FILOZOFIA 6.doc

(832 KB) Pobierz
Filozofia

Filozofia

Filozofia na średniowiecznej miniaturze

Powiększ

Filozofia na średniowiecznej miniaturze

Filozofia (gr. φιλοσοφία philosophia) - określenie to pochodzi prawdopodobnie od matematyka i filozofa Pitagorasa żyjącego w VI wieku p.n.e. Pierwotnie miało sens dosłowny i oznaczało poszukiwanie, umiłowanie mądrości. Obecnie terminu filozofia używa się w różnych znaczeniach. Trudno o definicję, bo zakres rozważań filozoficznych i ich metoda ulegały historycznym zmianom a rozumienie filozofii jest uzależnione od przyjętej tradycji filozoficznej. W uproszczeniu można powiedzieć, że filozofia zajmuje się ogólnymi, podstawowymi zagadkami świata: naturą istnienia i rzeczywistości, poznawalnością prawdy czy tym, jakie działanie jest pożądane. Dzieli się ją na: ontologię (teoria bytu), epistemologię (teoria poznania) i aksjologię (teoria wartości).

Spis treści

[ukryj]

·         1 Podział i główne zagadnienia filozofii

·         2 Różne wizje filozofii

o        2.1 Filozofia a nauka

o        2.2 Filozofia a religia

o        2.3 Filozofia a światopogląd i ideologia

·         3 Historia filozofii

o        3.1 Filozofia Wschodu

§         3.1.1 Filozofia chińska

§         3.1.2 Filozofia indyjska

§         3.1.3 Filozofia perska

o        3.2 Filozofia Zachodu

§         3.2.1 Historia filozofii starożytnej

§         3.2.1.1 Okres presokratejski

§         3.2.1.2 Okres klasyczny

§         3.2.1.3 Okres hellenistyczny

§         3.2.2 Historia filozofii średniowiecznej

§         3.2.2.1 Filozofia arabska

§         3.2.2.2 Scholastyka

§         3.2.3 Historia filozofii nowożytnej

§         3.2.3.1 Humanizm

§         3.2.3.2 Racjonalizm i empiryzm

§         3.2.3.3 Oświecenie

§         3.2.3.4 Kantowski przewrót

§         3.2.3.5 Idealizm niemiecki

§         3.2.3.6 Pozytywizm

§         3.2.4 Historia filozofii współczesnej (wiek XX do dziś)

§         3.2.4.1 Filozofia kontynentalna

§         3.2.4.2 Filozofia analityczna

§         3.2.5 Historia filozofii w Polsce

o        3.3 Filozofia afrykańska

·         4 Rola filozofii w wychowaniu

·         5 Podział ze względu na obszar działalności

·         6 Zobacz też

·         7 Linki zewnętrzne

·         8 Bibliografia

·         9 Dalsze lektury

o        9.1 Dla początkujących

Podział i główne zagadnienia filozofii

Zobacz więcej w osobnych artykułach: ontologia, epistemologia, aksjologia.

Ze względu na mnogość koncepcji uprawiania filozofii, za filozofię można uznać to, co wykłada się na uniwersyteckich katedrach filozofii. Wykłada się ją według podziału na ontologię (metafizykę), gdzie wyróżnić można metafizykę szczegółową (teologię) i metafizykę ogólną (ontologię), epistemologię (logika, metodologia nauk, teoria poznania) oraz aksjologię z etyką i estetyką, także filozofię społeczną.

Opierając się na tym podziale można wyróżnić trzy grupy podstawowych zagadnień filozofii:

·         Zagadnienia epistemologii dotyczące stosunku poznania do rzeczywistości. Co znaczy poznanie i rzeczywistość, czy przedmiot poznania jest wytworem poznającego, co znaczy słowo "prawda", czy możemy poznać prawdę a jeśli tak, to jak należy postępować, by ją poznać - tym i innymi rzeczami zajmuje się teoria poznania.

·         Problemy metafizyki obejmujące przedmiot poznania czyli rzeczywistość. Ontologia stara się odpowiedzieć na pytania, jaki jest stosunek istnienia do istoty, co to jest związek przyczynowy, czy mnogość bytów jest rzeczywista, czy istnieje przyczyna całości bytu (Bóg, przyroda), co to jest prawo przyrody, itp.

·         Obszar aksjologii czyli zagadnienia dotyczące nie wiedzy lecz działania. Aksjologia rozważa naturę wartości i zajmuje się problematyką uzasadnienia systemów wartości. Filozofia społeczna próbuje wyciągnąć wnioski z etyki dla organizacji społeczeństwa.

Różne wizje filozofii

Auguste Rodin, Filozof

Powiększ

Auguste Rodin, Filozof

Wizja filozofii zależy od przyjmowanego stanowiska filozoficznego. Można wyróżnić cztery rodzaje rozumienia filozofii:

·         klasyczny, w którym jest to wiedza odrębnym przedmiocie (byt) i metodzie, o charakterze racjonalnym

·         pozytywistyczna, gdzie filozofia jest syntezą nauk dającą ogólny pogląd na świat

·         analityczna rozumiejąca filozofię jako analizę języka i jego podstawowych pojęć oraz badanie podstaw wiedzy

·         irrajonalistyczna, w której filozofia to dział kultury leżący między wiedzą, sztuką a religią, a refleksja filozoficzna polega na skupionym przeżywaniu rzeczywistości przez podmiot

Od arystotelesowskiej koncepcji filozofii pierwszej datuje się rozumienie filozofii jako badań nad sprawami najogólniejszymi. Heidegger uważał, że zadaniem filozofii jest stawianie pytań, inni podkreślali jej naukowy charakter. W pokazaniu relacji między filozofią a nuką i innymi zjawiskami kulturowymi można próbować charakteryzować wyjątkowość poznania filozoficznego.

[edytuj] Filozofia a nauka

W starożytnosci nie było podziału miedzy filozofią a nauką i można śmiało powiedzieć, że wszelka wiedza była uznawana za filozofię. Arystoteles nie widział istotnej różnicy miedzy rozważaniami na temat państwa a botaniką. Być może koło II wieku p.n.e. z filozofii wyodrębniły się prawo i medycyna, a na pewno stało się to w średniowieczu. Wtedy jednak też nie było silnego rozróżnienia, choc czasem mówiono o filozofii jako wiedzy niepochodzącej z objawienia wyższego stopnia i nauce jako wiedzy niepochodzącej z objawienia niższego stopnia. Jeszcze Kopernik oddawał swoje dzieło pod osąd filozofów a intencje jego pracy były filozoficzne (por. filozofia polska).

Dopiero później, po opracowaniu metody naukowej, coraz ostrzej zarysowywał sie podział. Do dzisiaj istnieją różne koncepcje stosunku filozofii do nauki, które można rozmieścić na skali gdzie jednym końcem będzie teza, że filozofii w ogóle nie ma (neopozytywizm logiczny) a drugim klasyfikacje, które do filozofii zaliczają całą naukę (neotomizm).

Mówi się, że nauka ma duży wpływ na tendencje w filozofii. Platon tworzył pod wrażeniem geometrii, Arystotelesa zapładniały astronomia i biologia a Leibniza matematyka. Paradoksalnie najdłużej trwają jejnak te koncepcje filozoficzne, które nie bazują na rozwiązaniach naukowych, a jak pokazuje XX-wieczna filozofia nauki, koncepcja nauki jako dziedziny jasnych i ostatecznych rozwiązań, co do których istnieje powszechna zgoda badaczy, jest też modelem dalekim od realnej praktyki naukowej.

Z drugiej strony można zauważyć, że gdy filozofia opanuje jakiś obszar do punktu, w którym zaczyna spełniać standardy nauki, obszar ten wydziela się z niej i staje się autonomiczną dziedziną naukową. Tak się stało na przykład z psychologią i socjoogią, wyodrębnionymi z filozofii na przełomie wieku XIX i XX.

[edytuj] Filozofia a religia

Filozofia w całej swojej historii utrzymuje silne związki z religią, a wielu wybitnych fiozofów było ludźmi głęboko wierzącymi, choć czasem znajdującymi się poza nurtem oficjalnej religii. Początków filozofii należy jednak szukać w opozycji do myślenia religijnego, w poddawaniu w wątpliwość uznawanych wierzeń.

W średniowieczu filozofia była całkowicie podporządkowana teologii i miała służyć rozumowe...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin