Wełny wykorzystywane do filcowania.doc

(30 KB) Pobierz

Wełny do filcowania- rodzaje.

 

Czy wiesz jaką wełnę można filcować? Ten artykuł ma za zadanie pomóc ci porusza ć się w świecie wełen. Wełna wśród włókien pochodzenia zwierzęcego ma największe znaczenie. Cenne właściwości fizyczne wełny sprawiają, że jest włóknem nie do zastąpienia.

Jest higroskopijna, absorbuje promieniowanie UV, wchłania pot dzięki porowatości, zatrzymuje zewnętrzną wilgoć i ma dużą wytrzymałość na ścieranie. Wełnę pozyskuje się nie tylko z owiec, ale również kóz, lam, królików i wielbłądów.

 

 

 

Wełna owcza

Z wełny owczej najbardziej znana jest wełna merynosowa. Pochodzi ona od owiec rasy hiszpańskiej, hodowanych głównie w Australii i Nowej Zelandii. Jest to wełna tzw. krótkowłóknista, puchowa, miękka, bardzo cienka (średnica od 18 do 23 mikronów) i delikatna. W produkcji i handlu obowiązuje zasada, że im cieńsze włókno tym wyższa cena wyrobu gotowego. Wełny z merynosów jako najcieńsze - są najdroższe. Z innych wełen owczych najbardziej znane są szewiotowa z Anglii (tkaniny mają ostry, suchy chwyt, w odmianie mundurkowej zwane bostonami) oraz szetlandzka z Wysp Szetlandzkich (tkaniny wysokogatunkowe o miękkim chwycie).

 

Wełna kozia

Z wełen kozich najbardziej znane, to: mohair z kozy angorskiej i kaszmir z kozy kaszmirskiej. Mohair odznacza się miękkim chwytem, połyskiem, elastycznością i – co ważne w przypadku wełny – nie spilśnia się. Kaszmir jest puchowy, wyjątkowo miękki i cienki (włókna mają 16-18 mikrometrów grubości, podczas gdy mohair ma 30-50 mikrometrów). Miesza się go najczęściej z angorą, jedwabiem i mohairem. Tkaniny są bardzo lekkie i pięknie się układają.

 

Wełna wielbłądzia

Z wełen ze zwierząt wielbłądowatych najpopularniejsza jest alpaka z lamy hodowanej w Peru i Boliwii. Wełna alpaki jest cienka, miękka o pięknym połysku. Szyje się z niej letnie ubrania męskie, marynarki, kostiumy i lekkie płaszcze. Czasami dodaje się do tkaniny trochę wełny merynosowej, aby zachować miękkość wyrobu. Znana jest także vikunia z lamy żyjącej w Peru. Jest to wełna bardzo cienka i bardzo droga. Używana na luksusowe miękkie szale i dzianiny.

Wełna z królików angorskich

Warto wspomnieć o jedwabistej i puszystej wełnie z królików angorskich. Wyroby z angory są bardzo lekkie i naturalnie włochate. Wadą podczas użytkowania jest wychodzenie włókien z wyrobu. Włókna angory łączy się z wełną owczą jagnięcą, jedwabiem naturalnym, a nawet bawełną.

 

 

Największą zdolność spilśniania ma wełna merynosowa, ponieważ jest silnie karbowana o dużej łuskowatości.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin