Śledzie musztardowe i inne.doc

(31 KB) Pobierz
Śledzie musztardowe

Śledzie musztardowe

 

8 filetów śledziowych, litr mleka, 2 żółtka, 4-5 cebul, łyżka musztardy, 2 łyżki octu, 5 łyżek oleju, ogórek konserwowy, sól, czarny pieprz, pieprz cayenne.

Filety śledziowe włożyć do mleka na 3-4 godziny. Żółtka ubić z musztardą, solą i pieprzem. Dodać ocet i powoli ubijając olej. Pokroić drobno ogórek. Posiekać cebulę. Połączyć z ubitą masą i dodać szczyptę pieprzu cayenne. Śledzie pokroić na kawałki. Posiekać cebulę w kostkę. Ułożyć w naczyniu i polać sosem musztardowym. Po kilku godzinach w lodówce są gotowe.
 

Paprykarz z karpia

Mały karp, 2 cebule, 1 płaska łyżka słodkiej papryki w proszku, łyżka oleju, 1 pomidor, 2 zielone papryki, 2 liście bobkowe, szczypta majeranku, szklanka śmietany, 2 łyżeczki mąki, sól, pieprz.

Karpia sprawić, umyć, podzielić na dzwonka, przekroić je na pół, nasolić. Pomidora sparzyć, obrać ze skóry, pokroić w kawałki, paprykę oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić w paski, obraną cebulę posiekać w drobna kostkę.

W garnku rozgrzać olej, wrzucić cebulę i zeszklić ją. Zdjąć naczynie z ognia, wsypać paprykę w proszku i dokładnie wymieszać. Ponownie postawić na ogniu, dolać ok.1/2 szklanki wody, dodać zielona paprykę, pomidora, liście bobkowe, majeranek, posolić i popieprzyć. Gotować na wolnym ogniu, aż jarzyny będą bardzo miękkie. Dodać lekko osoloną, wymieszaną z mąką śmietanę, zagotować, dołożyć kawałki ryby i dusić ok.10-15 min., czasami potrząsając garnkiem. Podawać z kluseczkami.(INTERIA.PL)

 

Zapiekany ryż z warzywami

2 torebki ryżu, puszka kukurydzy, dwie czerwone papryki, 2 cebule, 30 dkg pieczarek, olej, sol, pieprz, ostra papryka, majeranek, żółty ser, 4 ząbki czosnku.

Porcja dla 4 osób.
Stopień trudności - łatwy.
Czas przyrządzenia - 1 godz.
Zawartość tłuszczu - mała.



Przygotowanie

A. Ugotować ryż.

B. Poddusić cebulkę z pieczarkami i wyciśniętym czosnkiem.

C. Do garnka wrzucić pokrojoną paprykę i poddusić.

D. W żaroopornym naczyniu mieszamy ryż, paprykę, cebulkę, pieczarki i kukurydzę - dodajemy pieprz, ostrą paprykę i majeranek.

E. Starty żółty ser posypujemy na wierzch.

F. Władamy do piekarnika, pieczemy 30 minut w temperaturze 180 stopni.

Nasza rada

Po nałożeniu na talerze, można polać keczupem - o ile, ktoś lubi. Do dania można również dodać pierś z kurczaka, wcześniej krojąc na kawałki i podsmażając.(INTERIA.PL)

 

Cacyki

1 serek homogenizowany (zwykły); kubek kwaśnej śmietany lub naturalnego jogurtu, 4 zabki czosnku, ogórek (długi), koperek, sól.

Porcja dla 4 osób.
Stopień trudności - bardzo łatwy.
Czas przyrządzenia - 15 min.
Zawartość tłuszczu - mała.



Przygotowanie

A. Posiekać drobniutko czosnek, koperek i ogórek.

B. Wymieszać serek homogenizowany oraz śmietanę (lub naturalny jogurt).

C. Wszystko razem wymieszać. Miskę przykryć i włożyć do lodówki, aby sos się schłodził.

Nasza rada

Cacyki podaje się jako dodatek do mięs.(INTERIA.PL)

 

Przysmak cebulowy

2 cebule; 1 pęczek dymki; 40 dag marchwi; 3 łyżki masła; 1 i 1/4 l. rosołu instant; 2 gałązki tymianku; 3 kromki chleba razowego bez skórki; 4 łyżki tartego żółtego sera; sól, pieprz; do dekoracji - 1 łyżka siekanej natki pietruszki.

Porcja dla 4 osób.
Stopień trudności - łatwe.
Czas przyrządzenia - 45 min.
Ilość kalorii - 1 porcja - 380 kcal.
Zawartość tłuszczu - średnia.

Przyrządzanie

A. Cebulę oczyścić, podzielić na ćwiartki i pokroić w cienkie paseczki. Dymkę oczyścić, umyć i pokroić w cienkie plasterki. Marchew oczyścić, umyć i pokroić w cienkie pałeczki.

B. W naczyniu rozgrzać 3 dag tłuszczu, wrzucić cebulę - udusić. Dodać dymkę i marchew, dusić wszystko razem. Całość zalać rosołem, krótko zagotować, a następnie gotować jeszcze 10 minut na słabym ogniu. Wrzucić umyty i drobno posiekany tymianek. Dodać sól i pieprz do smaku.

C. Chleb pokroić w drobne kostki, rzucić na rozgrzany tłuszcz, przyrumienić na złocisto-brązowy kolor.

D. Zupę rozlać do bulionówek, posypać tartym serem z grzankami i wstawić na 5 minut do nagrzanego uprzednio piekarnika. Zapiec. Przed podaniem posypać siekaną natką pietruszki.

Nasza rada

Chleb razowy można zastąpić także białym chlebem pszennym - zupa będzie wtedy delikatniejsza, o mniej wyrazistym smaku.
 

 

Kruche pierożki z pieczarkami

1 i 3/4 szklanki mąki; 4 jajka; 1 żółtko; 120 ml kwaśnej śmietany; 8 dag ryżu; 4 łyżki masła; 12 dag pieczarek; 1/2 pęczka natki pietruszki; sól, pieprz.

Porcja dla 4 osób.
Stopień trudności - umiarkowane.
Czas przyrządzenia - 2 h.
Ilość kalorii - 1 porcja - 250 kcal.
Zawartość tłuszczu - średnia.

Przyrządzanie

A. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, po czym przesiać do miski. Dodać: szczyptę soli, jedno jajko, utarty na wiórki tłuszcz oraz śmietanę. Zagnieść ciasto. Włożyć przygotowane ciasto na 45 minut do lodówki.

B. Przygotować nadzienie: ryż wsypać do osolonego wrzątku - gotować 15 minut. Jajka ugotować na twardo, obrać, ostudzić i pokroić w drobną kostkę. Pieczarki oczyścić, opłukać i drobno posiekać. Natkę posiekać, wymieszać z pieczarkami, jajkami oraz ryżem, doprawić do smaku solą i pieprzem.

C. Kruche ciasto rozwałkować na wysypanej mąką stolnicy do wymiarów 40 x 50 cm. Pokroić na kwadraty o boku 10 cm. Na każdy nakładać po łyżce nadzienia. Brzegi smarować rozmąconym żółtkiem, skleić pierogi. Wierzch posmarować resztą żółtka. Ułożyć na natłuszczonej blasze. Piec około 25 minut w temperaturze 200 st.C.

Nasza rada

Pierożki można także przygotowywać z innym farszem - np. jajecznym, serowym, kapuścianym czy mięsnym.
 

Kolorowe rureczki

2 puszki tuńczyka w sosie własnym; 40 dag makaronu rurki; 3 średnie marchewki; 2 średnie cebule; 2 szklanki rosołu instant; 3 łyżki masła; 2 łyżki koncentratu pomidorowego; 1 pęczek natki pietruszki; 1 łyżka marynowanych kaparów; 1 łyżka oleju; sól, grubo mielony biały pieprz.

Porcja dla 4 osób.
Stopień trudności - łatwe.
Czas przyrządzenia - 1 h.
Ilość kalorii - 1 porcja - 670 kcal.
Zawartość tłuszczu - mała.

Przyrządzanie

A. Marchew i cebulę umyć, obrać i pokroić w drobną kostkę. Na patelni rozgrzać trzy łyżki tłuszczu - podsmażyć marchewkę i cebulę. Następnie dodać koncentrat pomidorowy, wlać dwie szklanki rosołu. Warzywa dusić pod przykryciem na małym ogniu ok. 10 minut. Doprawić do smaku solą i białym pieprzem.

B. Tuńczyka osączyć na sitku i podzielić widelcem na mniejsze części. Tak przygotowaną rybę dodać do sosu, wrzucić łyżeczkę marynowanych kaparów.

C. Natkę pietruszki opłukać, osuszyć i dość drobno posiekać. Makaron ugotować na półmiękko w dużej ilości osolonej wody z dodatkiem oleju, odcedzić.

D. Makaron wyłożyć na półmisek, polać sosem z tuńczyka i tuż przed podaniem posypać natką pietruszki.

Nasza rada

Doskonałym dodatkiem do tego dania może być zielona sałata ze słodko-kwaśnym sosem śmietanowym.
 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin