egz fce - informacje.rtf

(12 KB) Pobierz
Egzamin FCE

Egzamin FCE

 

First Certificate in English jest egzaminem z języka angielskiego organizowanym przez brytyjski Uniwersytet w Cambridge i cieszy się on coraz większą popularnością i renomą na całym świecie.

 

W Polsce natomiast FCE jest zdecydowanie najpopularniejszym i najchętniej zdobywanym certyfikatem poświadczającym znajomość języka angielskiego. Certyfikat FCE jest cenionym dokumentem potwierdzającym znajomość języka na poziomie średniozaawansowanym-wyższym, który pozwala na swobodną komunikacją w każdym z anglojęzycznych krajów.

 

Przywileje wynikające z posiadania certyfikatu FCE:

 

posiadanie certyfikatu FCE zwalnia z egzaminu z języka angielskiego podczas rekrutacji na wielu zagranicznych uczelniach wyższych,

FCE jest egzaminem posiadającym moc egzaminu państwowego z języka angielskiego, na mocy postanowienia Ministerstwa Edukacji Narodowej,

FCE uznawany jest przez Urząd Służby Cywilnej jako dokument potwierdzający kwalifikacje językowe pracowników polskiej służby cywilnej,

Certyfikat FCE jest dokumentem honorowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przy ocenianiu kwalifikacji językowych przewodników turystycznych i pilotów wycieczek,

FCE jest ceniony w dziedzinie handlu i w przemyśle w kraju i za granicą.

 

Ważne zaznaczenia jest również to, że Certyfikat FCE nie ma ograniczonego terminu ważności dzięki czemu jest wiecznym dowodem Państwa kwalifikacji językowych.

 

Egzamin FCE składa się z części pisemnej (test znajomości praktycznej angielskiego, test rozumienia tekstu, pisanie tekstów), rozumienia ze słuchu i rozmowy na zadany temat. Przygotowanie do FCE wymaga około 600 godzin nauki języka angielskiego.

 

Ze względu na specyfikę egzaminu FCE, oprócz znajomości języka na poziomie średniozaawansowanym-wyższym, kandydat powinien zapoznać się z typami zadań występującymi na tym egzaminie. Dlatego w Polsce i na świecie prowadzone są kursy językowe, przygotowujące specjalnie do zdawania FCE. Program SAYit! FCE można zaliczyć do tej klasy kursów, jest to jednak pierwszy multimedialny kurs języka angielskiego, który, oprócz przedstawionego materiału językowego, zapoznaje użytkownika z formatem i typami zadań egzaminu FCE.

 

 

Części składowe egzaminu FCE

 

Egzamin FCE składa się z 5 części:

 

Reading (pol. czytanie)

Ta pierwsza część trwa 75 minut. Na tym etapie osoba zdająca otrzymuje cztery teksty, zawierające w sumie 35 pytań. Zadania mogą mieć formę testu wyboru, wypełniania luk w tekście lub dopasowywania właściwej odpowiedzi. Każdy z czterech tekstów składa się z ok. 350-700 słów.

 

Writing (pol. pisanie)

Druga część egzaminu FCE trwa 90 minut i jest podzielona na dwa zadania. Pierwsze z nich, transactional letter, obowiązuje wszystkich w jednakowej formie i polega na napisaniu listu na zadany temat, z wykorzystaniem dostarczonych ogłoszeń, wycinków z gazet itp. W drugim zadaniu kandydaci wybierają jeden z czterech tematów i typów prac pisemnych (artykuł, list, raport, wypracowanie, rozprawka itp.) Każda praca powinna zawierać od 120 do 180 słów. Jedno z poleceń w drugim zadaniu dotyczy zawsze książki z zestawu lektur, który jest dostępny m.in. na stronie internetowej www.cambridgeesol.org/exams/fce.htm.

 

Use of English (pol. praktyczne wykorzystanie gramatyki)

Trzecia część egzaminu FCE trwa 75 minut. Kandydaci otrzymują 5 zadań. Obejmują one uzupełnianie luk w tekście odpowiedziami własnymi lub jedną z czterech podanych możliwości, transformację zdań, korektę błędów i słowotwórstwo.

 

Listening (pol. rozumienie ze słuchu)

Czwarta część egzaminu FCE trwa około 40 minut i składa się z czterech zadań. W każdym z nich kandydat wysłuchuje tekstu, takiego jak rozmowa telefoniczna, komentarz, dialog, wykład, audycja radiowa, przemówienie, opowiadanie itp., a następnie odpowiada na serię pytań dotyczącą treści słuchowiska. Nagrania są dokonane przez lektorów mówiących z różnymi odmianami akcentów angielskich. Każdy tekst jest odtwarzany dwukrotnie.

 

Speaking (pol. mówienie)

Ostatnia, piąta część egzaminu FCE trwa około 14 minut. Kandydaci zdają w parach i są oceniani przez dwóch egzaminatorów. Część ta składa się z czterech etapów. W pierwszym kandydaci opowiadają o sobie, swojej rodzinie, szkole lub pracy, zainteresowaniach, planach na przyszłość itp. W etapie drugim każdy z kandydatów porównuje otrzymany zestaw fotografii, w trzecim kandydaci wykonują zadanie wspólnie, a na koniec prowadzą dyskusję z egzaminatorem na zadany temat.

 

Ocenianie egzaminu FCE

Egzamin FCE może zostać oceniony na jedną z trzech ocen pozytywnych (A, B, C) albo dwóch negatywnych (D i E). Kandydat musi uzyskać łącznie, ze wszystkich części, co najmniej 60 punktów, by uzyskać ocenę C. Wymagania punktowe na kolejne oceny zostały przedstawione w tabeli 1.

 

Część pisemna jest oceniana w Cambridge, natomiast część ustna w Polsce przez wykwalifikowanych egzaminatorów. Czas oczekiwania na wyniki wynosi około sześciu tygodni od zakończenia sesji egzaminacyjnej.

 

Ocena: wymagana liczba punktów:

 

Oceny pozytywne

A 80% i więcej

B od 75% do 79%

C 60% do 74%

 

Oceny negatywne D

E 55% do 59%

F 54% i mniej

 

 

Terminy i miejsca odbywania się egzaminu FCE

W Polsce odbywają się trzy sesje egzaminu FCE - w marcu, czerwcu i grudniu. Zapisy na sesję wiosenną rozpoczynają się w styczniu na sesję czerwcową odbywają się zwykle na przełomie lutego i marca, a na sesję grudniową na przełomie września i października. Egzaminy są przeprowadzane przez centra Bristish Council w następujących miastach: Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Gliwice, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin