Nakrywanie stołu.doc

(138 KB) Pobierz
Nakrywanie stołu

Nakrywanie stołu

Nakrycie podstawowe i rozszerzone

Organizując przyjęcie, musimy pamiętać o odpowiednim ułożeniu nakrycia na stole. W zależności od menu i rodzaju przyjęcia – można rozróżnić dwa typy ułożenia nakrycia, tj. nakrycie podstawowe oraz nakrycie rozszerzone.
Jednakże w obu typach istnieje ta sama zasada.
Sztućce układa się zawsze od wewnątrz na zewnątrz. Należy więc zacząć od sztućców do dania głównego. Po prawej stronie układamy noże i łyżkę do zupy, a po lewej stronie nakrycia kładziemy widelce. Jeżeli podajemy pieczywo i masło, po lewej stronie widelca powinniśmy położyć talerzyk do pieczywa, a na nim mały nóż do masła.
Sztućce deserowe kładziemy powyżej nakrycia. Trzonek łyżeczki zwrócony w prawo, a widelca w lewo. Jeżeli podajemy na deser sery, powyżej nakrycia kładziemy nóż i widelczyk.
Kieliszek na napój do dania głównego powinniśmy ustawić nad czubkiem noża. Kieliszek na napój do przekąsek powinien stać nieco niżej i na prawo od kieliszka do dania głównego. Kieliszek do trzeciego napoju powinien stać powyżej obu pozostałych lub na lewo od kieliszka do dania głównego. Serwetkę kładziemy po lewej stronie nakrycia lub na talerzu.
W domu, gdy mamy za mało miejsca na stole na ułożenie całej zastawy i sztućców, możemy dokładać je na stół wraz z nowymi daniami.

Nakrycie podstawowe

nakrycie_rys

Sztućce do obiadu składającego się z trzech dań: łyżka do zupy, nóż i widelec do dania głównego, widelczyk deserowy, łyżeczka deserowa, kieliszek do wina, kieliszek do wody. Nóż kładziemy po prawej stronie z ostrzem skierowanym w lewo. Widelec układamy brzuszkiem do dołu po lewej stronie. Łyżkę do zupy kładziemy po prawej stronie noża.
Musimy zwrócić uwagę na to, by odległość pomiędzy sztućcami a krawędzią stołu była jednakowa! Powyżej talerza kładziemy łyżeczkę i widelczyk do deseru (pamiętając o kierunku ułożenia trzonków). Jeżeli na deser są przewidziane sery lub owoce, łyżeczkę zastępuje nóż deserowy.
Kieliszek do wina, podobnie jak pozostałe szkło, ustawiamy po prawej stronie, powyżej noża, na wysokości nakrycia deserowego. Jeżeli do jedzenia podane będzie piwo, kieliszek do wina zastępuje pokal.
Powinniśmy zwrócić uwagę, aby odległość pomiędzy środkami sąsiadujących nakryć wynosiła około 80 cm, a nóż nakrycia wskazy-wał widelec nakrycia ułożonego po przeciwnej stronie stołu.

Nakrycie rozszerzone

nakrycie-rozszerzone

Nakrycie tego typu jest stosowane na przyjęciach składających się z wielu dań, do których serwuje się różne napoje i trunki. Najczęściej nakrycie takie składa się z: dużego noża, noża do przystawek, noża do ryb, dużego widelca, widelca do przystawek, widelca do ryb, łyżki do zupy, widelczyka deserowego, łyżeczki deserowej, talerzyka na pieczywo, noża do masła, kieliszka do wina białego, kieliszka do wina czerwonego, kielicha do szampana, serwetki i pod talerza, na którym ustawiamy zastawę. Pod talerz, na którym ustawiamy zastawę (często platerowany) wyznacza środek całego nakrycia.
Sztućce według zasad – nóż do dania głównego, nóż do ryb, łyżkę do zupy i nóż do przystawek – kładziemy z prawej strony. Po lewej stronie kładziemy duży widelec do dania głównego, widelec do ryb i widelec do przystawek. Talerzyk na pieczywo ustawiamy z lewej strony. Na jego prawej krawędzi kładziemy nóż do pieczywa (ostrzem skierowany w lewo).

Małgorzata Gajda - autorka ebooka "Przyjęcia okolicznościowe w praktyce"

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin