Moje sprawozdanie(1).doc

(114 KB) Pobierz
Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela kontraktowego

Sprawozdanie z realizacji

planu rozwoju zawodowego

 

 

Z dniem 1 września 2009 roku jako nauczyciel kontraktowy rozpoczęłam              staż trwający dwa lata i dziewięć miesięcy, w celu uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Zgodnie z Kartą Nauczyciela z dnia 26.01.1982 roku                                oraz Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 01.12.2004 roku w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli z późniejszymi zmianami, w momencie rozpoczęcia stażu posiadałam odpowiednie wykształcenia,               a także zatrudniona byłam w pełnym wymiarze czasu pracy. Po złożeniu na ręce Dyrektora Szkoły, w dniu 1 września 2009 roku, wniosku o rozpoczęcie stażu                  i zatwierdzeniu planu rozwoju zawodowego do realizacji, otrzymałam jego akceptację oraz został wyznaczony mi opiekun stażu. Plan rozwoju zawodowego został sporządzony po wnikliwej analizie własnych umiejętności i kompetencji zawodowych, a także potrzeb przedszkola, w którym jestem zatrudniona. Sporządzony plan rozwoju zawodowego zawiera różne formy mojej aktywności zawodowej, a niniejsze sprawozdanie ma być potwierdzeniem podejmowanych przeze mnie działań                           i osiągniętych korzyści.

 

W związku z zakończeniem odbywanego stażu chciałabym przedstawić sprawozdanie z jego przebiegu i realizacji planu rozwoju zawodowego, zgodnie                    z Kartą Nauczyciela i Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia           01.12.2004 roku w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego                         przez nauczycieli z późniejszymi zmianami.

 

 

 

 

 

 

 

 

§ 7 UST. 2 PKT 1

 

UMIEJĘTNOŚĆ ORGANIZACJI I DOSKONALENIA WARSZTATU PRACY, DOKONYWANIA EWALUACJI WŁASNYCH DZIAŁAŃ, A TAKŻE OCENIANIA ICH SKUTECZNOŚCI I DOKONYWANIA ZMIAN W TYCH DZIAŁANIACH.

 

Rozpoczynając staż na nauczyciela mianowanego dokonałam analizy własnej pracy, a także swoich umiejętności i kompetencji zawodowych. Pozwoliło                            mi to na doskonalenie swojego warsztatu pracy, a w kwestiach, które uważałam                za obszary słabsze na ich weryfikację oraz skuteczną pracę w kierunku ich poprawy.

Zapoznałam się z procedurą dotyczącą awansu zawodowego, zawartą                       w Karcie Nauczyciela z dnia 26.01.1982 roku i Rozporządzeniu MENiS z dnia 01.12.2004 z późniejszymi zmianami. Po analizie przepisów prawa oświatowego regulującego system awansu, opracowałam plan rozwoju zawodowego, który został zatwierdzony przez Dyrektora Przedszkola. Przy tworzeniu planu korzystałam                     też ze wskazówek dotyczących awansu zamieszczanych na edukacyjnych portalach internetowych. Na bieżąco zapoznawałam się z aktualnymi przepisami                          prawa oświatowego i dokonywałam ich analizy. Analizowałam  dokumentację określającą organizację i zadania przedszkola. Studiowałam dokumenty związane                   z funkcjonowaniem przedszkola (m.in. Statut, Regulamin, Program pracy przedszkola)

Analizy własnej pracy oraz dokumentów związanych z pracą przedszkola dokonywałam również przez cały okres stażu, by móc obserwować swoje postępy                  w pracy zawodowej i aktualizować przepisy prawa dotyczące pracy nauczyciela,                jak i przedszkola.

 

Następnym krokiem podjętym w celu lepszego zorganizowania pracy w okresie odbywanego stażu było nawiązanie współpracy z opiekunem stażu panią mgr Jadwigą Chlebik oraz zawarcie kontraktu 15.09.2009 roku, określającego zasady naszej współpracy w ramach realizacji mojego planu rozwoju zawodowego.

 

Swój warsztat pracy doskonaliłam poprzez obserwację zajęć prowadzonych przez opiekuna stażu oraz innych nauczycieli. W pierwszym roku stażu (20.11.2009), prowadząc grupę dzieci 3–letnich, uczestniczyłam w zajęciach pt.: „Plac budowy”, mających na celu pokazanie zabaw grupowych dzieci inspirowanych                             przez nauczycielkę, zorganizowanych przez koleżankę współprowadzącą grupę. 18.01.2010 roku zostałam zaproszona wraz grupą dzieci 3-letnich do obejrzenia „Jasełek” przygotowanych przez grupę 6-latków. W kolejnym roku stażu (26.10.2010) obserwowałam zajęcia prowadzone z literaturą dziecięcą, przeprowadzone dla całej Rady Pedagogicznej w grupie dzieci 4-letnich. 21.06.2011 uczestniczyłam w zajęciach otwartych dla rodziców przeprowadzanych w grupie dzieci 5-letnich. Były one równocześnie połączone z pożegnaniem grupki dzieci idących do szkoły. Zajęcia dotyczyły krajów Unii Europejskiej. Moim zadaniem było przygotować                                  i przeprowadzić końcową część zajęć (występ dzieci przed rodzicami), która zawierała przegląd dotychczas poznanych i najbardziej lubianych przez dzieci piosenek                        i wierszyków w języku angielskim.

Obserwacja zajęć i ich omówienie z opiekunem stażu i nauczycielem prowadzącym pozwoliły mi poszerzyć wiedzę na temat metod pracy, nie tylko w formie teoretycznej, ale przede wszystkim mogłam zobaczyć, jak te metody wykorzystywane są przez nauczycieli w praktyce.

Ponadto w okresie trwania stażu prowadziłam zajęcia w obecności opiekuna              i dyrekcji przedszkola. 30.11.2009 roku przeprowadzałam zajęcia w grupie dzieci                3-letnich pt.: „Zabawy ruchowe” – mające na celu wprowadzenie elementów zabaw ruchowych w zajęciach z dziećmi. Podczas drugiego roku stażu (22.11.2010) prowadziłam zajęcia w grupie dzieci 4-letnich pt.: „Wycieczka do Ufolandii”.                Moim zadaniem było wprowadzić elementy zabaw konstrukcyjnych w zajęciach                    z dziećmi. W ostatnim roku stażu na nauczyciela mianowanego prowadziłam zajęcia (20.02.2012) w grupie dzieci 5-letnich pt.: „Spotkanie po feriach”, podczas których miałam wprowadzić elementy języka angielskiego do zajęć z dziećmi. Przygotowując wszystkie zajęcia, na których obecny był opiekun stażu i Dyrekcja przedszkola, starałam się wplatać elementy języka angielskiego (powitanie, pożegnanie,                    polecenia, zadania, piosenki, wierszyki) i by dzieci w łatwy i niezauważalny dla nich sposób mogły pokazać swoją znajomość języka angielskiego i osłuchanie z nim.          Język angielski wprowadzałam też jako stały element zajęć dydaktycznych z dziećmi. Ponadto przeprowadziłam zajęcia metodą porannego kręgu na powitanie wiosny 21.03.2011.

Hospitowane zajęcia były szczegółowo omawiane z opiekunem stażu,                     od którego otrzymywałam wiele cennych informacji i porad, które wykorzystuję                 w planowaniu swoich kolejnych zajęć. Zajęcia, które prowadziłam w obecności Dyrekcji, opiekuna stażu pozwoliły mi na poznanie moich słabych i mocnych stron pracy dydaktycznej, a także na weryfikację moich pomysłów dotyczących sposobu prowadzenia lekcji.

Poszerzałam wiedzę i umiejętności w procesie aktywnego doskonalenia zawodowego poprzez branie udziału w różnorodnych kursach, szkoleniach                    oraz warsztatach metodycznych. Warsztaty Taneczne spotkanie z Klanzą” cz. 1, zorganizowane 12-13.03.2010 roku przez Centrum Szkoleniowe KLANZA, wzbogaciły moją pracę, uatrakcyjniając zajęcia z dziećmi poprzez pokazanie łatwych układów tanecznych i prostych piosenek na każdą okazję.

Kolejny etap stażu tj. rok szkolny 2010/2011 również okazał się okresem,                  w trakcie którego mogłam doskonalić swój warsztat pracy poprzez uczestnictwo                  w różnych formach kształcenia nauczycieli. 08-09.10.2010 uczestniczyłam                         w warsztatach metodycznych Na co dzień i od święta w przedszkolu – wspieranie holistycznego rozwoju dziecka”, zorganizowanych przez Centrum Szkoleniowe KLANZA. Wiadomości i umiejętności zdobyte podczas tych warsztatów w dużym stopniu wpłynęły na jakość mojej pracy, ale przede wszystkim zachęciły mnie                 do wprowadzania do zajęć z dziećmi metod integracyjnych, działań pobudzających wyobraźnię i kształtujących świadomość własnego ciała. Ponadto brałam udział                     w zajęciach warsztatowych pt.: Święta tuż tuż prowadzonych przez Stowarzyszenie Cieszyńskiej młodzieży twórczej 19.10.2010. Dzięki tym zajęciom poznałam bardzo ciekawą metodę iris folding, którą wykorzystywałam przy wykonywaniu kartek świątecznych. Aby zwiększyć atrakcyjność prowadzonych przeze mnie zajęć, wzięłam udział 05-06.03.2011 roku w warsztatach metodycznych „Wiersze i opowiadania                 do kreślenia i składania – wiosna, lato czyli wybrane elementy kinezjologicznego systemu kształcenia i terapii Edukacja przez ruch D. Dziamskiej, zorganizowanych przez Centrum Szkoleniowe KLANZA. Udział w tych warsztatach umożliwił                            mi uaktualnianie wiedzy na temat metody D. Dziamskiej, wymianę doświadczeń                               z nauczycielami, tworzenie bazy dydaktycznej w postaci materiałów dydaktycznych,                             a przede wszystkim dał możliwość zaobserwowania, jak wykorzystać sztukę origamii                       w edukacji. Uczestniczyłam również 26.04.2011 roku w szkoleniu Wspomaganie rozwoju zmysłów dziecka w wieku przedszkolnym prowadzonym przez Wydawnictwo MAC Edukacja. Dzięki tym szkoleniom wzrosła wartość i jakość mojej pracy,                           którą zauważyły przede wszystkim dzieci.

Ostatni rok stażu 2011/2012 był również czasem poszerzania wiedzy                            i umiejętności. Wzięłam udział w szkoleniu nauczycieli 26.10.2011 pt.: Ocena Lateralizacji Czynności Ruchowych – zestaw prób diagnostycznych, zorganizowanym przez Publisher Innowacje w Cieszynie. Celem szkolenia było pokazanie nowego zestawu narzędzi do badania lateralizacji u dzieci. Kolejnymi warsztatami metodycznymi, odbywającymi się 25-26.11 2011 roku, prowadzonymi przez Centrum Szkoleniowe KLANZA były Zajęcia muzyczno-ruchowe w edukacji elementarnej z elementami aktywnego słuchania muzyki. W czasie warsztatów poznałam zabawy muzyczno-ruchowe z piosenką oraz z wykorzystaniem rekwizytów. Bardzo zaciekawiło mnie także aktywne słuchanie muzyki według Batti Strauss. Zajęcia z dziećmi starałam się uatrakcyjniać stosując umiejętności i formy pracy poznane                na warsztatach.

Podczas pierwszego roku stażu uczestniczyłam w zajęciach otwartych                     dla nauczycieli pt.: Zima nie musi być zła, prowadzonych w grupie 6-latków                      w przedszkolu nr 2 w Ustroniu, zorganizowanych 10.02.2010 przez Publisher Innowacje Ośrodek Doskonalenia Zawodowego w Cieszynie. Dzięki tym zajęciom wzbogaciłam swoją wiedzę i wiadomości dotyczące stymulacji polisensorycznej dzieci według pór roku. Zajęcia były prowadzone metodą porannego kręgu i pokazywały,               jak w sposób praktyczny zastosować tą metodę w różnych działaniach organizowanych dla dzieci. Kolejne zajęcia otwarte dla nauczycieli, zorganizowane również  przez Publisher Innowacje, odbyły się 18.11.2010 w moim miejscu pracy, Niepublicznym Przedszkolu Jasia i Małgosi w Cieszynie. Zajęcia pt.: „Żywioły w przedszkolu – zabawy            z powietrzem” dotyczyły zagadnień ekologicznych. Zachęciły mnie do częstszego wykorzystywania metody samodzielnych doświadczeń i eksperymentów w pracy                 z dziećmi, szczególnie gdy porusza się trudne dla nich zagadnienia. W drugim roku stażu uczestniczyłam również w zajęciach otwartych pt.: „Kultywujemy zwyczaje Wielkanocne” w Przedszkolu nr 16 w Cieszynie (13.04.2011). Zajęcia pokazywały,   jak pracować z żywą grupą, używając metody stacyjnej w celu wyciszenia                              i wprowadzenia ładu.

W marcu i kwietniu 2011 roku obserwowałam zajęcia z języka niemieckiego prowadzone przez studentki germanistyki w Przedszkolu nr 8 w Cieszynie. Było                to interesujące doświadczenie, zajęcia były prowadzone innowacyjną metodą story telling, całkowicie w języku obcym. Wiele zabaw i metod pracy wprowadziłam                     z powodzeniem na swoich zajęciach z języka angielskiego, np. gry obrazkowe.

Ciekawym doświadczeniem okazały się także zajęcia otwarte dla rodziców połączone z pożegnaniem 6-latków idących wcześniej do szkoły, które odbyły się 16.06.2011 w moim przedszkolu. Obserwacja tych zajęć pozwoliła zobaczyć,                      jak w ciekawy i atrakcyjny sposób, zarówno dla rodziców jak i dla dzieci, można zorganizować zakończenie roku, połączone z utrwaleniem wiadomości przez dzieci            na temat krajów Unii Europejskiej. Moim zadaniem było przygotować dzieci                     do krótkiego występu na koniec zajęć. Przedszkolaki prezentowały piosenki i wierszyki, które poznały na prowadzonych przeze mnie zajęciach z języka angielskiego...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin