str 008 - 009.docx

(12 KB) Pobierz





choroba może'być ukryta, niewidoczna na oko. Pamiętajcie również, że podobnie groźne skutki pociąga za sobą także spoży­cie mięsa i wędlin nieświeżych, zepsutych oraz wędlin spo­rządzonych z mięsa już psującego się. Nieprawdą jest, że po zaso­leniu czy ugotowaniu mięso nieświeże staje się jadalne. Tylko po­zornie może ono nabrać wyglądu dobrego, ale trucizna pozostaje trucizną.

ZACHOWUJCIE PRZY PRZECHOWYWANIU I WYROBIE WĘDLIN JAK NAJWIĘKSZĄ CZYSTOŚĆ

DBAJCIE O ZDROWIE SWOJE WŁASNE I SWOICH BLIŹNICH

Autor


UBÓJ I SPRAWIANIE ZWIERZĄT GOSPODARSKICH

O UBOJU DOMOWYM

Gospodarstwa rolne po wykonaniu obowiązkowych dostaw mięsa dla państwa, mają prawo przeprowadzać tzw. ubój do­mowy, w celu pokrycia własnego zapotrzebowania na mięso i tłuszcze oraz bezpośredniej sprzedaży mięsa i artykułów mię­snych ludności miejskiej i wiejskiej.

Niewiele jest gospodarstw wiejskich, w.których przynajmniej raz do roku, albo i częściej — z okazji świąt, ślubów, chrzcin, czy wreszcie robienia zapasów zimowych lub na okres żniw — nie bito by świń.

Mimo że w gospodarstwach rolnych ubój tucznika nie jest' czymś nadzwyczajnym, to. jednak dzień ten zalicza się niejako do dni uroczystych, na który domownicy oczekują zwykle miesiąca­mi. W Poznańskiem, na Śląsku i na Pomorzu ma to nawet trady­cyjny charakter tzw. „uroczystego świni o bici a". Z okazji świniobicia gospodarz zaprasza do siebie krewnych i są­siadów, częstując ich własnej roboty wędlinami.

Wędliny wiejskie z niektórych okolic Polski od dawna są znane ze swej dobrej jakości, a nawet wywożono je do Stanów Zjedno­czonych Ameryki Północnej, do Francji, Belgii, Brazylii i innych krajów, o dużych skupiskach polskich emigrantów. Do najbardziej popularnych wędlin wiejskich należą różnego rodzaju kiełbasy, najczęściej trwałe, wędzonki, szynki, półgęski itp.

Najodpowiedniejszą porą uboju domowego jest połowa jesieni i wczesna wiosna. I w jednym i w drugim przypadku ubój doko­nywany jest w zimnej porze roku, co bardzo sprzyja przechowy­waniu mięsa i wyrobów mięsnych, zwłaszcza, że nie ma w tych okresach much, które zetknąwszy się z mięsem zanieczyszczają je, a tym samym przyspieszają jego zepsucie. Terminy te poprzedzają

Zgłoś jeśli naruszono regulamin