instalacja solarna.doc

(2708 KB) Pobierz



 Grupa solarna ZEP-1
Moduł pompy stanowi kompletny układ powodujący wymuszony obieg czynnika grzewczego (mieszanki wody i glikolu propylenowego) w instalacji kolektorów słonecznych. Przystosowany jest do zamontowania na ścianie w pobliżu zbiornika lub wymiennika ciepła. Zespół składa się z obudowy z piany poliuretanowej w osłonie z blachy aluminiowej pomalowanej lakierem proszkowym wewnątrz której zainstalowane są: Pompa obiegowa UPS 25-60, wskaźnik przepływu, manometr, zawór bezpieczeństwa 1.5 do 4 bar, zawory odcinające, zawór zwrotny, układ jest dwudrożny.

Grupa solarna ZEP-2
Moduł pompy stanowi kompletny układ powodujący wymuszony obieg czynnika grzewczego (mieszanki wody i glikolu polipropylenowego) w instalacji kolektorów słonecznych. Przystosowany jest do zamontowania na ścianie w pobliżu zbiornika lub wymiennika ciepła. Zespół składa się z obudowy z piany poliuretanowej w osłonie z blachy aluminiowej pomalowanej lakierem proszkowym wewnątrz której zainstalowane są: termometr na zasilaniu kolektora, termometr na powrocie z kolektora, pompa obiegowa UPS 25-60, wskaźnik przepływu, manometr, zawór bezpieczeństwa 1.5 do 4 bar, zawory odcinające, zawór zwrotny.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Sterowniki - moduły elektroniczne



Regulator temperatury RT-20A
RT-20A to różnicowy regulator temperatury z cyfrowym odczytem temperatury, stosowany w instalacjach ogrzewania słonecznego sterujący pracą pompy. Wyposażony w dwa czujniki temperatury, kontroluje temperaturę w dwóch punktach instalacji: w panelu kolektora słonecznego umieszczonego na dachu /oznaczony jako A/, oraz zasobniku wodnym stanowiącym magazyn energii kolektora słonecznego /oznaczony jako B/ .
Trzycyfrowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny informuje o temperaturze w zasobniku wodnym. W momencie gdy temp. wody w zasobniku osiągnie ok.85 regulator samoczynnie wyłącza pompę solarną. Obok wyświetlacza dioda LED informuje o pracy pompy.



Regulator ze zmianą obrotów pompy solarnej RT-20B  NOWOŚĆ
Sterownik jest urządzeniem mikroprocesorowym wykonanym w technice montażu powierzchniowego, sterującym pracą pompy solarnej o napięciu 230V . Wyposażony w dwa czujniki temperatury umieszczone w kolektorze słonecznym i zasobniku reguluje w zmienny sposób przepływem glikolu w instalacji solarnej. W momencie kiedy panel kolektora zaczyna być ogrzewany przez słońce to w kolektorze (K) wytworzy się większa temperatura niż w zasobniku (Z) i pompa solarna zostaje włączona. Różnicę temperatur (delta_kz ) przy której włączona zostaje pompa w sposób programowalny możemy zmieniać w zależności od długości instalacji i jej średnicy. Parametr ten możemy regulować od 2o C do 24 oC. Zaraz po załączeniu pompy, pracuje ona na najmniejszych swoich obrotach. Wraz z większą mocą promieniowania słonecznego powstaje coraz większa różnica temperatury między kolektorem i zasobnikiem co skutkuje coraz większym przepływem glikolu w instalacji solarnej ( szybszą pracą pompy ). Przy przekroczeniu pewnej wartości różnicy temperatur między kolektorem a zasobnikiem pompa pracuje z maksymalną swoją mocą co skutkuje maksymalnym przepływem glikolu w instalacji. Parametr ten jest programowalny w dwunastu trybach (delta_p ) i jest uzależniony od długości instalacji, jej średnicy jak i od pory roku. Dobrze dobrana delta_p daje nam stałą różnicę temperatur ok. 10 o C na zasilaniu i powrocie glikolu mierzone na króćcach przyłączeniowych do zasobnika. Opcjonalnie do zestawu może być dołączony trzeci czujnik / wyposażenie dodatkowe / zabezpieczający samą pompę przed uszkodzeniem termicznym. Jeżeli zdarzy się sytuacja,że z powodu ubytku glikolu w instalacji następuje zatrzymanie przepływu a pompa jest chłodzona czynnikiem grzewczym ( glikolem ), następuje nadmierne jej rozgrzanie i po pewnym czasie jej przepalenie. Dlatego po przekroczeniu temperatury 120o C w korpusie pompy zostaje ona wyłączona.

 

 

 

 

 

 

 

 

Montaż Instalacji Solarnych       Montaż każdej instalacji solarnej wymaga zaprojektowania podłączenia do istniejącej instalacji hydraulicznej oraz projektu montażu baterii kolektorów.
      Najważniejszy element instalacji solarnej - kolektory słoneczne, montuje się na połaci dachowej o kącie nachylenia do poziomu 45° i ukierunkowaniu południowym. Zapewnia to optymalne wykorzystanie padających promieni słonecznych.
      W przypadku dachu zbyt płaskiego kolektory montuje się na konstrukcjach wsporczych. Jeśli nie ma w ogóle miejsca na połaci dachowej lub dom skierowany jest szczytem do południa, można zamontować kolektory na fasadzie budynku (pod kątem 45°) lub na konstrukcji wolnostojącej na ziemi. Konstrukcję wolnostojącą można także zamontować na

płaskim dachu.

 

 

 

 

 

 

Solarna instalacja grzewcza do cwu współpracująca z kotłem c.o.

 

System solarny ze zbiornikiem cwu wyposażonym w 2 wężownice spiralne i grzałkę elektryczną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poniżej przedstawiony schemat pokazuje w jaki sposób można prosto wspomóc centralne ogrzewanie wykorzystując zbiornik dwuwężownicowy.


Insbud 

Działanie:

Układ solarny jest sterowany klasycznie, czyli dokonuje pomiaru różnicy temperatur T1 i T2, jeżeli różnica jest na odpowiednim poziomie (2-3 stopnie powyżej straty na orurowaniu instalacji) zostaje uruchomiona pompa układu solarnego i ciepło zaabsorbowane przez kolektory jest ładowane do zbiornika. W ten sposób zbiornik nie jest nigdy wychładzany.

Układ solarny ładuje ciepło na całą wysokość zbiornika. Ponieważ układ ma aktywnie wspomagać centralne ogrzewanie powinno zastosować się większą połać kolektorów. Można inwestycje rozłożyć na dwa etapy, początkowo montując jeden/dwa kolektory z możliwością przeszłego dołożenia dodatkowego kolektora. W zbiorniku woda pitna będzie osiągać wysokie temperatury (powyżej 80 oC). Aby zabezpieczyć użytkowników przed poparzeniem oraz w celu oszczędzenia ciepłej wody, na wyjściu ze zbiornika jest montowany zawór trójdrogowy mieszający termostatyczny. Miesza on gorącą wodę ze zbiornika z zimną wodą z wodociągów w takich proporcjach aby woda dochodząca do kranów miała właściwą temperaturę. Temperaturę wyjściową ustawia się bezpośrednio na podziałce zaworu. Dzięki temu mając zbiornik 300l rozgrzany do temperatury 80 oC rzeczywistej c.w.u. jest ok. 400l – w zależności od temp. Wody w wodociągu i nastawy zaworu termostatycznego.

Górna wężownica ma za zadanie odebrać ciepło wyprodukowane przez układ solarny jak również dogrzać wodę w zbiorniku w sytuacjach gdy temperatura w górnej części zbiornika jest zbyt niska z punktu widzenia komfortowego.

Na kotle jest ustawiona stała temperatura kotłowa (nie mniejsza niż komfortowa temperatura c.w.u.). Jeżeli temperatura wody w kotle spadnie to uruchamia się on i ogrzewa wodę do nastawionego poziomu.

Jeżeli w górnej części zbiornika (czujnik T3) spadnie temperatura poniżej nastawionej temperatury komfortowej, regulator (1) przestawia zawór trójdrogowy tak aby przepływ był w kierunku AB-B (mały obieg) i równocześnie uruchamia pompę obiegową (co w rezultacie spowoduje odpalenie kotła). Ma to na celu szybkie ogrzanie górnej części zbiornika aby zachować komfort c.w.u. Kocioł grzewczy zawsze ogrzewa jedynie górne 1/3 objętości zbiornika. Taka sytuacja może zdarzyć się gdy następuje znaczny pobór ciepłej wody a kolektory słoneczne nie są w stanie szybko wody dogrzać (np. noc). Jeżeli temperatura (T3) osiągnie komfortowy poziom, zawór jest przestawiany w kierunku AB-A i pompa jest zwalniana .

Do obsługi c.w.u. (1) przewidziano regulator programowany w cyklu tygodniowym tak aby w przewidywanych okresach pełnego nasłonecznienia lub tuż przed pełnym rozruchem układu solarnego (np. tuż po świcie), temperatura była ustawiana na niższym poziomie tak aby kocioł ogrzewał zbiornik tylko wtedy kiedy potrzeba (upraszczając: zbiornik powinien być ogrzewany przez kocioł jedynie wtedy gdy c.w.u. jest faktycznie potrzebna, czyli np. rano i wieczorem).

Termostat pokojowy (2), mierzy temperaturę w pomieszczeniu reprezentacyjnym. Jeżeli jest potrzebne dogrzanie pomieszczeń następuje uruchomienie pompy c.o. Ciepło zgromadzone przez układ solarny jest odbierane ze zbiornika i posyłane na c.o. jeżeli temperatura powrotu jest na niskim poziomie kocioł zostaje uruchomiony tak aby wspomóc c.o.

Uwagi:

Jeżeli pompa c.o. jest wbudowana w kotle i jest on uruchamiany stykiem zwierno/rozwiernym, należy zastosować dodatkowy przekaźnik, który jest podłączony w miejscu pompy.

Szeregowo można podpiąć wymiennik płytowy z układu kominkowego (za pompą). Jednakże zdolność magazynująca energii cieplnej z układu kominkowego będzie ograniczona do ok. 1/3 objętości zbiornika. W takim przypadku zalecamy zastosowanie innego rodzaju rozwiązania (opartego na innym zbiorniku) lub inteligentne mieszanie wody w zbiorniku (ale tak aby kocioł konwencjonalny nie ogrzewał całego zbiornika).


Insbud 

 

 

 

 

Najbardziej popularnym wykorzystaniem energii słonecznej jest zastosowanie jej do dogrzewania c.w.u. Prawidłowo zaprojektowane i wykonane instalacje solarne mogą pokrywać od 50 do 80% rocznego zapotrzebowania na energię cieplnš dla podgrzania ciepłej wody użytkowej! Energii w pełni darmowej! W okresach ciepłych, wody użytkowej zupełnie nie podgrzewamy, kolektor świetnie sobie z tym radzi.

Mamy kilka możliwości wykorzystania energii z kolektorów do dogrzania c.w.u. Najprostszym rozwiązaniem jest stosowanie zbiornika gorącej wody użytkowej dogrzewanego elektrycznie. Instalacje takie stosuje się w budynkach, w których nie ma możliwości dogrzewania CWU za pomoca pieca. Grzałka elektryczna znajdująca się wewnątrz zbiornika, w pełni współpracuje z automatyką systemu solarnego co skutkuje minimalnym zużyciem energii elektrycznej. W takim przypadku oszczędzamy z zakupu drogiego pieca grzewczego.

Drugim sposobem jest wykorzystanie pieca grzewczego. Jeżli planujemy zamontowanie pieca, lub takowy posiadamy, niewštpliwie takie rozwišzanie będzie o wiele tańsze. Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie bazuące na zbiorniku dwuwężownicowym (biwalentnym). Schemat takiej instalacji przedstawiono na rysunku.


Insbud 

 

Zasobnik biwalentny jest wyposażony w dwie wężownice: dolną i górną. Wężownica dolna jest połączona z kolektorem słonecznym i stacją solar, dzięki temu ogrzewa w całości zasobnik. Czujnik T2 dokonuje pomiaru temperatury w dolnej części zasobnika, który jest wykorzystywany w procesie sterowania układu solarnego. Górna wężownica jest podłączona z innym źródłem grzewczym, najczęsciej jest to piec grzewczy, który ma za zadanie dogrzać górną część zasobnika w sytuacjach gdy zasobnik został rozładowany a układ solar nie pracuje (noc) lub zbyt wolno dogrzewa zasobnik (niskie napromieniowanie, całkowicie rozładowany zasobnik). Dogrzewanie górnej częsci zasobnika ma charakter utrzymania komfortu użytkowania c.w.u. przy równoczesnej oszczędności (ogrzewane jest ok. 30% zasobnika). Załączania innego źródła grzewczego (ewentualnie przekierowanie gorącego medium przy użyciu zaworu trójdrogowego) odbywa się przez osobny sterownik na podstawie pomiaru temperatury w górnej części zasobnika.

 

 

 IB-Tron 309D - Termostat/regulator różnicowy 



IB-Tron 309D - Termostat/regulator różnicowy

104,92 zł netto
128,00 zł brutto                                    http://www.sklep.insbud.net/

 

http://www.slideshare.net/4xg/monta-instalacji-solarnych-vitosol

 

lide 1: MONTAŻ INSTALACJI SOLARNYCH VITOSOL Kurs on-line 07/2007 © Akademia Viessmann Polska, Gabriel Grabowski Montaż instalacji solarnych. Kurs on-line Gabriel Grabowski Akademia Viessmann wersja 1.0, 07.2007

Slide 2: Montaż instalacji solarnych ■ Osoba wykonująca prace na wysokości (większość tematów instalacji solarnych) powinna być pod tym kątem przebadana przez lekarza. ■ Osoba taka powinna odbyć i zaliczyć z wynikiem pozytywnym szkolenie wysokościowe. ■ Należy też zabezpieczyć się przed upadkiem sprzętem specjalistycznym (którego stosowanie zostanie omówione podczas szkolenia wysokościowego). 07/2007 © Akademia Viessmann Polska, Gabriel Grabowski Montaż instalacji solarnych. Kurs on-line

Slide 3: Montaż instalacji solarnych ■ W każdym najwyższym punkcie instalacji należy zamontować odpowietrznik. ■ Zaleca się, aby był to odpowietrznik automatyczny, który pozwoli w łatwy i sprawny sposób wstępnie odpowietrzyć układ. Podczas normalnej pracy instalacji odpowietrznik ten powinien być zamknięty. ■ Niedopuszczalne jest stosowanie standardowych odpowietrzników automatycznych nie przewidzianych do instalacji solarnych, gdyż ich wewnętrzna konstrukcja może ulec stopieniu. 07/2007 © Akademia Viessmann Polska, Gabriel Grabowski Montaż instalacji solarnych. Kurs on-line Odpowietrznik automatyczny Odpowietrznik ręczny

Zgłoś jeśli naruszono regulamin