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin