godzina wychowawcza KLASA 1.pdf

(86 KB) Pobierz
Microsoft Word - KLASA_1.doc
PIERWSZA KLASA GIMNAZJUM LUB LICEUM
Scenariusz 1
Temat: Nazywam si ħ i lubi ħ
Czas trwania: 45 minut
Cele: pomoc w zapami ħ taniu imion i zdobyciu informacji o członkach grupy, klasy; przełamanie onie Ļ mielenia
Metody pracy: praca w grupie, gra słowna i pami ħ ciowa
ĺ rodki dydaktyczne: szmaciana piłka
ĺ cie Ň ki edukacyjne: edukacja prozdrowotna, obrona cywilna
Faza lekcji
Czynno Ļ ci nauczyciela i uczniów
Metody
ĺ rodki
dydaktyczne
Uwagi
Wprowadzenie Nauczyciel wita uczniów, sprawdza obecno Ļę i podaje temat
lekcji.
1
394604580.005.png 394604580.006.png
Rozwini ħ cie
Nauczyciel prosi uczniów, by usiedli w kr ħ gu. Nast ħ pnie
wybiera ucznia rozpoczynaj Ģ cego gr ħ , rzucaj Ģ c w jego
– gra słowna i
pami ħ ciowa
– piłka z
materiału
Nale Ň y zwróci ę uwag ħ
na bezpiecze ı stwo w
kierunku piłk ħ .
trakcie rzucania
piłeczki.
Zaczynaj Ģ cy gr ħ podaje swoje imi ħ oraz krótk Ģ informacj ħ
dotycz Ģ c Ģ własnych zainteresowa ı , nast ħ pnie rzuca piłk ħ do
innej osoby.
Zadaniem ucznia, do którego rozpoczynaj Ģ cy rzucił piłk ħ , jest
powtórzenie tego, co usłyszał o uczniu rozpoczynaj Ģ cym (np.:
Ania gra na gitarze i lubi psy) oraz podanie swojego imienia i
informacji na swój temat, a tak Ň e rzucenie piłki do kolejnego
ucznia.
Kolejny ucze ı powtarza obie informacje usłyszane od
poprzedników. Na ko ı cu dodaje informacj ħ o sobie. Ka Ň dy
kolejny ucze ı ma do powtórzenia informacje o trzech
ostatnich poprzednikach.
Uczniowie mog Ģ sobie podpowiada ę . Piłk ħ nale Ň y zawsze
rzuca ę komu Ļ , do kogo jeszcze nie trafiła.
Zako ı czenie
Nauczyciel zwraca uwag ħ na najpopularniejsze
zainteresowania oraz rzadkie hobby, które pojawiły si ħ w
wypowiedziach uczniów. Podsumowuje lekcj ħ , podkre Ļ laj Ģ c,
jak wa Ň ne jest rozwijanie swoich zainteresowa ı .
2
394604580.007.png 394604580.008.png
Scenariusz 2
Temat: Podaj swoje imi ħ .
Czas trwania: 45 minut
Cele: pomoc w zapami ħ tywaniu imion, poznawanie członków klasy, uzyskanie pomocy w walce ze stresem, integracja klasy
Metody pracy: rozmowa ukierunkowana
ĺ rodki dydaktyczne: karteczki z wierszykami, rymowankami, kartki, pisaki
ĺ cie Ň ka edukacyjna: edukacja prozdrowotna
Faza lekcji
Czynno Ļ ci nauczyciela i uczniów
Metody
ĺ rodki
dydaktyczne
Uwagi
Wprowadzenie Nauczyciel wita uczniów i sprawdza obecno Ļę .
Nast ħ pnie prosi, by wszyscy ustawili si ħ w kr ħ gu.
– rozmowa
ukierunkowana
Podaje temat lekcji. Wyznacza ucznia
prowadz Ģ cego.
3
394604580.001.png
Rozwini ħ cie
Ka Ň dy ucze ı po kolei podaje ró Ň ne formy swojego
imienia (np.: Katarzyna, Kasia, Ka Ļ ka itd.). Na
ko ı cu podaje t ħ form ħ , któr Ģ lubi najbardziej.
Nauczyciel podaje uczniom przykłady rymowanek z
imionami. Wiesza je na tablicy.
– karteczki z
wierszykami,
Mo Ň na wykorzysta ę wiersz
Juliana Tuwima Zosia
Nast ħ pnie prosi uczniów, by dobrali si ħ w 4-
osobowe grupy, które b ħ d Ģ tworzy ę rymowanki do
ulubionych form podanych wcze Ļ niej imion
uczniów z własnej grupy (np. Ela ka Ň dego
rozwesela, Marek Ļ piewa jak kanarek).
rymowankami
– kartki
– pisaki
Samosia .
Uczniowie tworz Ģ rymowanki, a nauczyciel zwraca
uwag ħ , by nie były one zło Ļ liwe.
Zako ı czenie
Uczniowie wspólnie wymieniaj Ģ wszystkie
zapami ħ tane imiona uczniów spoza własnej grupy w
ulubionych formach. Nast ħ pnie przedstawiciele
grup zapisuj Ģ na tablicy najciekawsze rymowanki.
Pozostali uczniowie wraz z nauczycielem wskazuj Ģ
osoby, których te rymowanki dotycz Ģ .
4
394604580.002.png 394604580.003.png
Scenariusz 3
Temat: Układamy piosenk ħ .
Czas trwania: 45 minut
Cele: poznanie członków klasy, stworzenie okazji do nawi Ģ zywania kontaktów, pobudzenie inwencje twórczej
Metody: praca w grupie
ĺ rodki dydaktyczne: pisaki, kartki papieru, no Ļ nik z nagraniem muzycznym
ĺ cie Ň ki edukacyjne: edukacja prozdrowotna
Faza lekcji
Czynno Ļ ci nauczyciela i uczniów
Metody ĺ rodki dydaktyczne
Uwagi
Wprowadzenie Nauczyciel podaje temat. Tłumaczy, jak ma
– no Ļ nik z nagraniem
przebiega ę lekcja, prosi uczniów, by podzielili
si ħ na grupy 4–5-osobowe. Odtwarza piosenk ħ
znanej i lubianej
przez młodzie Ň
w celu przypomnienia melodii.
piosenki (wybranej
przez głosowanie na
poprzedniej lekcji)
5
394604580.004.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin