Dok1c.doc

(62 KB) Pobierz

 

& 7 ust.2 pkt. 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Umiejętność wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej

 

 

 

ü      Wykorzystywanie technologii komputerowej w dokumentowaniu działań dydaktycznych i nie tylko

§         Przy pomocy programu Word przygotowywałam scenariusze zajęć, karty pracy uczniów, zaproszenia, dyplomy i podziękowania, gazetki ścienne oraz dokumentację stażową.

§         Jako członek zespołu ds. Planu Pracy Szkoły, a od tego roku szkolnego jego przewodnicząca opracowałam i napisałam (pod względem technicznym) Plan Pracy Szkoły

§         Będąc z jednym z prężniej działających członków zespołu ds. Promocji Szkoły przygotowywałam materiały promocyjne – wkładka do ulotki, artykuły do czasopisma „My”, informacja dla wkładki „Głosu Wielkopolskiego”

§         Dokumentując wydarzenia do szkolnej kroniki posługiwałam się również programem Word

§         W tym roku postanowiłam przeprowadzić test kompetencji klas III z dogłębną analizą, która zostanie przestawiona radzie pedagogicznej podczas rady analitycznej.

 

WNIOSEK: Umiejętność posługiwania się programem Word umożliwiła mi sprawne gromadzenie dokumentacji szkolnej i stażowej oraz skuteczną pracę w zespole ds. Promocji Szkoły.

Przygotowane przy pomocy komputera kartkówki, sprawdziany, testy, karty pracy ułatwiają pracę zarówno nauczycielowi jak i uczniowi. Uczniowie nie muszą przepisywać treści zadań z tablicy tylko mogą skupić się na jego rozwiązaniu. Dają możliwość dostosowania zadań do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów.

Praca przy tworzeniu gazetek ściennych umożliwiła mi kształcenie umiejętności tworzenia tekstu na gazetkę, rozwijanie zmysłu estetycznego u uczniów, poszerzenie wiedzy u uczniów.

Materiały do czasopisma „My” przesyłane były drogą internetową, więc umiejętność obsługi programu znacznie ułatwiła kontakt i nie wymagała pośredników. 

Pracując przy analizie wyników testu miałam możliwość doskonalenia umiejętności pracy
z komputerem, szczególnie w zakresie programu Excel. Pozwolił mi on na przygotowanie materiałów w sposób rzetelny, przejrzysty i estetyczny, które w dalszym etapie służą do tworzenia programów naprawczych, przyczyniających się do poprawy jakości pracy szkoły.

 

ü      Wykorzystanie programów multimedialnych

§         Stworzyłam własną wideotekę i płytotekę pomocną w uatrakcyjnieniu zajęć

§         Uczestniczyłam w kursie: Wykorzystywanie technik komputerowych w procesie tworzenia oceny opisowej ucznia

§         Przygotowałam liczne prezentacje multimedialne w programie PowerPoint

§         Stworzyłam bibliotekę prezentacji multimedialnych dla nauczycieli różnych przedmiotów nauczania dostępnych w bibliotece szkolnej

§         Uczestniczyłam w pilotażowym programie w naszej szkole na poziomie klas I-III – komputerowe pisanie świadectw w programie Optivum

 

WNIOSEK: Zapoznałam się z metodyką posługiwania się technologią informacyjną
i komunikacyjną we wspomaganiu nauczania oraz nabyłam umiejętności z zakresu wykorzystania w procesie dydaktycznym pakietów edukacyjnych. Prezentacje, które przygotowuję wpływają na atrakcyjność zajęć, zwiększają poziom zainteresowania uczniów lekcją, zarówno tych z preferencjami słuchowymi jak i wzrokowymi. Wpływają na trwałość wiedzy, którą uczniowie zdobywają, co wpływa na podniesienie efektów kształcenia.

Przeprowadziłam również (w ramach WDN-u) szkolenie dla koleżanek w zakresie obsługi programu Optivum w części dotyczącej wypisywania świadectw. Cały czas służyłam pomocą
w razie potrzeby. Koleżanki dość szybko zrozumiały jak w łatwy sposób posługiwać się programem. Uważam jednak, że to nie jest najlepszy program do pisania świadectw. Nie można zmienić w niej rodzaju czcionki, wielkości liter. Niektóre sformułowania zapisane w szablonie programu są mało zrozumiałe.

 

ü      Przy pomocy programu Magix 6 lub Pinnacle studio 11 przygotowywałam prezentacje zdjęć i filmy z różnych uroczystości szkolnych oraz kronikę klasową

 

WNIOSEK: Znajomość powyższych programów umożliwiła mi dokumentowanie wydarzeń szkolnych i klasowych w atrakcyjny sposób. Każdy uczeń na koniec roku szkolnego otrzymywał płytkę z udokumentowanym rokiem pracy. Umożliwiło to dziadkom uczestniczenie w ważnych wydarzeniach szkolnych swojego wnuka/wnuczki.

 

ü      Dzięki znajomości programu Corel Paint Shop Pro PHOTO X2 potrafię podnosić jakość wykonywanych przeze mnie zdjęć do kroniki szkolnej, na stronę internetową oraz do czasopisma „My”

 

WNIOSEK: Umiejętności obsługi powyższego programu z grupy Corel pozwoliło na to, iż materiał zdjęciowy przekazywany z różnych ważnych szkolnych wydarzeń był jak najwyższej jakości oraz znakomitą obróbkę.

 

ü      Prowadzenie zajęć komputerowych

 

WNIOSEK: Napisałam program zajęć komputerowych „Spotkanie z komputerem” dla moich uczniów w klasie I, II i III. Program został tematycznie skorelowany z programem „Wesołej Szkoły”. Głównym celem tych zajęć było oswojenie uczniów z komputerem, zapoznanie
z programami Word, Paint i PowerPoint. Dodatkowo celem zajęć było zachęcić dzieci do rozsądnego korzystania z możliwości jakie daje komputer, a przeze wszystkim Internet. Odwiedzaliśmy różne strony internetowe przeznaczone dla dzieci w tym wieku.  Dzięki zajęciom pracownia nie jest dla dzieci miejscem nieznanym, czują się w nim dobrze i potrafią sobie samodzielnie poradzić z zalogowaniem do sieci. Jest to szczególnie ważne dla uczniów, którzy mają problemy z nauką szkolną. Tu łatwo osiągają sukces.

 

ü      Umiejętność posługiwania się Internetem

§         przeglądania przydatnych w mojej pracy stron internetowych

o        www.menis.gov.pl

o        www.ko.poznan.pl

o        www.odn.poznan.pl

o        www.interklasa.pl

o        www.eduinfo.pl

o        www.edusek.pl

o        www.wsip.com.pl

o        www. profesor.pl

o        www.pub.edu.pl

o        www.eduskrypt.pl

§         Korzystanie z poczty internetowej

§         Umiejętność umieszczania zdjęć na stronach internetowych

§         Prowadzenie własnego bloga z rękodziełem

§         Stworzenie Kącika dla Rodziców na szkolnej stronie internetowej

§         Szukanie nowych pomysłów na zajęcia

§         Śledzenie harmonogramu spotkań z doradcami metodycznymi

§         Szukanie informacji na temat szkoleń i kursów

§         Śledzenie informacji na temat nowości wydawniczych, szczególnie w momencie zmiany podstawy programowej

§         Ciągłe obserwowanie zmian zachodzących w przepisach dotyczących awansu zawodowego i nowej podstawy programowej

 

WNIOSEK: Umiejętność posługiwania się Internetem daje ogromne możliwość nauczycielowi jak i uczniowi. Aby uczestniczyć we wszechstronnym rozwoju ucznia należy pokazać mu wszelkie możliwe źródła, z których powinien korzystać, aby czerpać swoją wiedzę. Internet jest jednym z nich, jednak należy zwracać uwagą uczniom także na niebezpieczeństwa jakie ze sobą niesie.

Korzystając ze stron internetowych zdobywam materiały do ciągłego wzbogacania warsztatu pracy. Internet służy mi również do wymiany materiałów z koleżankami z innych szkół.
W przyszłym roku szkolnym planuje stworzenie bloga mojej „nowej” klasy.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin