Obróbka skrawaniem- walcarka, walcowanie.docx

(14 KB) Pobierz

Walcarka

Walcarki - zespół urządzeń do wykonywania czynności walcowania, mające jeden autonomiczny napęd główny, który służy do napędzania walców.

Klasyfikacja

Ze względu na zastosowanie wyróżnia się walcarki do walcowania:

na gorąco,na zimno,rur,profili,blach,łamacze zgorzeliny,ciągnące,wyginające,

prostujące,chłodzące.

Ze względu na sposób walcowania wyróżnia się walcarki okresowe, ciągłe i nawrotne.

Ze względu na ilość i rozmieszczenie walców wyróżnia się walcarki duo, trio, kwarto, 6-walcowe, 12-walcowe, 20-walcowe, pionowe, poziome, skośne, uniwersalne itd.

Temat: Walcowanie

Wyprodukowane w hucie metale i stopy, o ile nie są przeznaczone na odlewy, poddaje się obróbce plastycznej głównie przez walcowanie. W procesie walcowania przedmiot uzyskuje zamierzony kształt w wyniku odkształcenia plastycznego metalu między obracającymi się twardymi walcami, tarczami lub rolkami.

Walcowanie powoduje zmiany wymiarów walcowanego materiału. Większość półfabrykatów metalowych wytwarza się metodą walcowania. Materiałem wyjściowym, z którego produkuje się półfabrykaty, są wlewki. Z nich wyrabia się: kęsiska o przekroju kwadratowym, kęsiska płaskie o przekroju prostokątnym, blachówki, z których następnie walcuje się blachy cienkie, oraz kęsy okrągłe i płaskie.

Wytwarzane z półfabrykatów produkty walcowane można podzielić na pręty, kształtowniki, taśmy, rury i wyroby specjalne, jak np. obręcze kół wagonowych. Większość wyrobów walcowanych otrzymuje się metodą obróbki na gorąco (kształtowniki, pręty, rury, blachy grube i cienkie itd.). Walcowanie na zimno ogranicza się wyłącznie do wyrobu blach i taśm.

 

Walcarki

Proces walcowania odbywa się w urządzeniach zwanych walcarkami. Są to maszyny do obróbki plastycznej metodą walcowania wsadu na półfabrykat lub wyrób ostateczny. Walcarka składa się z klatki roboczej i elementów napędowych przenoszących ruch obrotowy od silnika na walce oraz elementów mocujących je do fundamentów. W przemyśle stosuje się wiele typów tych urządzeń, różniących się znacznie między sobą. Różnice te jednak nie dotyczą charakteru pracy i zasady działania głównych elementów roboczych. Podstawowymi elementami konstrukcyjnymi decydującymi o przebiegu procesu są walce, których zadaniem jest odkształcenie metalu przez walcowanie. Walce zależnie od rodzaju walcowania mogą mieć różne kształty i wymiary.

Klatką roboczą nazywamy zespół roboczy walców wraz z łożyskami, ich obudową, urządzeniem do nastawiania i wyrównoważania walców, urządzeniem smarującym i chłodzącym. Walce klatki roboczej 1 są napędzane przez przekładnię zębatą redukującą 3 za pomocą silnika elektrycznego 4 (rys. 152-02). Ze skrzynki przekładniowej ruch obrotowy przenosi się na klatkę kół wałów zębatych 2, która służy do rozgałęzienia napędu i do przenoszenia go na poszczególne walce 1 klatki roboczej. Napęd ten przenosi się na klatkę roboczą za pomocą łączników 5 i nasuwek (sprzęgieł) 6.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin