Czego spodziewać się na FCE.doc

(26 KB) Pobierz
Czego należy spodziewać się na egzaminie

Czego należy spodziewać się na egzaminie?

Egzamin FCE składa się z pięciu części.

1. Czytanie: zawiera cztery ćwiczenia, zawsze w tej samej kolejności. Każde z nich składa się z tekstu i zadania do wykonania. Ćw. 1 polega na dopasowaniu do podanych tekstów ośmiu nagłówków lub stwierdzeń, podana jest jedna odpowiedź więcej, której nie trzeba używać. Ćw. 2 polega na uważnym przeczytaniu tekstu i wyborze najwłaściwszej odpowiedzi na każde z siedmiu pytań. Ćw. 3 polega na uzupełnieniu tekstu podanymi sześcioma zdaniami lub frazami. Ćw. 4: w jednym lub w kilku podanych tekstach należy znaleźć odpowiedzi na 14 zadanych pytań. W naszej broszurze znajdziesz przykładowe ćwiczenie 4, zawierające 14 pytań.

2. Pisanie: zawiera dwa ćwiczenia. Ćw. 1 polega na napisaniu tekstu zgodnie z poleceniem. Ćw. 2 zawiera cztery pytania, z których należy wybrać jedno, a następnie napisać do niego odpowiedź. Każda wypowiedź powinna zawierać 120-180 słów. W naszej broszurze znajdują się przykłady obydwu ćwiczeń tej części.

3. Stosowanie struktur językowych: składa się z pięciu ćwiczeń. Ćw. 1 wymaga wyboru prawidłowych słów uzupełniających lukę w każdym z 15 podanych zdań. W naszym teście znajduje się dziewięć zdań. Ćw. 2 zawiera tekst z 15 lukami do uzupełnienia - my podajemy dziesięć przykładów. Ćw. 3 zawiera dziesięć zdań do uzupełnienia, każde z nich poprzedzone jest zdaniem kompletnym. Zadanie polega na uzupełnieniu podanym wyrazem w odpowiedniej formie zdania drugiego, tak aby znaczyło to samo co pierwsze. Ćw. 4 polega na znalezieniu i poprawieniu błędów w tekście. Ćw. 5 polega na użyciu prawidłowej formy podanego słowa w celu uzupełnienia tekstu z dziesięcioma lukami. W naszej broszurze znajduje się przykład takiego ćwiczenia w całości.

4. Słuchanie: składa się z czterech ćwiczeń. Polega na rozwiązywaniu różnych zadań po dwukrotnym wysłuchaniu nagranych tekstów. Nagrania zawierają różne głosy, akcenty, "background noises", różne są tempa wypowiedzi, dźwięki dochodzące ze środowiska, w którym znajduje się mówiąca osoba. W broszurze znajdują się przykłady wszystkich czterech ćwiczeń tej części egzaminu oraz teksty do ćwiczeń. Wszystkim przygotowującym się do egzaminu zalecamy jednak skorzystanie z kaset audio, gdyż tylko przeczytanie podanych tekstów jest niewystarczające. Wszystkie testy i kasety audio są dostępne w dobrych księgarniach językowych.

5. Mówienie: oceniana jest umiejętność wypowiedzi, słownictwo, wymowa. Ta część egzaminu odbywa się w obecności dwóch egzaminatorów: jeden wydaje polecenia, drugi słucha. Egzaminowane są jednocześnie dwie osoby. Egzamin składa się z czterech ćwiczeń. Ćw. 1: egzaminator zadaje pytania i prosi o podanie informacji o sobie, np. rodzinne miasto, zainteresowania, plany itd. Ćw. 2 polega na omawianiu przez ok. 1 min. wskazanych dwu obrazków, następnie należy skomentować obrazki drugiej osoby. Ćw. 3 polega na dyskusji z drugą osobą na temat podanego diagramu, obrazka itp., należy rozwiązać problem lub podjąć decyzję o czymś. Egzaminator nie uczestniczy w konwersacji. Ćw. 4 polega na wygłoszeniu opinii o zadaniu, które właśnie zostało wykonane. Egzaminator uczestniczy w dyskusji, zadaje dalsze pytania, ale ty i twój partner również powinniście aktywnie uczestniczyć w konwersacji. W naszej broszurze znajduje się przykład na ćwiczenie 3.

Podane w tej broszurze przykłady pochodzą z egzaminów z lat ubiegłych. Na końcu testów znajdują się rady, jak przygotować się do egzaminu i jak zachowywać się w jego trakcie. Tam też znajdują się odpowiedzi do podanych ćwiczeń. Powodzenia!

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin