Srebro.txt

(2 KB) Pobierz
Srebro, Ag, argentum, pierwiastek chemiczny leżšcy w grupie 11, 5 okresie w układzie okresowym, liczba atomowa 47, masa atomowa 107,9. Znanych jest 34 izotopów srebra, w tym 2 trwałe (107Ag, 109Ag). W przyrodzie srebro występuje w stanie rodzimym oraz w minerałach: argentycie Ag2S, kerargirycie (srebro rogowe) AgCl, pirargirycie Ag3SbS3, stefanicie Ag5SbS4, prustycie Ag3AsS3, embolicie Ag(Cl, Br), bromargirycie (AgBr) i in.

Towarzyszy także rudom innych metali, głównie ołowiu i miedzi. W zależnoci od surowca stosuje się różnorodne metody (często elektrolityczne) wydzielania metalicznego srebra. Sposoby jego wytapiania i oczyszczania znane były już w starożytnoci.

Srebro jest białym, kowalnym i cišgliwym metalem szlachetnym, gęstoć 10,49 g/cm3, temperatura topnienia 961,8°C. Bardzo dobrze przewodzi pršd i ciepło. W zwišzkach chemicznych występuje na I, rzadziej II i III stopniu utlenienia. Jest mało aktywne chemicznie, w temperaturze pokojowej wykazuje odpornoć na działanie większoci kwasów.

Na goršco ulega działaniu chloru, fluoru, ozonu, stężonego kwasu azotowego(V) i siarkowodoru (dajšc czarny Ag2S), roztworów cyjanków metali alkalicznych (powstajš jony kompleksowe [Ag(CN)2]-), stopionych soli. Ogrzane reaguje ze stężonym kwasem siarkowym(VI). Większoć soli srebra jest trudno rozpuszczalna w wodzie (sole srebra sš trujšce).

Do ważniejszych zwišzków srebra należš: AgBr, AgCl, AgNO3, AgCN, Ag2O, AgO (tlenek srebra(I) srebra(III)), Ag2S. Srebro jest używane jako katalizator w syntezie chemicznej, surowiec do wyrobu: biżuterii, częci elektronicznych, akumulatorów, aparatury chemicznej, monet, luster. Jest składnikiem wielu technicznie ważnych stopów, służy również do antykorozyjnej ochrony innych metali.

Zwišzki srebra sš ważnymi odczynnikami chemicznymi, odgrywajš zasadniczš rolę w procesach fotograficznych, w lecznictwie (lapis, kolargol, czyli srebro koloidalne). Srebro było stosowane od starożytnoci w rzemiole artystycznym do wyrobu przedmiotów zbytku, monet, obiektów kultowych, a w następnych epokach także sprzętów powszechnego użytku, jak wieczniki, naczynia, sztućce.

Przy pracy w srebrze stosuje się rozmaite techniki, np.: odlewanie, repusowanie, filigran, cyzelowanie. Produkcja wiatowa srebra wynosi 15,1 tys. t (1997), w Polsce 1030 t (1997).

Odwied w Internecie: ChemFan

Zobacz również: Cyjanki, Srebro piorunujšce, Masa atomowa, Temperatura topnienia, Atomowa liczba

Inne na ten temat: Elektrum, Jatrochemia, Korozja, Centra czułoci, Korea Południowa, Galena, Pirargiryt, więcej ť
Zgłoś jeśli naruszono regulamin