KONSPEKT Z LEKCJI GIMNASTYKI.doc

(43 KB) Pobierz

KONSPEKT Z LEKCJI GIMNASTYKI

PROWADZĄCY:

DYSCYPLINA:  gimnastyka

KLASA:  1b gimnazjum, dziewczęta

MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastyczna

CZAS TRWANIA: 45’

PRZYBORY I PRZYŻĄDY: skrzynia, odskocznia, materace, skakanki, ławeczki, szarfy, drabinki

TEMAT: NAUKA SKOKU KUCZNEGO PRZEZ SKRZYNIE

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

  1. UMIEJĘTNOŚCI: uczeń potrafi odbić się z odskoczni i wykonać skok kuczny przez skrzynie
  2. MOTORYKA: kształtowanie gibkości, koordynacji ruchowej, siły obręczy kończyny górnej
  3. WIADOMOŚCI: uczeń wie, jak poprawnie odbić się z odskoczni, zna zasady bezpieczeństwa
  4. AKCENTY WYCHOWAWCZE: dzieci potrafią współpracować w grupie, pomagają sobie nawzajem.


TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

DOZOWANIE

(czas)

UWAGI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE

CZĘŚĆ I ORGANIZACYJNO PORZĄDKOWA 15’

1.Czynności organizacyjno – porządkowe

 

 

 

 

1.Zbiórka w miejscu na linii w półokręgu

2.Sportowe powitanie

3.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

2’

-Nauczyciel przypomina o zdjęciu zegarków i biżuterii mogących spowodować zagrożenie bezpieczeństwa na Sali

-Dyscyplina całej klasy

2.Motywacja do zajęć

1.Podanie tematu zajęć i omówienie celów lekcji

2.Podanie informacji dotyczących zajęć

3’

 

3.Rozgrzewka (rozwój psychomotoryki i profilaktyki)

 

1.Zabawa ożywiająca „Berek lawina”

2.Skłóny T w przód z pogłębieniem

3.Krążenia bioder

4.Krążenia T

5.Rozgrzanie stawów palców, łokciowych i obręczy barkowej

6.Zwis z drabinek i ugięcie NN

7.Brzuszki

8.Wznosy klatki piersiowej w górę

9.Przy drabinkach wymachy PN i LN

10.Bieg po przekątnej Sali:

-wieloskoki

-przejście na czworakach

-bieg tyłem do połowy a od drugiej połowy przodem

-„cwał biegiem”

-przekładanka

-bieg, na sygnał wyskok w górę

10’

-Metoda zadaniowo – klasyczna

-Metoda zadaniowo – ścisła

-Ustawienie w rozsypce

 

CZĘŚĆ II GŁÓWNA 25’

4.Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności oraz rozwijanie zdolności twórczych

1.Ćwiczenia przygotowawcze:

a)      Taczki

b)      Wierzganie konia

c)       Przeskoki przez partnera

d)      Skoki zajęcze

e)      Przeskoki kuczne przez ławeczkę

f)        Nauka odbicia z odskoczni:

-odbicie z miejsca

-odbicie po naskoku z marszu

-odbicie po naskoku z biegu

-nauka ułożenia rąk na skrzyni

2.Bieg, odbicie z odskoczni i naskok na skrzynie do przysiadu

3.Z marszu naskok na odskocznie, odbicie i skok kuczny przez 3 części skrzyni

4.Skok z rozbiegu przez 3 części skrzyni

5.Skok kuczny przez skrzynie  lądowanie na obie nogi do postawy stojąc – ręce w bok

6.W tym czasie kiedy kilku uczniów będzie wykonywać skok przez skrzynie reszta będzie pracować na stanowiskach:

a)      Przeskoki przez skakankę

b)      Przeskoki przez ławeczkę

c)       Brzuszki przy drabinkach

d)      Przeplatanie szarf

8’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X2

 

 

X2

 

 

X2

 

X2

 

 

X2

 

CZĘŚĆ  III  KOŃCOWA 4

5.Uspokojienie organizmu

1.W marszu głęboki wdechy za wznosem RR w górę

1’

 

6.Czynności organizacyjne i wychowawczo – dydaktycznie

1.Uporządkowanie boiska i sprzętu

2.Zbiórka w szeregu

3.Omówienie istotnych momentów lekcji

3’

-Uczniowie pomagają posprzątać sale gimnastyczną, odnoszą przyrządy na swoje miejsce

-Nauczyciel omawia najczęściej występujące błędy

7.Nastawienie do samodzielnych zadań ruchowych

1.Podanie instrukcji do samodzielnej pracy

2.Pożegnanie okrzykiem

1’

 

8.Uwagi o lekcji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin