Scenariusz bocian Kajtek.doc

(215 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III c

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Opracowała: Jolanta Socha –PSP nr 15 w Radomiu

 

Krąg tematyczny ;Jesień da się lubić

 

Temat dnia : Kajtek zostaje w Polsce

 

Treści edukacyjne :

 

Edukacja polonistyczna:   Ustalenie czasu i miejsca akcji książki pt. „ Kajtkowe

                                       przygody”. Wyodrębnienie postaci głównych i

                                       drugorzędnych w  lekturze .utworzenie gazetki ściennej                                                                                                                                              

                                       n.t. podstawowych informacji o książce – napisanie

                                       metryczki . Układanie opisu bociana wg. planu z                      

                                       wykorzystaniem zgromadzonego słownictwa.

 

Edukacja społeczno – przyrodnicza :Ptaki znajdujące się pod ochroną .Bocian biały               

                                                          i czarny . Tryb życia i sposób odżywiania się ,                    

                                                         odloty jesienią do ciepłych krajów .

 

Edukacja matematyczna :  Powtórzenie dodawania i odejmowania w zakresie             

                                          100.Rozwiązywanie zadań tekstowych.

 

Edukacja muzyczna : zabawa ruchowa : „Bocian i żabki „

                                    Śpiewanie piosenki  : „Najlepiej razem”

 

Cel ogólny ;   Kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się w             

                    mowie i w piśmie na określony temat .Zapoznanie z trybem życia                                                    

                    i sposobem odżywiania się bociana białego i czarnego. Rozwiązywanie                                                        

                    zadań tekstowych .

 

Cele operacyjne (szczegółowe )

 

Wiadomości

A .Uczeń :

-nazywa ptaki chronione w Polsce

-zna tryb życia i odżywiania bociana białego i czarnego

-wymienia podstawowe informacje o przeczytanej lekturze

-wymienia różnice w wyglądzie bociana białego i czarnego .

B. Uczeń :

-wyjaśnia pojęcie ptaki chronione

-rozumie potrzebę ochrony ptaków

-rozumie treść zadania tekstowego

 

Umiejętności :

 

C . Uczeń

-potrafi korzystać z różnych źródeł w celu zdobycia informacji

-wypowiada się na dany temat

-dokonuje charakterystyki wyglądu bociana

-rozwiązuje proste zadania tekstowe i łamigłówki matematyczne

-dodaje i odejmuje w zakresie 100

-czyta tekst ze zrozumieniem

-tworzy gazetkę na dany temat

-redaguje wypowiedź w formie opisu

 

D . Uczeń

 

-oblicza wartość zapisu matematycznego

-przedstawia ruchem i gestem określoną rolę

 

Cele wychowawcze

 

-Uczeń współdziała w grupie

-Uczeń dostrzega konieczność ochrony przyrody

-pokonuje trudności

-pracuje samodzielnie i dokładnie

-dokonuje samooceny swojej pracy

 

Metody pracy

 

Słowne                     - pogadanka , rozmowa kierowana , instruktaż

Aktywizujące           - drama , metoda pracy we współpracy działalności                                                                                     

                                   praktycznej , praca w grupach

Według C . Freineta  - metoda samodzielnego sprawdzania poprawności                                                                                                                                                             

                                    wykonanego zadania .

 

Forma pracy  : zbiorowa , zbiorowa zróżnicowana , grupowa zróżnicowana , indywidualna jednolita , indywidualna zróżnicowana .

 

Środki dydaktyczne : plansza z ptakami chronionymi , ilustracja bociana białego , karton z napisem : „bank wyrazów” , łamigłówka matematyczna , fiszki sprawdzające , karty informacyjne o bocianie białym i czarnym , mapa świata , rozsypanka wyrazowa .

 

Edukacja

Tok pracy

Czynności nauczyciela

Przewidywane czynności ucznia

Zintegrowania zespołu

Czynności organizacyjno - porządkowe

przywitanie

Uczniowie stoją w kole i śpiewają piosenkę „Powitankę”

Edukacja polonistyczna

Ustalenie o czym będą zajęcia

Nauczyciel :

Mówi zagadkę o bocianie

Nauczyciel :

-o czym będziemy rozmawiać?

-kto napisał książkę , kto jest ilustratorem , jaka jest główna postać , gdzie dzieje się akcja opowiadania ?

Uczniowie ; odgadują.

Uczniowie ; odpowiadają

 

Praca w grupach:

Tworzenie gazetki dotyczącej metryczki książki

Nauczyciel:

Zrobimy teraz gazetkę zawierającą najważniejsze wiadomości o naszej lekturze , aby była zachętą do przeczytania tej książki przez inne dzieci .

Uczniowie:

Pracują w 4 grupach po otrzymaniu instrukcji pracy.

 

Omówienie gazetki

 

Wpisanie metryczki do zeszytu

Nauczyciel:

Poleca odczytać informacje zawarte w gazetce

Uczniowie:

Odczytują zapisane informacje.

Edukacja środowiskowa

Rozmowa na temat wyglądu , trybu życia i odżywiania się bociana. Omówienie planszy: „Ptaki chronione”

Wykorzystywanie wiadomości przyniesionych przez dzieci

Nauczyciel:

-gdzie żyje bocian

-gdzie buduje gniazda

-wędrówka bocianów do ciepłych krajów

Uczniowie:

Odpowiadają

 

Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu o bocianie białym i czarnym – uzupełnienie wiadomości.

Nauczyciel:

Rozdaje karty z informacją o bocianie białym i czarnym

-jakie są różnice w wyglądzie bociana białego i czarnego?

Uczniowie:

Czytają cicho ze zrozumieniem

 

Pokazanie drogi przelotu bociana z Polski do Afryki. Wskazanie na mapie świata miejsca zimowania.

Nauczyciel:

Kto potrafi pokazać na mapie drogę wędrówki bociana do ciepłych krajów ?

Uczniowie:

Pokazują na mapie

Edukacja ruchowa

Drama:

Sejm bociani przed odlotem

Nauczyciel:

Dzieli uczniów na dwie grupy , wyznacza po dwie pary bocianów

Uczniowie:

Słuchają poleceń bocianów rodziców i naśladują ich ruchy ciała , gesty klekotanie .

Edukacja polonistyczna

Opis bociana- wspólne ustalenie planu opisu bociana.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Indywidualny opis bociana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odczytanie kilku opisów.

Nauczyciel:

-zawiesza ilustrację bociana białego i zadaje pytania:

-jakich przymiotników należy użyć , aby opisać tego ptaka?

-jakie czasowniki pomogą w opisie bociana?

--proponuje zapisać takie wyrażenia ,które pomogą opisać ptaka

-proponuje nazwać wszystkie wyrazy znajdujące się na tablicy „bankiem wyrazów”

Nauczyciel zachęca uczniów do ustnego opisu bociana , przypominając o trójczłonowej budowie i proponuje swoimi słowami opisać bociana , a także korzystać z  „ banku wyrazów”

 

Nauczyciel poleca indywidualnie opisać bociana.

 

Poleca podkreślić zieloną kredką zdania , które jest wstępem i zdania które jest zakończeniem opisu .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zebranie opisów do sprawdzenia .

 

Zadanie pracy domowej K.95 ćw.6

Omówienie pracy.

Uczniowie:

Proponują plan opisu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Chętny uczeń przypina na tablicy napis „ bank wyrazów”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie:

Opisują indywidualnie .

Praca na dwóch poziomach .

I grupa-samodzielnie opisuje.

II grupa-

uzupełnia tekst opisu wyrazami z „banku wyrazów”

 

Uczniowie : odczytują

Edukacja plastyczna

Rysowanie portretu bociana Kajtka

 

 

 

 

 

 

Ocena słowna prac

Nauczyciel:

zwraca uwagę na wygląd bociana i na estetyczne wykonanie pracy.

Przypomnienie co to jest portret .

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin