konstytucja_homeopatyczna.doc

(32 KB) Pobierz
TYPY KONSTYTUCYJNE

TYPY KONSTYTUCYJNE

 

Podział na typy konstytucyjne, który tu przedstawię, został zaproponowany na początku XX wieku przez Nebel`a(niestety nie znam jego imienia).

Nebel nauczał głównie ustnie. Dlatego też jego wyobrażenie o koncepcji typu konstytucyjnego zostały przekazane (często w sposób sprzeczny) przez jego uczniów(Duprat, Gallavaedin, Chiron, Vanier i inni).

Lekarze ci opisali typy konstytucyjne, trzy podstawowe konstytucje mineralne, odpowiadające solom wapnia w kośćcu: Calcarea carbonica, Calcarea phosphorica i Calcarea fluorica. Są to substancje lecznicze pochodzenia mineralnego wchodzące w skład organizmu ludzkiego lub mające wpływ na jego metabolizm.

Substancje te, gdy są w stanie rozcieńczonym, nazywane są lekami konstytucyjnymi, a typ wrażliwy na te substancje-typem konstytucyjnym.

 

 

Konstytucja longilinealna(fosforyczna) jest konsekwencją dominacji
ektodermalnego listka zarodkowego. Odpowiada ona osobom o długich
kończynach, szczupłym i wysokim, o stawach elastycznych. Wyprostowane kończyny
tworzą prawie idealną linię prostą Reperkusje patologiczne dotykają najczęściej
układ nerwowy i skórę. Lek tej konstytucji to Calcium phosphoricum.

Główną cechą temperamentu takich osób jest zaostrzenie wszystkich reakcji organizmu. Wzmożeniu ulega przemiana materii. Bardzo szybko przebiega utlenianie, procesy przyswajania i wydalania. Człowiek taki ma szybki obieg krwi i szybko oddycha. Jego ośrodki nerwowe pracują bez zaburzeń. Jednakże ten wysiłek organizmu sprawia, że z upływem czasu jest on zatruwany produktami przemiany materii, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia jego reakcji, a w końcu do wyniszczenia. Pojawiają się wtedy pierwsze objawy chorób charakterystycznych dla ludzi tego temperamentu. Zawsze obserwujemy tu demineralizację i odwodnienie. Szybkie spalanie i szybka przemiana materii przyczynia się do tego, że sole chloru i wapnia niewykorzystane przez komórki zaczynają gromadzić się w przestrzeniach międzykomórkowych. Kości i zęby tracą wapno, a tkanki miękkie wapnieją. Osoby z takim temperamentem chudną, odczuwają dokuczliwość w jamie ustnej, są słabi, mają zaparcia i osłabioną odporność. Źle pracuje ich wątroba, a przez to także jelita i żołądek.

W zapobieganiu tych zaburzeń pomocne są następujące leki homeopatyczne: Phosphorus, Natrium chloratum i oczywiście Calcarea phosphorica.             
              Konstytucja brewilinealna(węglanowa) jest konsekwencją dominacji
endodermalnego listka zarodkowego. Odpowiada ona osobom krępym, niskim, raczej
grubym(często otyłym)z usztywnionymi stawami. Ich wyprostowane kończyny tworzą
kąt rozwarty ku górze(gdy są poziomo).Reperkusje patologiczne dotykają
najczęściej przewód pokarmowy i układ oddechowy. Lek to Calcium carbonicum.

Organizm osób o temperamencie Calcarea carbonica cechuje ogólne spowolnienie przemiany materii i krwioobiegu. Obserwujemy tu przeciążenie organizmu produktami niedostatecznej przemiany materii, co powoduje jego samozatrucie. Usuwanie tych produktów następuje głównie poprzez skórę i śluzówki. Osoby o konstytucji typu Calcarea carbonica są w okresie niemowlęcym i młodzieńczym skłonne do wszelkich zaburzeń alergicznych, takich jak nieżyt nosa, katar sienny, astma oskrzelowa, migrena, skaza wysiękowo-nieżytowa, egzemy biegunki czy choroba gośćcowa. Są oni wrażliwi na wilgoć a ich dolegliwości pojawiają się kolejno. W wieku dojrzałym i w starości prowadzą oni najchętniej siedzący tryb życia. Prowadzi to do osłabienia mięśni, tycia, pojawiają się dolegliwości układu trawiennego, rozedma płuc, przewlekły nieżyt oskrzeli czy wszelkie odmiany chorób gośćcowych i zwapnienie naczyń.

W zapobieganiu tym dolegliwościom pomocne mogą okazać się takie leki homeopatyczne jak: Calcarea carbonica, Sulfur, Silicea, Lycopodium, Natrium muriaticum ,Graphites, Alumina.
              Konstytucja dystroficzna (fluorowa)jest konsekwencją zaburzenia rozwoju
embrionalnego. Osoby takie mają różny wzrost, są raczej chude, mają asymetryczną
budowę ciała, dystrofię kości, wiotkie więzadła, nadruchomość stawów. Ręce
wyprostowane w poziomie tworzą kąt rozwarty skierowany ku dołowi. Lek to
Calcium fluoricum.

U osób typu Calcarea fluorica zahamowana zostaje zdolność organizmu do usuwania produktów przemiany materii. Produkty przemiany materii obciążają narządy i tkanki. Zwłaszcza tkanki naczyń i nerwów. Pojawia się wiele zaburzeń: opuszczenie narządów jamy brzusznej, wypadanie włosów, nierówność paznokci, przetoki, choroby skóry, wrzody przewodu pokarmowego, zesztywnienie kręgosłupa, dna, żylaki, sklerozę i zaburzenia nerwowe.

Główną cechą typu konstytucyjnego Calcarea fluorica jest wrodzona niedoczynność gruczołu tarczowego, co powoduje opóźnienie w rozwoju organizmu.

Najważniejszymi lekami homeopatycznymi w leczeniu zaburzeń są: Calcarea fluorica, Thuya, Natrium sulfuricum, Acidum fluoricum,Carbo vegetabilis, Platinum, Mercurius, Aurum.


              Niektórzy mówią też o konstytucji normolinealnej(siarkowej), sulfurycznej. Dotyczy ona tych ludzi, u których w procesie rozwoju ontologicznego przeważa mezenchymalny listek zarodkowy. Dominują tu kłopoty z tkanką łączną i krwią. Lek to Sulfur.


              Leki konstytucyjne sięgają więc do rozwoju embrionalnego.
Karboników charakteryzuje pasywność i nadekonomiczność we wszelkich
zachowaniach. Lubią spokój i porządek. Pracują wolno i metodycznie. Trudno im się
jednak zabrać do pracy, są oporni na polecenia(karanie jest bezcelowe),namawianie. Są dość leniwi, uparci, niskoemocjonalni.
              Fosforyków charakteryzuje nadwrażliwość nerwowa, niska zdolność opanowywania zmęczenia, łatwo się zapala i szybko wyczerpuje(to tzw słomiany zapał).Nie jest zdolny do tego by robić coś regularnie i dobrze. Są kapryśni. Mają wartościowe pomysły, ale ich nie realizują. To ludzie ambitni, inteligentni, zgrabnie mówiący. Łatwo przechodzą z pobudzenia do melancholii. Jeżeli zbyt często zdarza im się coś zaczynać i nie kończyć to niekiedy popadają w taką melancholię, że mają myśli samobójcze, które niekiedy realizują.
              Fluoryków charakteryzuje niestabilność mentalna, zachowania
paradoksalne, mentalność kaleki, skłonność do obwiniania innych za swoje
kłopoty, oczekiwanie pomocy większej niż to możliwe. Mają też większą niż u
innych skłonność do różnych chorób i  wad postawy.
              Sulfurycy osiągają w życiu najwięcej, rzadko im coś dolega.

 

Konstytucja nie jest czymś trwałym. Nie jest dana raz na zawsze. Zmienia się pod wpływem różnych czynników, a przede wszystkim wieku. Jednakże pomimo różnych zmian konstytucja danej osoby pozostanie zbliżona do swych cech podstawowych.

Możliwe jest też wystąpienie konstytucji mieszanych.

 

                                           MAREK  ZWIERZ

 

Pisząc ten tekst korzystałem z następujących książek:

    „Homeopatia domowa”- Andrzeja Szymańskiego

    „Leczenie Homeopatyczne”- J.Jouanny i inni

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin