Dokumenty szkoły.doc

(272 KB) Pobierz
Dokumenty szkoły:

Podstawą oceny pracy dyrektora są następujące akty prawne:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.).
2. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.).
3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 listopada 2000 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego (Dz. U. Nr 98, poz. 1066, z późn. zm.).
4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 28 lipca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego (Dz.U. z 2009 r. Nr 123, poz. 1022)

 

Zakres zadań i kompetencji dyrektora jako przedstawiciela administracji oświatowej

Zakres zadań i kompetencji organów administracji oświatowej, w tym dyrektora szkoły, jako podstawowego organu administracji oświatowej, określają przede wszystkim następujące akty prawne:

 

   1. ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;

   2. ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela;

   3. ustawa z dnia 26 kwietnia 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; zm. Nr 106, poz. 688);

   4. ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 1980 r. Nr 9, poz. 26, z późn. zm.);

   5. rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 15 lutego 1999 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać osoby zajmujące stanowiska dyrektorów oraz inne stanowiska kierownicze w przedszkolach oraz poszczególnych typach szkół;

   6. rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 13 sierpnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz.

 

              szkoła podstawowym organem administracji oświatowej

 

Wymienione ustawy oraz akty wykonawcze regulują ogół zadań dyrektora szkoły zarówno jako osoby odpowiedzialnej za realizację zadań i zobowiązań wynikających z polityki oświatowej państwa, jak i jako pracodawcy-kierownika zakładu pracy czy wreszcie osoby reprezentującej szkołę na zewnątrz. Ze względu na realizację zadań wynikających z obowiązków dyrektora szkoły jako przedstawiciela administracji oświatowej, najważniejsze są zapisy zawarte w art. 39 ustawy o systemie oświaty oraz poszczególne zapisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

 

 

Ewaluacja pracy nauczyciela

„Połowa sukcesu
leży w uświadomieniu sobie potrzeby zmiany”

EWALUACJA

Ewaluacja jako systematyczna refleksja nad własną pracą pedagogiczną jest podstawą planowania i rozwoju. Cechą szczególną tej formy jest to, że zasady, na których opiera się proces ewaluacyjny są określone przez samych zainteresowanych. Oni też definiują kryteria sukcesów i standardy. Choć metody i techniki mogą być zapożyczone z badań, to wyniki są podstawą dla wprowadzenia zmian i poprawy konkretnej sytuacji w szkole.
Ewaluacja, to jest refleksja nad tym, co robimy, dlaczego to robimy i jaka jest wartość tego co robimy

Odpowiedzialny nauczyciel musi regularnie ewaluować jakość swojej pracy. Czasem to co sami uważamy za rewelacyjne po praktycznej weryfikacji okazuje się nie raz zupełnie inne dla uczniów. Wyciągnięte wnioski pozwalają wtedy wyeliminować błędy i poprawić jakość pracy nauczyciela i wyniki uczniów.

EWALUACJA WEWNĘTRZNA A AUTOEWALUACJA

Ewaluacja w szkole rozumiana jest jako wydawanie opinii o wartości pracy szkoły poprzez systematyczne, jawne, zbieranie i analizowanie informacji o tej pracy w odniesieniu do znanych kryteriów i wartości.

Proces autoewaluacji nie jest tożsamy z ewaluacją wewnętrzną. Auto ewaluacja zachodzi wówczas, gdy ewaluator ( w tym przypadku nauczyciel) dokonuje ewaluacji własnej pracy, kiedy podmiot i przedmiot ewaluacji jest w jednej osobie. Ewaluacja wewnętrzna prowadzona jest z reguły przez zespół nauczycieli i dotyczy wybranego aspektu pracy.

SAMOOCENA PRACY NAUCZYCIELA

Po co stosujemy samoocenę?
Samooceny dokonujemy aby wyeliminować z własnej dydaktyki nieefektywne metody nauczania, ciągle doskonalić proces kształcenia, podejmować skuteczne działania zapobiegające niepowodzeniom uczniów.

Czym jest samoocena?
Samoocena to celowe i systematyczne zbieranie informacji o przebiegu i wynikach własnej pracy w celu planowania własnego rozwoju.
Jeżeli wynik samooceny odbiega od oczekiwań szkoły, uczniów czy rodziców, należy zastanowić się nad swoją pracą, umiejętnościami i dotychczasową wiedzą. Wymaga to sporządzenia planu własnego rozwoju i podjęcia działań, które będą prowadzić do zmian na lepsze.

Jak dokonać autoewaluacji?
Rozpoczynając projekt samooceny nauczyciel powinien określić, z jakich źródeł może zdobyć informacje o swojej pracy i w jaki sposób je pozyska.
Każdy nauczyciel posiada już doświadczenie w dokonywaniu samooceny, chociażby z rozmowy przed i pohospitacyjnej. Jednak ze względu, że forma ta zachodzi rzadko należy bardziej systematycznie obserwować własne poczynania edukacyjne. Odpowiadać sobie na pytania:
- co będę doskonalił?
- jak to zrobię?
- kiedy zamierzam to wykonać?
Innym sposobem zdobywania informacji może być ankieta skierowana do uczniów.

Do konstrukcji odpowiedniego narzędzia mogą posłużyć przykłady zagadnień:
> W planowaniu swojej pracy dydaktycznej uwzględniam zadania szkoły przyjęte do realizacji na dany rok szkolny
> Mam opracowany i uzgodniony z uczniami przedmiotowy system oceniania
> Przestrzegam ustaleń zawartych w przedmiotowym systemie oceniania i wewnątrzszkolnym systemie oceniania
> Zapoznaję uczniów z wymogami edukacyjnymi
> Daję możliwość uczniom ich indywidualnego rozwoju
> Poszukuję i stosuję nowe pomysły mogące pomóc uczniom w osobistym rozwoju
> Dostosowuję zadania przydzielane uczniom do ich indywidualnych predyspozycji i możliwości
> Sprawdzam osiągnięcia uczniów różnymi sposobami
> Kontrolują postępy uczniów
> Ocena osiągnięć uczniów zawiera informację zwrotną nakierowana na postęp w ich pracy
> Stosuję samoocenę pracy uczniów
> Stosuje różne metody i techniki pracy z uczniem
> Stwarzam sytuacje umożliwiające uczniom uczenie się
> Modyfikuję proces uczenia się
> Współpracuję z innymi nauczycielami i chętne dzielę się z nimi własnymi doświadczeniami
> Dbam o własny rozwój zawodowy
> Korzystam z zorganizowanych form doskonalenia zawodowego
> Mam dobre relacje z moimi uczniami
> Uczniowie mają do mnie zaufanie
> Do pracy z młodymi ludźmi podchodzę z entuzjazmem
> Zwracam uwagę na aspekty wychowawcze towarzyszące procesowi kształcenia
> Punktualnie rozpoczynam i kończę zajęcia
> Efektywnie wykorzystuję czas na zajęciach
> Wykorzystuję posiadaną bazę dydaktyczną
> Uczestniczę w akcjach i imprezach organizowanych przez szkołę
> Dobrze przygotowuję się do spotkań z rodzicami
> Moja praca i postawa jest dobrze odbierana przez rodziców
> Dbam o dobre relacje z wszystkimi pracownikami szkoły

Narzędzia samooceny
Arkusz służący do autodiagnozy mogą przygotować zespoły nauczycieli, pytania muszą również odnosić się do zbadanych wcześniej oczekiwań i potrzeb uczniów, rodziców a także do programu szkoły.
Ciekawą formą może być również propozycja pytań od uczniów, na jakie nauczyciel dokonujący samooceny powinien sobie odpowiedzieć. Pytania te będą zarazem zawierały oczekiwania uczniów wobec nauczyciela.

 

Mocne strony nauczyciela kontraktowego: dobra organizacja własnej pracy, pracowitość, kreatywność, umiejętności interpersonalne, stałe dokształcanie się, optymizm, dokładność, zapał, chęć ciągłego doskonalenia się, zaangażowanie, udział w różnych formach doskonalenia, aktywny udział w życiu szkoły, dociekliwość, dobry kontakt z uczniem, systematyczność, łatwość nawiązywania kontaktów, ambitność, kreatywność, empatia, umiejętność współpracy z rodzicami, pracownikami szkoły, otwartość na sugestie, umiejętność prowadzenia zespołu teatralnego, nowatorstwo w prowadzeniu zajęć, umiejętność prowadzenia dokumentacji,

 Szanse jakie stwarza rozwój zawodowy nauczyciela: możliwość dalszego awansu, gratyfikacja finansowa, znaczące zaistnienie w środowisku lokalnym lub ogólnokrajowym, rozwój osobowości, wszechstronny rozwój, satysfakcja z osiągnięć, samorealizacja, uzyskanie awansu, możliwość dalszego rozwoju, samodoskonalenie się, lepsza organizacja pracy, podniesienie efektywności pracy,

 Jakie przepisy prawa regulują awans zawodowy nauczycieli? Proszę o wskazanie ogólnego kontekstu, w jakim należy postrzegać przepisy, które go regulują.

ODPOWIEDŹ

Przepisy prawne regulujące awans zawodowy:

  1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela – art. 9a–9i (rozdział 3a Karty Nauczyciela),
  2. Rozporządzenie z dnia 1 grudnia 2004 roku w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli z późniejszymi zmianami,
  3. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego – dalej KPA,
  4. Rozporządzenie MENiS z dnia 31 maja 2005 roku w sprawie ramowego programu szkolenia kandydatów na ekspertów wchodzących w skład komisji egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych.

Karta Nauczyciela określa:

·         formę prawną aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczycieli (decyzja administracyjna),

·         warunki i ramową procedurę uzyskiwania stopni awansu,

·         szczególny tryb nadzoru nad prawidłowością postępowań kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych.

Nadto Karta Nauczyciela odsyła do przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawie wydawania decyzji o awansie zawodowym nauczycieli oraz do przepisów rozporządzeń w kwestiach szczegółowych regulacji dotyczących postępowania egzaminacyjnego i kwalifikacyjnego.

 

Kodeks postępowania administracyjnego określa:

·         zasady ogólne, według których powinna przebiegać procedura wydawania decyzji administracyjnej (praworządność, poszanowanie interesów i praw strony, zwiększanie zaufania obywateli do organów państwa),

·         sposób, w jaki wydaje się decyzję administracyjną,

·         zasady zaskarżania decyzji do organów wyższego stopnia,

·         składanie i rozpatrywanie skarg i wniosków (także na pracę komisji).

Rozporządzenie w sprawie awansu określa:

·         zasady pracy komisji, w tym ogólne kryteria oceny spełnienia przez nauczyciela wymagań niezbędnych do uzyskania poszczególnych stopni awansu oraz zasady prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej lub egzaminu,

·         zasady podejmowania rozstrzygnięć oraz protokołowania prac komisji,

·         wzory podstawowych zaświadczeń wydawanych przez komisję (zaświadczenie o uzyskaniu akceptacji komisji kwalifikacyjnej o zdaniu egzaminu przed komisją egzaminacyjną).

Rozporządzenie w sprawie ekspertów określa:

· ramowy program szkolenia kandydatów na ekspertów,

· tryb wpisywania nauczycieli na listę ekspertów wchodzących w skład komisji egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy, prowadzoną przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania,

· sposób prowadzenia listy ekspertów,

· tryb skreślania z listy ekspertów.

 

Prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania

Arkusze ocen są materiałami, które muszą być przechowywane przez co najmniej 50 lat. W związku z tym niezmiernie ważną sprawą jest właściwe ich wypełnianie. Nowe przepisy dotyczące oceniania, klasyfikowania i promowania oraz sposobu prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania podpisane przez Ministra Edukacji Narodowej w roku 1999 zmieniły zasady prowadzenia arkuszy ocen. Aby spełnić wymóg jednolitości dokumentacji archiwalnej na terenie całego kraju, arkusze ocen od roku szkolnego 1999/2000 wypełnia się tylko w związku z klasyfikacją końcoworoczną, a więc raz w roku. Gdyby zachowano dotychczasowy obowiązek wpisywania wszystkich ocen klasyfikacyjnych (w tym śródrocznych), to przy różnorodności sposobów oceniania i częstotliwości klasyfikowania każda szkoła musiałaby mieć prawo do opracowania własnego arkusza ocen, a takich uprawnień ministerstwo nikomu nie dało (szkoła może wydawać własne świadectwo promocyjne przy spełnieniu pewnych warunków).

1) Szkoła prowadzi dla każdego ucznia przez okres jego nauki w danej szkole arkusz ocen. Wzór arkusza określają odrębne przepisy.

2) Wpisów w arkuszu ocen dokonuje się na podstawie danych zawartych w księdze uczniów, dzienniku lekcyjnym, protokołach rady pedagogicznej i informacji o wyniku sprawdzianu lub egzaminu, przekazanej przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Osoba wypełniająca arkusz ocen potwierdza podpisem zgodność wpisów z dokumentami, na podstawie których ich dokonano.

3) Do dziennika lekcyjnego muszą być wpisane następujące informacje: w porządku alfabetycznym nazwiska i imiona uczniów, daty, miejsca urodzenia i adresy ich zamieszkania, tygodniowy plan zajęć edukacyjnych, oznaczenia realizowanych programów nauczania zawartych w zestawie programów nauczania dla danego oddziału oraz imiona i nazwiska nauczycieli prowadzących poszczególne zajęcia; obecność uczniów na zajęciach edukacyjnych, tematy przeprowadzonych zajęć, ustalone dla ucznia oceny końcoworoczne , zaliczenia i ocenę zachowania.

4) Oceny klasyfikacyjne końcoworoczne począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej ustala się w stopniach według następującej skali:

  1. stopień celujący - 6
  2. stopień bardzo dobry - 5
  3. stopień dobry - 4
  4. stopień dostateczny - 3
  5. stopień dopuszczający - 2
  6. stopień niedostateczny - 1.

W klasach I - III szkoły podstawowej ocena klasyfikacyjna końcoworoczna jest oceną opisową. Ocena z religii / etyki jest wystawiana wg skali ocen przyjętej dla pozostałych etapów nauczania.

Ocenę zachowania końcoworoczną, począwszy od czwartej klasy szkoły podstawowej, ustala się według następującej skali: wzorowe, dobre, poprawne, nieodpowiednie.

Wpisy w dokumentacji:

1) Podstawą wpisu o klasyfikowaniu, promowaniu lub ukończeniu przez ucznia szkoły jest uchwała rady pedagogicznej, której datę wpisuje się do arkusza ocen.

2) Oceny z zajęć edukacyjnych, ocenę zachowania, klasę i miesiąc urodzenia ucznia wypełnia się słowami w pełnym brzmieniu. W rubrykach nie wypełnionych wpisuje się poziomą kreskę, a w przypadku zwolnienia ucznia z zajęć edukacyjnych wpisuje się "zwolniony(a)". W przypadku udziału ucznia w zajęciach edukacyjnych "Wychowanie do życia w rodzinie" fakt ten odnotowuje się na świadectwie szkolnym w części przeznaczonej na dodatkowe zajęcia edukacyjne wpisem "uczestniczył(a)".

3) W arkuszu ocen zamieszcza się również adnotację o wydaniu świadectwa ukończenia szkoły i jego odpisów oraz duplikatu, zezwoleniu na indywidualny tok lub program nauki, sporządzeniu odpisu arkusza ocen oraz wpisuje się datę i przyczynę opuszczenia szkoły przez ucznia.

4) W przypadku przejścia ucznia do innej szkoły przesyła się do tej szkoły odpis arkusza ocen.

5) Do czasu założenia księgi ocen arkusze ocen wraz z wykazem uczniów sporządzonym zgodnie z wykazem zawartym w dzienniku lekcyjnym oraz protokołami egzaminów warunkującym klasyfikowanie i promowanie i pozostałą dokumentację tych egzaminów przechowuje się oddzielnie dla każdego oddziału.

6) Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający: skład komisji, termin egzaminu, pytania egzaminacyjne, wynik egzaminu oraz ocenę ustaloną przez komisję. Do protokołu załącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.

Dodatkowe uwagi:
Odpis arkusza ocen, który przysyła dotychczasowa szkoła nowoprzyjętego ucznia, jest dokumentem tamtej szkoły, a więc należy uczniowi założyć nowy arkusz, a nie wpisywać oceny do odpisu.
W związku z różnymi rozwiązaniami przyjętymi przez szkoły w ramach WSO oraz ze zmianą w wypełnianiu arkuszy ocen, wskazane jest, aby dyrektorzy szkół ponadpodstawowych przemyśleli, jakie dokumenty powinni składać uczniowie starający się o przyjęcie do I klasy ich szkoły.

Podstawa prawna:
1. Rozporządzenie MEN z dnia 21 marca 2001 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych. (Dz.U. nr 29, poz. 323);
2. Rozporządzenie MEN z dnia 19 kwietnia 1999 r. w sprawie prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. nr 41, poz. 414 z późn. zm);
3. Rozporządzenie MEN z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu naucznia szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka ... (Dz. U. nr 67, poz. 756);
4. Rozporządzenie MEN z dnia 24 stycznia 2000 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych ... (Dz. U. nr 6, poz. 73).

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2000 roku, z póź-niejszymi zmianami z dnia 29 maja 2002 roku, wskazuje dokładnie na obowiązki, jakim po-winien sprostać opiekun stażu; są to w szczególności:

 

wspieranie nauczyciela stażysty i kontraktowego w zakresie przygotowania i realizacji planu rozwoju zawodowego,

 

prowadzenie zajęć otwartych dla nauczyciela stażysty,

 

obserwowanie zajęć prowadzonych przez nauczyciela stażystę i kontrak-towego,

 

przygotowanie projektu oceny dorobku zawodowego nauczyciela stażysty i kontraktowego za okres stażu,

 

uczestniczenie w pracach komisji kwalifikacyjnej dla nauczyciela stażysty.

 

Na marginesie powyższego warto zwrócić uwagę, iż nauczyciel pełniący funkcję opiekuna stażu może wykorzystać przedsięwzięcia związane z jej pełnieniem do własnego awansu na stopień nauczyciela dyplomowanego.

 

Nauczyciel, który posiada określoną wiedzę i opowiada o niej uczniom, dawno przeszedł do lamusa. Współczesnym typem nauczyciela jest osoba, która łączy przekazywana wiedzę z praktyką. Ważnym czynnikiem przy tym jest organizacja i zaplecze materialno- techniczne.

Warsztat pracy nauczyciela to celowo dobrane procedury postępowania, sposoby i metody działania, dokumenty prawne i planistyczno-organizacyjne, czyli opisane decyzje nauczyciela dotyczące działań jego i uczniów w czasie roku szkolnego. W skład warsztatu pracy nauczyciela wchodzą również źródła wiedzy i środki materialno-techniczne, które służą uczniom do uczenia się, a nauczycielowi do nauczania, wychowania i opieki oraz doskonalenia własnej

Podobna praca 80%

 

Ewolucja postawy i warsztatu artystycznego Jana Kasprowicza.

pracy zawodowej.

Teraz po krótce omówię zagadnienia warsztatowe.

Specyfika i metodyka warsztatowa. Przy konstruowaniu programu szkolnego szczególną uwagę zwrócono na przybliżenie uczniom wiedzy o człowieku, o świecie przyrody i techniki. Na tej zasadzie powstały przedmioty szkolne, których uczyli nauczyciele- specjaliści przedmiotowi. Ważnym elementem warsztatu pracy nauczyciela jest wiedza przedmiotowa, którą posiada nauczyciel oraz specyfika przedmiotowa, czyli to, co odróżnia daną dyscyplinę naukową od innych. Ważnym elementem jest także metodyka prowadzenia zajęć, na którą składa się własna klasyczna wiedza oraz poradniki przypodręcznikowe i realizacyjne a także czasopisma metodyczne.

Obudowa prawna warsztatu pracy nauczyciela. To dokumentacja prawna z wiązana ze stanowiskiem pracy oraz czynnościami zawodowymi, wykonywanymi przez nauczyciela na tym stanowisku. Są to przede wszystkim ustawy: o systemie oświaty, „Karta Nauczyciela”, o utworzeniu urzędu MEN. Przepisy są publikowane w: „Dzienniku Ustaw”, „Monitorze Polskim” i „Dzienniku Urzędowym MEN”

Zestaw przepisów prawnych dotyczących okoliczności, które towarzyszą nauczycielowi w codziennym życiu zawodowym: dotyczące bezpieczeństwa uczniów, program nauczania, wykaz podręczników, środków dydaktycznych, przepisy dotyczące przyjmowania uczniów do szkół, oceniania, klasyfikowania, egzaminowania i promowania, dotyczące innowacji i eksperymentów pdg, zadań, uprawnień i odpowiedzialności nauczyciela.

Dokumentacja planistyczno- organizacyjna. Są to opisane decyzje nauczyciela dotyczące działań jego i uczniów w czasie roku szkolnego. Na dokumentację tą składają się: roczny plan pracy dydaktycznej (rozkład materiału nauczania); konspekty (scenariusze) lekcji, zajęć pozalekcyjnych; plany pracy klasy, której nauczyciel jest...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin