Oczko wodne może być wielką ozdobą ogrodu. W tafli zbiornika wodnego odbijają się otaczające go rośliny i światło słoneczne, dlatego jego wygląd zmienia się z chwili na chwilę. Cały efekt podkreśli dobór odpowiednich roślin otaczających oczko wodne jak i rosnących bezpośrednio w wodzie. Bo to właśnie rośliny są najważniejszym elementem ogrodu wodnego. Ich bujne ulistnienie i piękne kwiaty podkreślają urodę stawku i łączą go z resztą ogrodu.Dobierając rośliny do oczka wodnego, czy też do nieco większego stawu, poza efektem dekoracyjnym, koniecznie zwróć uwagę również na możliwość stworzenia zdrowego, zrównoważonego ekosystemu. Aby było to możliwe, konieczne jest umieszczenie w stawie roślin rosnących na różnych głębokościach, roślin produkujących tlen i roślin pływających, które ograniczą nadmiar światła wnikającego do wody.
Pamiętaj jednak, iż do kombinacji z roślinami wodnymi nie zawsze nadają się wodotryski i fontanny. Min. w przypadku bardzo popularnych lilii wodnych należy unikać wody ruchomej.
· Jako rośliny bagienne traktuje się gatunki rosnące w podmokłej lub nawet mokrej ziemi, ale nie znoszące gleby całkowicie zalanej. Choć niektóre z nich, jak np. kaczeniec błotny, znoszą okresowe zalanie.Rośliny wód przybrzeżnych, to takie, które sadzi się w płytkiej wodzie o głębokości 10 do 15 cm, a czasem nawet 30 cm. Rośliny te mogą dawać schronienie ptactwu wodnemu i innym małym stworzeniom (np. ważkom i żabom), a także pozwalają stworzyć efekt przybrzeżnej bujności i gęstwiny, dzięki czemu okolice brzegu oczka wodnego wyglądają bardzo naturalnie.
· Rośliny wód głębokich dobrze rosną w wodzie o głębokości przekraczającej 30 cm. Do tej grupy należą min. bardzo popularne grzybienie (lilie wodne), które stanowią nie tylko wspaniałą ozdobę ogrodu wodnego, pełnią też ważną funkcję praktyczną. Otóż ich pływające liście ograniczają nadmiar światła wnikającego do wody, przez co są pomocne w zapobieganiu rozwojowi glonów. Podobną funkcję pełnią również rośliny pływające, takie jak np. Azola karolińska.
·
Do tej grupy zaliczamy rośliny podwodne, takie jak np. wywłócznik pełny, pełniące bardzo ważną rolę w ekosystemie oczka wodnego - oczyszczają i dotleniają wodę. Te rośliny są konieczne, jeżeli chcesz trzymać w stawku ryby. Pomagają również oczyszczać wodę, gdyż konkurują z glonami o rozpuszczalne sole mineralne, którymi żywią się glony. Jeżeli w oczku będziesz uprawiał rośliny natleniające, pamiętaj iż do życia potrzebna im jest odpowiednia ilość światła słonecznego. Musisz zatem zadbać aby rośliny pływające nie przysłoniły zbyt dużej powierzchni tafli wody.
W coraz większej liczbie ogrodów pojawiają się oczka wodne, a liczba miłośników ogrodów wodnych stale rośnie. Niestety nie każdy dobry sklep ogrodniczy czy nawet centrum ogrodnicze ma w swojej ofercie rośliny do oczek wodnych. Szczególnie trudno jest zdobyć bardziej wyszukane okazy, gdyż jeżeli nawet rośliny wodne uda nam się gdzieś kupić, to wybór będzie niestety ograniczony. Dlatego też warto zastanowić się nad kupieniem roślin wodnych w sprzedaży wysyłkowej. Szeroki wybór roślin wodnych, a wśród nich prawdziwe rarytasy, znajdziesz w polecanym przez nas sklepie internetowym. Rośliny są wysyłane bez doniczek i ziemi, odpowiednio zabezpieczone. Wysoką jakość oferowanych roślin zapewnia ich pochodzenie z renomowanej szkółki roślin wodno-błotnych Hydroflora - zobacz rekomendację
Nie masz doświadczenia i nie wiesz jakie rośliny wybrać do oczka wodnego?Chcesz dobrać rośliny tak aby kwitły cały sezon?A może mają oczyszczać wodę lub nadawać się do miniaturowego oczka wodnego?» wybierz zestaw przygotowany przez specjalistów
Jeśli zbiornik wodny ma być architektonicznym elementem ogrodu, nie powinieneś obsadzać roślinami więcej niż 1/3 jego powierzchni. Zanim rozpoczniesz sadzenie roślin w oczku wodnym - zwróć uwagę na fakt, iż najważniejszym czynnikiem środowiskowym roślin wodnych jest woda. Rodzaj wody (czy jest to woda odstała czy też bieżąca - wodociągowa) może mieć duże znaczenie dla powodzenia uprawy. Pamiętaj - wiele roślin wodnych nie znosi wody bieżącej!!!
Zapraszam do zapoznania się z zaleceniami szkółki Hydroflora na temat postępowania z roślinami zakupionymi w sprzedaży wysyłkowej. Oczywiście w podobny sposób traktujemy również rośliny zakupione w tradycyjnym sklepie:Jeśli z różnych przyczyn nie możemy natychmiast posadzić roślin w wybranym miejscu, należy przechować je w chłodnym i wilgotnym miejscu (do 5 dni). Jako docelowe pojemniki dla roślin wodnych zalecamy donice i kosze perforowane wyściełane matą kokosową , jutą , najlepiej jednak (jeśli to możliwe) posadzić je bezpośrednio do gruntu. Podłoże (ziemia + glina + torf 2:1:1) umieszczamy w pojemniku , sadząc roślinę lekko skośnie do góry, obficie i kilkakrotnie podlewamy usuwając - wypierając powietrze. Górną powierzchnię pojemnika zasypujemy ciężkim i dobrze przepuszczalnym materiałem (np. żwir, drobne kamyki, grys). Pod powierzchnią podłoża znajdować się powinny jedynie systemy korzeniowe (nigdy części zielone, łodygi czy liście!). Donicę umieszczamy w wodzie w wytypowanym miejscu (zwrócić uwagę na odpowiednio dobraną głębokość dla poszczególnych roślin
3
gerchart45