KONSPEKT
Opracowała : Elżbieta Krawiec
Przedszkole nr 2 im Jana Brzechwy w Stalowej Woli
Temat kompleksowy: „Szukamy wiosny”
Temat zającia: „Co jest potrzebne roślinie ozdobnej by zakwitła?”
Cele:
1. Poszerzenie wiadomości na temat hodowli wybranych roślin cebulkowych.
2. Zapoznanie z treścią opowiadanego przez nauczycielkę utworu.
3. Wzbogacenie zasobu słownikowego dzieci (ziemia inspektowa, notanik przyrodniczy, mieczyk ogrodowy – cebulka).
4. Uwrażliwienie na piękno okazów przyrodniczych z podkreśleniem roli deszczu, słońca, powietrza oraz zabiegów pielęgnacyjnych człowieka związanych z hodowlą i ochroną (roślin ozdobnych).
- zaznajamianie z niektórymi roślinami spotykanymi w ogrodzie
- nazywanie kilku najczęściej spotykanych roślin, rozpoznawanie ich
- wyróżnianie części roślin (korzeń, łodyga, liść, kwiat)
- śledzenie wzrostu roślin
- zaznajamianie z podstawowymi narzędziami służącumi do pracy w ogrodzie
- więzania typowych zjawisk atmosferycznych, oraz zmian w świecie roślin z porą roku .
Forma: praca z całą grupą.
Wiek: grupa dzieci 4 – letnich.
Miejsce: sala zajęć.
Metody:
- słowna – zagadki, rozmowa, opowiadanie, objaśnienia
- czynna – zadania stawiane do wykonania, samodzielne doświadczenia i przeżycia
- oglądowa – praca z ilustracją, okazami naturalnymi, obserwacja.
Pomoce: scenka ujmująca treść opowiadania, sylwety chmurki z deszczem, słońca i tulipana z zaznaczoną częścią nadziemną, cebulki mieczyków, tulipanów, list z tekstem wiersza
M. Kownackiej „Razem ze słonkiem” i „Notatnikiem przyrodniczym”, notatniki dla dzieci do zapoczątkowania i kontynułowania „zapisu” wzrostu roślinki, doniczki – pojemniki, ziemia inspektowa, nagranie z piosenką pt.: „Kwiatki bratki...”, magnetofon, tekst bajki.
Literatura pomocnicza :
Opowiadanie pt.: „Żółty tulipan” opr. H. Urbanek wg. M. Różyckiej.
Organizacja:
Zgromadzenie materiałów i pomocy. Dzieci siedzą na krzesełkach przed scenką.
Przebieg zajęcia:
1. Zagadka
Co to za pora roku
nadchodzi po zimie,
znasz dobrze jej imię.
Kroczy w kwiatów pąkach
i w promieniach słonka.
(wiosna)
2. Nauczycielka – Powiedzcie proszę po czym poznajecie, że zbliża się wiosna?
3. Pokaz odkrytej części (bardzo mała) zasłoniętego tulipana (cała roślinka wraz z kwiatami)
Nauczycielka – Co to może być? Czy odgadniecie?
4. Zapowiedź bajki z podaniem problemu.
Nauczycielka – Posłuchajcie co ciekawego przytrafiło się pewnemy tulipanowi. Dowiecie się dlaczego długo nie miał ochoty na przebudzenie.
5. Opowiadanie nauczycielki z wykorzystaniem niżej podanego tekstu, sylwet i scenki.
„Żółty tulipan”
W ciemnym domku pod ziemią mieszkał mały Tulipanek. Malenki Tulipan jak wszystkie małe dzieci, spał całymi dniami. Wokoło bowiem było bardzo cicho i ciemno. Pewnego dnia obudziło go lekkie pukanie do drzwi. – Kto tam? – Zapytał obudzony ze snu tulipanek – To ja Deszczyk, chcę wejść do ciebie. Nie bój się malenki. Otwórz! – Nie, nie chcę. Nie otworzę – Powiedział Tulipanek
i odwróciwszy się w drugą stronę smacznie zasnął. Po chwili mały Tulipanek usłyszał znowy pukanie – Puk! Puk! Puk! – Kto tam? – To ja Deszcz: pozwól mi wejść do swego domku. – Nie, nie chcę, abyś mnie zamoczył. Pozwól mi spać spokojnie. Po pewnym czasie Tulipanek usłyszał znów pukanie
i cieniutki, miły głosik wyszeptał. – Tulipanku, puśc mnie! – Ktoś ty ? – Promyk słoneczny – Odpowiedzial cieniutki głosik. O, nie potrzebyję cię. Idz sobie. Ale Promyk słoneczny nie chciał odejść. Po chwili zajrzał do domku tulipankowego przez dziurką od klucza i zapukał: - Kto tam puka? – Zapytal zżółkły ze złości tulipanek. – To my Deszcz i Słońce. My chcemy wejść do ciebie. Wtedy Tulipanek pomyślał: ha, muszę jednak otworzyć, bo dwojgu nie dam rady. – I otworzył. Wtedy Deszc i Promyk wpadli do domky tulipankowego. Deszcz chwcil przestraszonego Tulipanka za jedną ręką. Promyk słońca za drugą i unieśli go wysoko pod sam sufit. Mały Żółty Tulipanek uderzył główką
w sufit swego domku i przebił go. – I, o dziwo, znalazł się wśród pięknego ogrodu, na zielonej trawce. Była wczesna wiosna. Promyki słońca padały na żółtą główkę Tulipanka. A rano przyszły dzieci
i zawołały : - Patrzcie ! Pierwszy żółty tulipan zakwitł dzisjaj z rana! Teraz już na pewno będzie wiosna.
6. Rozmowa na temat opowiedzianej bajki.
Odpowiedź na postawiony problem - Dlaczego Tulipanek nie miał ochoty na przbudzenie?
Co jest potrzebne roślinie, by rosła i zakwitła ( woda , ciepło i czyste powoetrze).
7. Zabawa inspirowana trścią opowiadania z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.
8. Zkoncentrowanie uwagi dzieci na „niespdziance” – paczkai z listem, rysunki z notatnikiem przyrodniczym.
9. Odczytanie listu i pokaz notatnika.
10. Omówienie budowy rośliny kwiatowej na przykładzie tulipana.
Nauczycielka – pokazuje tulipana, zapoznaje dzieci z podstawowumi częściami budowy rośliny (część podziemna i nadziemna) oraz jej rozwojem. Zapoznaje dzieci z funkcją korzeni oraz łodygi liści i kwiatu.
Dzieci : Oglądają poszczegółne części .
11. Zasadzenie cebulek tulipanów i mieczyków – praca dzieci ze zwróceniem uwagi na ład i porządek, objaśnienie sposobu wykonywania prac.
12. Rozdanie notatników (dzieci rysują na jednrj stronie notatnika cebulką i odkładają notatnik na wyznaczone miejsce.
13. Podsumowamie zajęcia:
O czym musimy pamiętać?
Czego opotrzebują rośliny by rosły i zakwitły? (ziemię odpowiednio wilgotną, powietrze, i ciepło, które dostarczają: deszcz, słońce, oraz opieka ze strony ludzi).
14. Zabawa ruchowa przy piosence pt.: „Kwiatki – bratki ..”
Jestem sobie ogrodniczka,
mam nasionek pół koszyczka.
Jedne gładkie, drugie w łatki,
a z tych nasion będą kwiatki
Ref: Kwiatki – bratki i stokrotki
dla Malwinki, dla Dorotki.
Kolorowe i pachnące,
malowane słońcem.
Mam konewkę z dużym uchem,
co podlewa grządki suche,
mam łopatkę oraz grabki,
bo ja dbam o moje kwiatki.
Ref.: Kwiatki ....
Likwidacja:
Zgrupowanie doniczek, pojemników z zasadzonymi roślinkami na wyznaczonym miejscu, uporządkowanie stanowisk pracy i akcesoriów.
1
aducha179