scenariusz ŻEGNAMY ZIMĘ.doc

(1217 KB) Pobierz
ŻEGNAMY ZIMĘ - WITAMY WIOSNĘ

ŻEGNAMY ZIMĘ - WITAMY WIOSNĘ

 

 

Cel główny - poznanie zwyczajów topienia Marzanny na pożegnanie zimy i chodzenia z gaikiem na powitanie wiosny, kultywowanie tradycji regionalnych.

 

Cele szczegółowe – dziecko słucha wiersza i potrafi wypowiedzieć się na temat jego treści, zna tradycje związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, potrafi ułożyć zdanie na temat ilustracji, bierze udział w zabawach, podejmuje rolę Wiosny i Słoneczka, przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas palenia Marzanny  i spaceru.

 

Środki dydaktyczne : wiersz- autor nieznany, słoma, patyki, dratwa, gałązki, kolorowa bibuła,, nożyczki, obrazki przedstawiające panią wiosnę i panią zimę, piosenki „Marzanna”, „Leci Marzec”

 

Przebieg

 

·         Słuchanie wiersza

Kiedy się rozgniewa groźna Pani Zima,

Zmienia się w Marzannę i  władać zaczyna.

Sypie gęstym śniegiem, wody skuwa lodem,

Sroga rozgniewana, powiewa wciąż chłodem.

Marzanno, Marzanno odpływaj prosimy!

Nie chcemy już więcej żadnych śladów zimy!

 

·         rozmowa nt. treści wiersza, oglądanie i porównanie  ilustracji – pani zima, pani wiosna,   wzbogacanie słownika i próba udzielenia odpowiedzi na pytanie: Jaka jest zima? /biała, mroźna/ Jaka jest wiosna? /kolorowa, zielona, wesoła../; nawiązanie do ludowej tradycji żegnania zimy poprzez robienie kukły ze słomy – symbolu zimy i topienia jej  w rzece /zdjęcia, ilustracje/oraz witania Wiosny gaikiem  - gałązką udekorowaną kolorowymi wstążkami.

 

·           Kilka słów o Marzannie – w nocy z 20 na 21 marca zaczyna się astronomiczna Wiosna - pora roku oczekiwana  z niecierpliwością  i witana z radością. Dzieci wypatrują bociana i kwiatów, idą topić Marzannę. Marzanna najczęściej wyobrażała postać kobiety  robiono ją ze słomy, którą okręcano płótnem, ozdabiano wstążkami i koralami. Wynoszono ją ze wsi całą gromadą  wrzucano do rzeki, stawu lub palono.

 

·         Marzanna i gaik   podział na dwie grupy –

Grupa I  Wykonanie Marzanny ze słomy

Grupa II – wykonanie gaika.

 

Prezentacja prac w korowodzie po sali przy piosence „Marzanna”

sł. i muz. E. Zakrzewska

 

Wiosna już nadchodzi

      zima odejść chce,

      nocą jeszcze mrozik

     śniegiem prószy jeszcze.

 

    Ref.

Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno,

dziś cię utopimy, bo nie chcemy zimy.

 

·         Rozmowa na temat wyglądu i estetyki wykonania prac.

     Odpowiadanie na pytanie : „Co zrobimy z Marzanną” – propozycje dzieci.

 

·         Przejście  korowodem przez wieś z Marzanną i gaikiem,  przy piosence „Zimo uciekaj”. Przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas spaceru.

 

·         Spalenie Marzanny w wyznaczonym miejscu ogrodu przedszkolnego, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, zachowanie bezpiecznej odległości od ognia  – uzasadnienie dlaczego palimy Marzannę  /zbyt daleko do rzeki, nie zanieczyszczamy środowiska, palimy marzannę jest zrobiona tylko ze słomy  i bibuły/.

 

 

·         WYWOŁANIE  WIOSNY

 

·         Szukanie Wiosny w ogrodzie przedszkolnym przy piosence „Leci marzec”.

 

·         Zabawy z Wiosną -  zaproszenie dzieci do zabawy wierszem

 

    „Dzień pochmurny niezbyt miły

      Nie traćmy więc ani chwili

       i szukajmy zaraz wiosny

     wtedy będzie dzień radosny!

     Lecz nie widać wiosny wcale,

     więc szukajmy wiosny dalej.

     Szare drzewa, czarna ziemia

     i tu także wiosny nie ma.

    Teraz głośno zawołamy,

    że już wiosnę zapraszamy!   

         

Dzieci wołają

          Wiosno czekamy!

            Wiosno gdzie jesteś!

              Przyjdź już do nas!

 

   /w czasie recytacji wiersza przez  nauczyciela  dzieci formują koło, wybierają Wiosnę – dziecko              i zapraszają do zabawy w kole/

  Wiosnę przystrajamy wiankiem z kwiatów.         

 

·         Na melodię piosenki „Stoi różyczka

    Chodzi Wiosenka tu w środku koła,

    Wonna, pachnąca, bardzo wesoła. /dzieci klaszczą i śpiewają /

    Ty, Wiosenko dobrze wiesz,

    dobrze wiesz , dobrze wiesz,

    Ze tu z nami dobrze jest, dobrze jest.   

 

/powtarzamy kilka razy wybierając nowe dziecko do roli Wiosny/

 

·         Zaproszenie  Słonka do zabawy

        zawołajmy je  /dzieci wołają/

Słoneczko gdzie jesteś!

Słoneczko wyjdź zza chmur!

/wybieramy dziecko do roli Słoneczka/ śpiewamy na melodię piosenki „Mam, chusteczkę”

 

       „ Mam promyki jasnozłote,

         które pięknie świecą..

        Oddam kilka miłej Wiośnie

        rozdam także dzieciom, 

        tobie jeden, tobie drugi...

        tobie też daruję,  a wiosence dam ich kilka

      /wiosna/

       pięknie  ci dziękuję.

/Zabawy Wiosny i Słoneczka w kole/

 

·         Powrót do przedszkola ze śpiewem piosenki „Leci marzec”. Dzieci pamiętają o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegają ich.

 

 

 

Opracowała: Barbara Łuszczyńska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anioł światłości

 

 

 

 

 

 

Obrazek: Bałwanki

      Kolorowanka bałwanek

Zgłoś jeśli naruszono regulamin