KATECHEZA do LO.T.Kodeks moralny na XXI wiek..doc

(45 KB) Pobierz
KATECHEZA do LO

KATECHEZA do LO/T

 

Temat: KODEKS MORALNY NA XXI WIEK – KAZANIE NA GÓRZE.

 

              Cele:

v        Uświadomienie, w jaki sposób chrześcijanie mogą rozróżnia dobro i prawdę od zła

        i fałszu.

v        Ukazanie, gdzie poszukiwać zasad postępowania moralnie dobrego.

 

1.          Wprowadzenie

 

Kazanie na Górze zajmuje miejsce uprzywilejowane. To najważniejsze dla uczniów Jezusa nauczanie ich Mistrza uznawane jest powszechnie za kodeks moralności chrześcijańskiej.

 

Zapoznanie się z wersją tego nauczania, przedstawioną w Ewangelii św. Mateusza.

 

2.          Rozwinięcie

 

Odczytujemy fragment Mt 5,1-12..

 

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:

              Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie.

Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.

              Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.

Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.

              Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.

              Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

              Błogosławieni, którzy cierpią prześladowania dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie.

              Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”.

 

Sw. Mateusz rozpoczynając relację z Kazania na Górze, stwierdza, że Jezus wszedł na górę i stamtąd wygłosił do zebranych tłumów oraz swoich uczniów to słynne nauczanie.

              W Starym Testamencie Mojżesz otrzymał Prawo Boże, czyli Torę, również na górze.

Zatem św. Mateusz wyraźnie chciał, by czytelnicy myśleli o Jezusie jako o nowym Prawodawcy, nowym Mojżeszu, który ogłasza nowe Prawo Boże.

 

GÓRA ma wyjątkowe znaczenie duchowe i religijne. Niemal wszystkie ważne spotkania Boga z człowiekiem, tak w Starym, jak i w Nowym Testamencie, odbywają się na górze, np.

              ST.

ü           Na górze Moria Abraham wyszedł zwycięsko z największej próby, na jaką wystawił go Bóg i otrzymał powrotem syna Izaaka.

ü           Na górze Horeb Bóg, po czterdziestu latach życia Mojżesza na obczyźnie, powołał go na przywódcę Izraela i objawił mu swoje imię.

ü           Na górze Synaj Bóg zawarł przymierze z Izraelem i nadał mu Prawo.

NT.

ü           Na górze, po całonocnej modlitwie, Jezus wybrał spośród swoich uczniów dwunastu Apostołów.

ü           Na górze Jezus przemienił się wobec Piotra, Jakuba i Jana.

ü           Na górze Jezus ogłosił nowe Prawo.

ü           Na Górze Oliwnej Jezus spędził ostatnie chwile przed pojmaniem.

ü           Na górze Jezus został ukrzyżowany.

ü           Z Góry Oliwnej Jezus wstąpił do nieba.

 

Wg wybitnego znawcy Pisma Świętego Carla Marii Martiniego, Jezusowe Błogosławieństwa szkicują obraz człowieka budującego swoje życie na prawdzie i miłości oraz pełnym zaufaniu do Boga. Tym samy Błogosławieństwa ukazują sposób „bycia ludzi ewangelicznych, prawdziwych uczniów Jezusa, ludzi naprawdę szczęśliwych”, czyli błogosławionych.

 

KRÓLESTWO – pojęcie to nie odnosi się do terytorium, nad którym ktoś sprawuje władzę. Zwrot „Królestwo Niebieskie” oznacza potężne działanie Boga, który zbliża się do człowieka, który przychodzi, aby królować nad ludzkością, przewyższając wszelkie nasze nadzieje i oczekiwania. Królestwo wymyka się wszelkim schematom, wszelkim przewidywaniom, przekracza jakiekolwiek ludzkie możliwości. Jest wyrazem absolutnej potęgo Boga.

 

              Katechizm Kościoła Katolickiego na temat Błogosławieństw mówi:

 

Błogosławieństwa są odpowiedzią na naturalne pragnienie szczęścia. Pragnienie to ma Boskie pochodzenie; Bóg wszczepił je w serce człowieka, by przyciągnąć je do siebie, ponieważ tylko On może je zaspokoić” (KKK 1718).

„Błogosławieństwa odsłaniają cel ludzkiego istnienia, ostateczny cel działań ludzkich: Bóg powołuje nas do swojego własnego szczęścia” (KKK 1719).

 

              Błogosławieństwa można podzielić na trzy części.

 

1.      Pierwsze, drugie, trzecie i czwarte – dotyczą naszego stosunku do Boga.

2.      Piąte, szóste, siódme i ósme – odnoszą się do naszej postawy wobec bliźnich.

3.      Dziewiąte – ukazuje drogę ucznia Jezusa. Jest ono pewnego rodzaju zwieńczeniem wszystkich błogosławieństw.

 

Ø           Jakie uczucia i myśli wzbudzają w tobie Błogosławieństwa?

 

BŁOGOSŁAWIENI:

 

Ubodzy w duchu – ci, którzy nie licz na własne siły, bo znają prawdę o sobie i swojej słabości, dlatego całkowicie zaufali Bogu, Jego dobroci, potędze i miłosierdziu. Do nich należy Królestwo Niebieskie.

 

Ci, którzy się smucą – z powodu swoich grzechów i grzechów swoich braci; których serce jest złamane z powodu sprzeczności pomiędzy pragnieniem Królestwa Bożego, pomiędzy pragnieniem pełni życia i pokoju a widokiem śmierci, która nas otacza; ci, którzy cierpią z powodu zła społecznego, korupcji, politycznych nadużyć. Oni będą pocieszeni.

 

Cisi – ludzie prawdziwie pokorni, jak Jezus, który był cichy i pokornego serca; ci, którzy nie używają przemocy, nie depczą innych, z umiarkowaniem sprawują władzę, są łagodni cierpliwi, wnoszący pokój; ale również ludzie słabi, bezbronni, opuszczeni i zdani na innych. Oni na własność posiądą ziemię.

 

Którzy łakną i pragną sprawiedliwości – dla których pragnienie wypełniania woli Bożej i przywrócenia wszystkim rzeczom właściwego miejsca są tak ważne jak codzienny pokarm, jak pragnienie, którego nie można stłumić, jeśli chce się przeżyć. Oni będą nasyceni.

 

Miłosierni – którzy szczerze i bezinteresownie współczują innym i okazują im pomoc: głodnym, spragnionym, przybyszom, ludziom będącym w potrzebie materialnej i duchowej na wzór Boga, który jest miłosierny i wierny człowiekowi. Oni miłosierdzia dostąpią.

 

Czystego serca – ci, którzy kierują się czystymi i dobrymi motywami i intencjami w stosunku do Boga i do bliźniego, troszcząc się o swoje serce. Oni Boga oglądać będą.

 

Ci, którzy wprowadzają pokój – ci, którzy służą bliźniemu w postawie szacunku, unikając zachowań prowadzących do przemocy. Oni będą nazwani synami Bożymi.

 

Ci, którzy cierpią prześladowania dla sprawiedliwości – ponieważ czynią to, czego Bóg chce, by sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym ożywiały każdego. Do nich należy Królestwo Niebieskie.

 

Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was– gdy jesteście znieważani, prześladowani, obrzucani oszczerstwami za to, że naśladujecie Jezusa. Wielka jest wasza nagroda w niebie.

 

3.           Podsumowanie (w formie dyskusji).

 

Jezusowe Błogosławieństwa szkicują obraz człowieka budującego swoje życie na prawdzie i miłości oraz pełnym zaufaniu do Boga.

 

Ø           W jaki sposób te wartości i postawy można rozwijać w życiu osobistym i społecznym?

 

Zadanie do domu

Kazanie na Górze to kodeks moralny chrześcijanina. Sporządź listę zasad etycznych, do których odwołuje się w nim Pan Jezus.

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin