SCENARIUSZ „Sankami po Europie” – zapoznanie z wybranymi państwami Unii Europejskiej w oparciu o obrazki.doc

(36 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE II (4 LATKI)

Anna Łojewska

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE II (4 LATKI)

 

TEMAT: „Sankami po Europie” – zapoznanie z wybranymi państwami Unii Europejskiej w oparciu o obrazki

 

Hasło programowe – poznanie wybranych państw należących do Unii Europejskiej, charakterystycznych zwyczajów

 

Cel główny - poznanie wybranych państw Unii Europejskiej, ich flagi, stolic, niektórych zwyczajów, tradycji i języka, jakim posługują się mieszkańcy tych krajów

 

Cele operacyjne

- zapoznanie z wybranymi państwami UE: Francją, Wielką Brytanią, Finlandią, Polską – ich stolicami, niektórymi zwyczajami, tradycjami i językiem jakim się posługują

- określanie kolorów flag

- używanie zwrotów grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia (również w językach obcych)

- kształcenie logicznego myślenia, uważnego słuchania i wypowiadania się całym zdaniem

 

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- zna godło i barwy narodowe

- zna niektóre kraje UE, ich zabytki, zwyczaje oraz język, którym się posługują

- potrafi śpiewać piosenkę

- uczestniczy w zabawach i zajęciach zmierzających do rozwijania procesów poznawczych;

- uczestniczy w zabawach ruchowych

- układa puzzle

- rozwiązuje zagadkę

- zna kolory

- rozpoznaje figury geometryczne

- liczy w zakresie 1-4

- nabywa umiejętności kolejnego wypowiadania się podczas rozmów z całą grupą,

- wypowiada się całym zdaniem

- uczy się używania zwrotów grzecznościowych w określonych sytuacjach: dzień dobry,

 

METODY PRACY:

¨     czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych;

¨     słowne: rozmowa, opis;

¨     oglądowe: obserwacja, pokaz.

 

FORMY PRACY:

z całą grupą, zespołowa i indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

¨     flagi krajów UE i Polski;

¨     plansze i zdjęcia z krajów UE;

¨     płyty CD i kasety magnetofonowe z melodiami z krajów UE i magnetofon;

¨     piosenki: „Tak się zachmurzyło”, „Dobra zabawa”

¨     zagadka;

¨     szarfy;

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.     Zabawa dzieci przy piosence „Tak się zachmurzyło”.

2.     Rozpoznawanie odgłosów: chodzenie po śniegu, jazda na nartach i rzucanie śnieżkami

3.     Rozwiązanie zagadki słownej – nawiązanie do tematu

„Kiedy ciągniesz je pod ośnieżoną górę

trzymaj mocno przywiązany do nich sznurek,

bo jak tylko sznurek wymsknie ci się z dłoni

wnet za nimi będziesz musiał na dół gonić.”   (SANKI)

4.     „Podróż kuligiem” – zabawa ruchowa przy piosence

5.     Przystanek pierwszy FRANCJA

To właśnie do Francji przyjeżdżają zimą turyści, którzy w Alpach uprawiają sporty zimowe. Dzieci witają się ze sobą i z rodzicami, mówiąc „Bon jour”.

Odszukanie Francji na mapie

Ułożenie flagi - puzzle, omówienie kolorów

Omówienie niektórych zabytków i atrakcji Wieża Eiffla, Disneyland.

Francja to kraj artystów: muzyków, pisarzy, ale przede wszystkim malarzy.

Dzieci dobierają się parami, jedno z dzieci maluje obraz – a drugie odgaduje co zostało namalowane – praca w grupach

6.     Przystanek drugi – WIELKA BRYTANIA

W Wielkiej Brytanii wszyscy mówią w języku angielskim, witamy się mówiąc „Hello”.

Odszukanie Wielkiej Brytanii na mapie

Ułożenie flagi - puzzle, omówienie kolorów i wzoru

Omówienie niektórych zabytków i atrakcji

W Londynie jest duży, sławny zegar o nazwie Big Ben. Anglicy są bardzo punktualni i zawsze o godzinie piątej po południu piją herbatę – dzieci naśladują picie herbaty.

Zabawa ze śpiewem przy tradycyjnej melodii angielskiej Mały ptaszku

7.     Przystanek czwarty - FINLANDIA.

Finlandia to kraj, w którym na północy zima trwa nawet pół roku, a w porze zimowej niemal przez całą dobę panują tu ciemności, natomiast latem – dzień polarny.

Odszukanie Finlandii na mapie

Ułożenie flagi - puzzle, omówienie kolorów i wzoru

Omówienie niektórych atrakcji

Zabawa muzyczno-ruchowa przy tradycyjnej melodii Fińskiej Ti-Ti-Tyy Jenka

Tu w Laponii mieszka św. Mikołaj. W Finlandii wymyślono również śmieszne stworki, przypominające trochę misie, trochę hipopotamy – są to muminki (nauczycielka prezentuje maskotkę).

8.     Powrót „kuligiem” do naszej ojczyzny.

Odszukanie Polski na mapie

Ułożenie flagi - puzzle, omówienie kolorów, pokaz godła

Omówienie niektórych atrakcji

Zabawa oddechowa Smoki.

9. Wybór pamiątek z poszczególnych państw – praca w grupach.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin