KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH U DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Tu laleczki, a tam miśki” – rozmowa połączona z działaniem.
Cele:
· nabywanie umiejętności segregowania zabawek ze względu na określone kryterium – ich charakter.
· doskonalenie umiejętności określania ilości przedmiotów „na oko” – „mało”, „dużo”.
· nabywanie swobody w wypowiadaniu myśli oraz umiejętności zadawania pytań.
Metody:
· czynne:
- zadań stawianych dzieciom
- kierowania własną działalnością dzieci
· słowne:
- list
- objaśnienie
Formy:
· zbiorowa
· indywidualna
Środki dydaktyczne:
List od Kubusia Puchatka, zwinięte w ruloniki kartki z zadaniami dla dzieci, lalki, misie, samochody, klocki, trzy duże obręcze, płyta z piosenką „Jadą, jadą misie”, kartki z konturami lalek i misiów do uzupełnienia, kredki.
Przebieg zajęć:
Po wejściu do sali (np. z łazienki po myciu rąk po śniadaniu) dzieci zastają lalki, misie i samochody zdjęte z półek i zgromadzone na środku dywanu. Na wierzchołku stosu leży list od Kubusia Puchatka. Nauczycielka czyta dzieciom treść listu i przynosi ruloniki z zadaniami do wykonania.
Zadanie 1. Nauczycielka rozkłada na dywanie trzy duże obręcze i prosi dzieci o posegregowanie zabawek – w pierwszej obręczy dzieci umieszczają lalki, w drugiej misie, w trzeciej zaś samochody. Prosi o przypomnienie dla których zabawek trzeba wyszukać nowe miejsce.
- dla kogo mamy znaleźć nowe miejsce?
Dzieci podają pomysły, następnie wspólnie z nauczycielką podejmują decyzję, gdzie umieszczą misie oraz zanoszą je na nowe miejsce.
- w takim razie jakie zabawki powrócą na swoje stare miejsca?
- gdzie jest miejsce lalek?
- gdzie powinny się znaleźć samochody?
Dzieci zanoszą lalki oraz samochody na ich stałe miejsca.
Zadanie 2.
Nauczycielka prosi jedno z dzieci o przyniesienie na podłogę jednej garści klocków, drugie zaś o wysypanie obok z pudełka reszty klocków.
Pokazuje dzieciom powstałe stosiki klocków i pyta;
- gdzie jest dużo klocków?
- gdzie jest mało klocków?
Ustawia dwie grupki dzieci – w jednej znajduje się dwoje dzieci, w drugiej znacznie więcej. Pyta:
- gdzie jest mało, a gdzie dużo dzieci?
Dzieci siadają na dywanie. Nauczycielka pyta dalej:
- czego jest dużo w naszej sali?
- czego jest mało w naszej sali?
- a książek jest dużo, czy mało?
- a dywanów?
- czego jest dużo na dworze?
- czego jest mało na dworze?
- czego jest dużo, a czego mało w waszych domach?
Zadanie 3.
Zabawa ruchowa: Gdy gra muzyka dzieci poruszają się jak laleczki (lekko, skocznie), zaś gdy przestaje grać zamieniają się w misie (poruszają się ciężko i niezdarnie).
Zadanie 4.
Nauczycielka rozdaje dziewczynkom kartki z konturami lalek, a chłopcom z konturami misiów i prosi, aby dorysowały to, czego lalkom i misiom brakuje.
Po wykonaniu wszystkich zadań nauczycielka rozdaje dzieciom niespodzianki od Puchatka – Ordery Puchatka.
m.g87