Koźlak (Bock).txt

(3 KB) Pobierz
O Kolakach
Rys historyczny
Kolak (Bock) nazwš i korzeniami sięga do miasta hanzeatyckiego Einbeck, specjalizujšcego się w produkcji znakomitych piw aż do wojny trzydziestoletniej, kiedy to podupadło a tradycje jego przejęło Monachium.
Doppelbock powstał niezależnie, wychnšł z zakonu Paulinów, gdzie był warzony na post pod nazwš Salvator. Ze względu na podobieństwo smaku, nazywano go Bockiem podwójnym.
W 19 wieku kolaki zaczęto warzyć wszędzie w Europie, a także Ameryce. Ciekawostka: były wtedy sporo słabsze: 15-18 Blg, 4-5%. W wieku 20 nabrał mocy, pojawiły się nowe odmiany: majowy (jasny), eisbock, american bock.

Parametry kolaków sš już publikowane na forum, pominę to

Warzenie bocka

Słody
W tradycyjnym kolaku podstawš zasypu były słody ciemniejsze np. monachijski, obecnie ten efekt da się uzyskac stosujšc słody specjalne - kamelowe, czekoladowe. Dobrze jednak, aby ciemny bock miał 75-93% słodu monachijskiego - koniecznie z jęczmienia dwurzędowego (wayermann chyba ma tylko takie). Do takiego zasypu można dodać słody karmelowe, czekoladowe i specjalne, do 20% w sumie.
Zaleca się dodatek słodów karmelowych 90 do 120 *L, od 6 do 9%. Jeżeli częć lub większoć zasypu stanowi słód pilzneński to nieco więcej. Pomagajš one uzyskać głebię koloru i smaku.
Można dodać ekstraktu dla zatężenia.

Jasne bocki maja mniej słodu monachijskiego (najwyżej 50%) i unikajš ciemniejszych karmelowych, b.mało specjalnych.

Zacieranie
Tradycyjnie - zalecana jest dekokcja, trzy, ale zwykle dwuwarowa - nalezy zadbać o wytworzenie zwišzków Millarda.
Infuzja też daje dobre rezultaty - przerwa scukrzajšca nieco wyżej, w okolicach 68*. Jeżeli mamy dużo pilzneńskiego w zasypie, dobrze jest zrobić przerwę białkowš.
Nawet jak się stosuje infuzję, autor zaleca jakie manewry przypominajšce dekokcję np. na koniec przerwy scukrzajšcej odjęcie rzadkiego i zagotowanie pozostałego gęstego zacieru.

Chmielenie
Bock powinien być słodowy. Zaleca się niskie wartoci goryczki. Jasne bocki mogš być nieco bardziej gorzkie.
Zaleca się chmiele niemieckie: Hersbruck, Hellertau, Tettnager, Saaz. rednio ok. 60% chmielu na goryczkę, po 20% na smak i aromat. Chmiele aromatyczne - z małš zawartociš alfakwasów, raczej nie więcej jak 15g i raczej nie póniej niż 15 minut przed końcem.

Woda
Woda monachijska jest doc twarda, z dużš zawartociš węglanów - mozna przwidzieć niewielki dodatek gipsu czy chlorku wapnia.

Fermentacja
Wymaga cierpliwoci - burzliwa nawet ze 3 tygodnie ok. 10*, cicha nawet 6 miesięcy dla b.mocnych kolaków. Potrzebne porzšdne napowietrzenie, można je zrobić i 2 razy.

Drożdże
Pierwszy wybór - Bavarian - rednie odfermentowania, czysty, słodowy efekt. Te drożdże zaleca się zadawać w temperaturze fermentacji, nie lubiš nagłego oziębiania z temperatury pokojowej.
Drugi wybór - Munich - ponieważ robiš dużo diacetylu, nalezy podnieć temperature po sfermentowaniu 2/3 materiału
Można też użyć innych, ale należy wybrać takie nisko lub rednio odfermentowujšce, akcentujšce słód.

Leżakowanie - blisko 0*, 3-4*. 40-100 dni.

Konkluzja Bock to piwo trudne i kosztowne, dla cierpliwych
Odpowiedz cytujšc
Zgłoś jeśli naruszono regulamin