a) Proszę udzielić odpowiedzi na pytania:
1. Czym zajmuje się ekonomia ?
EKONOMIA – jest nauką badającą w jaki sposób społeczeństwo gospodarujące decyduje o tym co jak i dla kogo wytwarzać. Naczelnym zadaniem ekonomii jest pogodzenie sprzeczności między praktycznie nieograniczonymi potrzebami ludzi a ograniczonymi społecznymi możliwościami wytwarzania dóbr i usług służących zaspokajaniu tych potrzeb. Ekonomia jako nauka zajmuje się badaniem zachowania podmiotów gospodarczych w dziedzinie wykorzystania ograniczonych środków, które mogą być w rozmaity sposób zastosowane w sferze produkcji, podziału, wymiany i konsumpcji.
2. Na czym polega zasadnicza różnica między mikro- i makroekonomią ?
MIKROEKONOMIA – polega na szczególnej analizie poszczególnych działań gospodarczych. Dla uproszczenia analizy może ona pomijać różne współzależności występujące w gospodarce. Mikroekonomia patrzy na gospodarkę narodową przez pryzmat przedsiębiorców i konsumentów z punktu widzenia maksymalizacji ich korzyści.
MAKROEKONOMIA – uwypukla właśnie te współzależności kosztem upraszczania opisu cząstkowych zjawisk i działań gospodarczych. W analizie gospodarki posługuje się w swych badaniach wielkimi agregatami, jak dochód narodowy, wydatki na konsumpcję, wydatki na inwestycje, oszczędności, dochody i wydatki budżetu państwa, przeciętny poziom cen, bezrobocie w kraju itp.
Stąd mikroekonomia kładzie główny nacisk na sprawność mechanizmów rynkowych, a makroekonomia akcentuje raczej zawodność samoregulujących mechanizmów rynkowych i niezbędność integracji państwa.
3. Wyjaśnij różnice między ekonomią pozytywną i normatywną.
EKONOMIA NORMATYWNA – dostarcza zaleceń i rekomendacji opartych na subiektywnych sądach wartościujących. Ekonomia normatywna formułuje zalecenia dotyczące tego, co powinno się czynić w gospodarce, koncentruje się na tworzeniu określonego systemu poglądów wartościujących, na opracowaniu określonej ideologii umożliwiającej interpretację różnych zjawisk i procesów gospodarczych. Natomiast EKONOMIA POZYTYWNA – zajmuje się obiektywnym, naukowym objaśnieniem zasad funkcjonowania gospodarki. Celem ekonomii pozytywnej jest wyjaśnienie w jaki sposób społeczeństwo gospodarujące podejmuje decyzje dotyczące konsumpcji, produkcji i wymiany dóbr. Ekonomia pozytywna bada rzeczywiste działanie gospodarki, koncentrując się na wypracowaniu najbardziej uniwersalnych narzędzi i metod analizy ekonomicznej w celu możliwie bezstronnego uogólnienia procesów gospodarczych i mechanizmów ekonomicznych.
4. Wyjaśnij zastosowanie krzywych możliwości produkcyjnych i konsumpcyjnych w gospodarce narodowej.
Krzywa możliwości produkcyjnych – jest zbiorem punktów odpowiadającym maksymalnym ilością produktów, jakie możemy wyprodukować w danej gospodarce, przy pomocy wielkości i charakteru zasobów oraz poziomu wiedzy technologicznej.
Dzięki krzywej możliwości produkcyjnych możemy scharakteryzować daną gospodarkę i jej możliwości, np. charakter produkcyjny (w sensie efektywnym lub nieefektywnym), wielkość zasobów, kierunek rozwoju ( ekstensywny lub intensywny). Możemy również określić czy dany podmiot rozwija gospodarkę poprzez inwestowanie, czy też doprowadza do kryzysu.
W praktyce często pojawia się potrzeba wyboru nie na zasadzie „albo jedno, albo drugie”, lecz na zasadzie „czego więcej, czego mniej”. Wówczas trzeba dokonać podziału zasobu pomiędzy różne możliwe proporcje produkcji i dokonać najlepszego wyboru struktury produkcji.
konsumpcja Krzywa możliwości produkcyjnych i konsumpcyjnych w gospodarce narodowej ukazuje określoną sumę dóbr konsumpcyjnych i inwestycyjnych jaką wytwarza się w gospodarce narodowej przy danym zasobie kapitału i pracy.
inwestycje
5. Co to jest rynek?
RYNEK – to system współzależnych transakcji kupna/sprzedaży dóbr lub usług, czyli dokonanie wymiany pomiędzy dostawcą i odbiorcą. Inaczej mówiąc rynek jest formą więzi między różnymi podmiotami gospodarczymi i konsumenckimi próbującymi sprzedać i kupić towar (więzi między producentami, gospodarstwami domowymi, instytucjami finansowymi, bankiem centralnym i władzami centralnymi i lokalnymi). Biorąc pod uwagę miejsce rozróżniamy rynek lokalny, regionalnym, krajowy, zagraniczny międzynarodowy oraz światowy. Uwzględniając ogniowo kapitału rynek zbytu, skupu, hurtowy i detaliczny. Dzieląc rynek według przedmiotu obrotu otrzymujemy: dóbr i usług, pracy oraz kapitałowo – pieniężny.
6. Co to jest popyt i czego jest funkcją?
Cena
Popyt – to takie zapotrzebowanie na dane dobro, za które nabywca gotowy jest zapłacić ustaloną na rynku cenę, dysponując do tego celu odpowiednią sumą dochodu pieniężnego.
Krzywa popytu przedstawia odwrotną zależność między ceną a rozmiarami zapotrzebowania przy innych wielkościach stałych. Krzywa popytu jest krzywą malejącą (funkcją ceny).
Zapotrzebowanie
7. Na czym polega wzrost i spadek popytu?
Wzrost i spadek popytu jest funkcją i zależy od wielu zmiennych, lecz zawsze związany jest ze zmianą wysokości ceny. Popyt rośnie, gdy cena spada. Popyt spada, gdy cena rośnie. Wzrostowi ceny może towarzyszyć również wzrost popytu, ale tylko wtedy gdy konsumenci przewidują, że w najbliższym czasie ceny będą nadal rosły.
8. Czym może być spowodowany wzrost popytu?
Wzrost popytu spowodowany może być np.:
· wzrostem wysokość realnych dochodów,
· spadkiem poziomu cen danego dobra,
· zmianą indywidualnych preferencji konsumenta (gustów),
· wzrostem liczby konsumentów.
9. Czym może być spowodowany spadek popytu?
Spadek popytu spowodowany może być np.:
· spadkiem wysokość realnych dochodów,
· wzrostem poziomu cen danego dobra,
· spadkiem liczby konsumentów.
10. Dlaczego popyt ulega zmianom?
Popyt ulega zmianą z tego względu, iż jest funkcją wielu zmiennych, między innymi takich jak:
· wysokość realnych dochodów,
· poziom ceny danego dobra,
· poziom ceny dóbr substytucyjnych i komplementarnych,
· oczekiwań zmian cen i dochodów,
· indywidualnych preferencji konsumenta (gustów),
· liczby konsumentów itp.
b) Podkreśl prawidłową odpowiedź:
1. Wzrost popytu powoduje:
a) Obniżkę ceny,
b) Brak ceny,
c) Wzrost ceny.
2. Szybki wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych niż dochodów nominalnych powoduje w gospodarce rynkowej, że popyt:
a) Spada,
b) Rośnie,
c) Stabilizuje się.
3. Cena jest:
a) Zawsze równa kosztom produkcji,
b) Jedyną miarą określającą popyt,
c) Nie koresponduje z żadnym z wymienionych stwierdzeń.
4. Które z następujących zjawisk nie spowoduje zmiany popytu na winogrona:
a) Zmiana gustów konsumentów,
b) Zmiana dochodów konsumentów,
c) Zmiana cen winogron.
5. Przy danej cenie, jeżeli wielkość popytu przewyższa wielkość podaży wówczas:
a) Cena spadnie,
b) Następuje nadwyżka,
c) Cena rośnie.
6. Prawo popytu mówi nam, że:
a) Jeżeli obniża się podaż, obniża się cena,
b) Występuje odwrotna zależność między ceną a wielkością podaży,
c) Występuje odwrotna zależność między ceną a wielkością popytu.
7. Przy danej cenie i jeżeli wielkość popytu przewyższa wielkość podaży, wówczas:
b) Popyt obniży się,
c) Cena wzrośnie.
8. Co to jest podaż?
PODAŻ – to ilość zaoferowanego dobra na rynku przez sprzedawcę lub producenta.
9. Jaki jest kształt i położenie krzywej podaży?
cena Krzywa podaży przedstawia jednokierunkową zależność
między ceną a ilością oferowaną przy pozostałych
czynnikach nie zmienionych.
Krzywa podaży jest krzywą rosnącą
Ilość oferowana
10. Co rozumiemy przez wzrost podaży?
Na podaż ma wpływ wiele czynników pobudzających wzrost produkcji danego wyrobu, np. obniżka cen surowców, energii i paliwa przy nie zmieniającej się cenie wyrobu gotowego, wówczas produkcja staje się bardziej opłacalna i producent może pod wpływem wyższej opłacalności produkcji zwiększyć podaż wyrobu na rynek.
11. Co rozumiemy przez spadek podaży?
Na spadek podaż w przeciwieństwie do wzrostu ma wpływ podwyżka cen surowców, energii i paliwa, a przy nie zmieniającej się cenie wyrobu gotowego opłacalność produkcji obniży się pod wpływem rosnących kosztów utrzymania.
c) Podkreśl prawidłową odpowiedź:
1. Wzrost cen może spowodować:
a) Spadek podaży,
b) Wzrost podaży,
c) Stabilizację poziomu podaży.
2. Zmiana podaży może być skutkiem zmiany:
a) Dochodów konsumenta,
b) technologii,
c) ceny dobra komplementarnego.
3. Prawo podaży wyrażone jest graficznie jak krzywa maksymalna:
a) dodatnio,
b) ujemnie,
c) prostopadle do odciętej.
4. Ilość równowagi istnieje wtedy, gdy wielkość popytu i wielkość podaży:
a) Przewyższa popyt,
b) Przewyższa podaż,
c) Zrówna się.
d) Pytania sprawdzające:
1. Kiedy ma miejsce nadwyżka rynkowa?
Nadwyżka rynkowa ma miejsce wtedy, gdy ceny towarów są wyższe od ceny równowagi. Pojawia się nadwyżka (nadmiar) podaży, który prowadzi do spadku ceny.
2. Kiedy ma miejsce niedobór rynkowy?
Niedobór rynkowy ma miejsce wtedy, gdy ceny towarów są niższe od ceny równowagi. Pojawia się wtedy nadwyżka popytu na rynku co doprowadza do braku towaru, ze względu na ich niską cenę.
3. Co to jest cena równowagi?
CENA RÓWNOWAGI – średni poziom ceny zrównujący rozmiary zapotrzebowania z ilością oferowanego towaru. Na wykresie jest to punkt, w którym krzywe popytu i podaży krzyżują się ze sobą.
4. Co to jest elastyczność popytu?
elastycznośc popytu – jest to reakcja wielkości popytu na zmiany ceny danego dobra przy nie zmienionych cenach innych dóbr i danej wysokości dochodu. Jest mierzona stosunkiem względnej zmiany popytu do względnej zmiany ceny.
ep = - ΔP/P : ΔC/C
ep – współczynnik cenowej elastyczności popytu,
ΔP – przyrost (lub spadek) popytu na skutek zmiany ceny,
P – dotychczasowy popyt na towar,
ΔC – przyrost (lub obniżenie) ceny towaru,
C – dotychczasowa cena towaru.
...
axselek16