Zobowiązania.doc

(38 KB) Pobierz
Zobowiązania

ZOBOWIĄZANIA

 

     I. Zobowiązanie jest stosunkiem prawnym, który polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika określonego świadczenia, a dłużnik powinien to świadczenie spełnić (art.353 KC). Uprawnienia wierzyciela w stosunku obligacyjnym określone są mianem wierzytelności, a obowiązki dłużnika-długiem.

 

W każdym stosunku prawnym wyróżnić można elementy tj:
1. podmioty stosunku – podmiotem stosunku cywilnoprawnego może być tylko podmiot, który ma zdolność prawną (osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną)

2. treść stosunku prawnego – stanowią uprawnienia wierzyciela i skorelowane z nimi obowiązki dłużnika

3. przedmiot stosunku prawnego – przedmiotem zobowiązania jest świadczenie czyli określone zachowanie się dłużnika, którego spełnienia może domagać się wierzyciel. Świadczenie może polegać na działaniu lub zaniechaniu.

 

Zobowiązanie powstaje na skutek zaistnienia następujących zdarzeń prawnych:

1.      czynności prawnej – o charakterze dwustronnym są najczęstszym źródłem powstania zobowiązań tzn. są to umowy (nazwane jak i nienazwane)

2.      konstytutywnego orzeczenia sądu – orzeczenie to prowadzi do powstania stosunku cywilnoprawnego, może zostać wydane przez sąd, jeżeli istnieje wyraźne upoważnienie ustawowe

3.      aktu administracyjnego – do wydania aktu administracyjnego wywołującego skutki cywilnoprawne konieczne jest istnienie wyraźnego upoważnienia zawartego w ustawie, akt administracyjny wywołuje skutki cywilnoprawne pośrednio lub bezpośrednio jeśli wynika to z ustawy, na podstawie której został wydany

4.      innych zdarzeń tj:
- bezpodstawne wzbogacenie (art. 405 i nast. KC)
- czyny niedozwolone (art. 415 i nast. KC)
- prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia (art. 752 i nast. KC)
 

II. Strony stosunku obligacyjnego

 

Stosunek zobowiązaniowy jest stosunkiem cywilnoprawnym o charakterze względnym, polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia,  a dłużnik powinien to świadczenie spełnić. Jest to więź łącząca podmioty indywidualnie oznaczone, które muszą być zindywidualizowane najpóźniej w chwili spełniania świadczenia. Zobowiązanie należy traktować jako jedną całość od chwili jego powstania, aż do chwili wygaśnięcia, niezależnie od zmian w treści tego stosunku prawnego.

W najprostszym schemacie zobowiązania  po jednej stronie występuje wierzyciel, któremu przysługuje jedynie uprawnienia, a po drugiej dłużnik, na którym ciążą jedynie obowiązki. W przypadku zobowiązań wynikających z umów wzajemnych, ta sama strona występuje zarówno jako wierzyciel, jak i dłużnik.

 

Wielość podmiotów w stosunku obligacyjnym:

Może występować zarówno po stronie dłużnika jak i wierzyciela . Wielość podmiotów po jednej lub obu stronach stosunku obligacyjnego może zaistnieć już w chwili zobowiązania lub po jego powstaniu. Wielość dłużników lub wierzycieli ma wpływa na treść stosunku obligacyjnego.

Wyróżnić tu można:

1.      Zobowiązania podzielne i niepodzielne

2.      Zobowiązania solidarne

 

Ad. 1. Kryterium wyróżnienia zobowiązań podzielnych i niepodzielnych jest charakter świadczenia, do którego zobowiązany jest dłużnik.

• Jeżeli świadczenie ma charakter podzielny, a jest kilku dłużników  lub kilku wierzycieli, to zarówno dług jak i wierzytelność dzielą się na tyle niezależnych od siebie części, ilu jest dłużników albo wierzycieli. Jeśli zobowiązanie jest podzielne, to wierzyciel może żądać od każdego z dłużników tylko takiej części, jaka na niego przypada. Części, na które składa się dług lub wierzytelność, są równe, jeżeli z okoliczności nie wynika nic innego.

Każdy z dłużników odpowiada tylko za swoją część długu (pro parte), a nie wypłacalność któregokolwiek z dłużników obciąża wierzyciela.

• Jeżeli świadczenie jest niepodzielne, a po stronie dłużnika występuje więcej niż jeden podmiot, to dłużnicy odpowiadają za jego spełnienie tak jak dłużnicy solidarni. Oznacza to, że każdy z dłużników odpowiada za cały dług, a wierzyciel może żądać całego świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od niektórych z nich lub od każdego z osobna. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.

Jeżeli jest kilku współwierzycieli uprawnionych do świadczenia niepodzielnego, to każdy z nich może żądać spełnienia całego świadczenia (art. 381 § 1 KC).

Zasadą jest że dłużnik, który wykonał świadczenie niepodzielne, może żądać od pozostałych współdłużników zwrotu wartości świadczenia w takiej części, jaka przypada na każdego z dłużników – regres (art. 380 § 3 z art. 376 KC)

 

     Ad. 2. Zobowiązania solidarne. Wyróżnić można dwa rodzaje solidarności:

a)      Bierną – solidarność dłużników – polega na tym, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (art. 366 § 1 KC). Solidarność dłużników wzmacnia pozycję wierzyciela, zwłaszcza w sytuacji, kiedy świadczenie ma charakter podzielny. Wierzyciel może decydować od którego z dłużników i w jakiej części będzie dochodzić zaspokojenia.

 

Solidarność dłużników charakteryzuje się następującymi cechami:

-          po stronie zobowiązanej występuje kilka podmiotów

-          wierzycielowi przysługuje wierzytelność o spełnienie jego świadczenia

-          spełnienie świadczenia w całości przez któregokolwiek z dłużników solidarnych prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania

-          dłużnicy pozostają solidarni aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela

-          w razie spełnienia świadczenia przez jednego z dłużników solidarnych może on żądać zwrotu od współdłużników

-          ryzyko nie wypłacalności jednego z dłużników solidarnych ponoszą pozostali dłużnicy (art. 376 § 2 KC)
 

b)     Czynną – solidarność wierzycieli – polega na tym, że kilku wierzycieli jest uprawnionych w ten sposób, że dłużnik może spełnić całe świadczenie do rąk jednego z nich, a przez zaspokojenie któregokolwiek z wierzycieli dług wygasa względem wszystkich (art. 367 § 1 KC). Solidarność czynna może powstać jedynie na podstawie czynności prawnej.

Solidarność wierzycieli charakteryzuje się następującymi cechami:

-          po stornie uprawnionej występuje kilka podmiotów (wierzycieli)

-          dłużnik jest zobowiązany tylko do jednego świadczenia

-          dłużnik może spełnić świadczenie wg swojego wyboru do rąk któregokolwiek z wierzycieli solidarnych

-          spełnienie świadczenia do rąk któregokolwiek z wierzycieli prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania

-          w razie spełnienia świadczenia do rąk jednego z wierzycieli treść stosunku prawnego między współwierzycielami rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach jest on odpowiedzialny wobec współwierzycieli (art. 378 KC)

 

     III. Treść stosunku obligacyjnego.

 

1. Uprawnienia wierzyciela – w stosunku obligacyjnym określone są mianem wierzytelności. Wierzytelność jest prawem podmiotowym o charakterze majątkowym. Na prawo podmiotowe wierzyciela może składać się kilka uprawnień. Wierzycielowi z jednego stosunku obligacyjnego może przysługiwać kilka roszczeń, jak również uprawnień kształtujących.

Uprawnienia wierzyciela w stosunku obligacyjnym to:

- uprawnienia główne – służą realizacji podstawowego interesu wierzyciela i zmierzają do wykonania pierwotnego  świadczenia lub świadczenia zastępczego

- uprawnienia uboczne (pomocnicze) – uzupełniają lub przygotowują uzyskanie świadczenia głównego

 

2. Obowiązki dłużnika – dłużnik powinien wykonywać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno – gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeśli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje – także w sposób odpowiadający tym zwyczajom. Podstawowym obowiązkiem dłużnika jest spełnienie świadczenia, wynikającego z treści stosunku prawnego łączącego go z wierzycielem

(art. 354 KC)

 

Zobowiązanie niezupełne (naturalne) – polega na tym, że mimo istnienia między wierzycielem a dłużnikiem więzi obligacyjnej, wierzyciel pozbawiony jest możliwości przymusowego wyegzekwowania świadczenia, a dłużnik nie ponosi odpowiedzialności  za niespełnienie świadczenia.

Zobowiązaniami naturalnymi są:

-          zobowiązania w których obowiązek świadczenia czyni zadość zasadom współżycia społecznego

-          zobowiązania, w których roszczenie wierzyciela uległo przedawnieniu

-          zobowiązania wynikające z gry lub zakładu, z wyłączeniem gier lub zakładów zakazanych lub nierzetelnych; gier lub zakładów zarządzonych lub zatwierdzonych przez właściwe organy państwowe.

 

 

 

 

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin