O...SKURCZE.docx

(19 KB) Pobierz


O, (s)kurcze!

Ostry i nagły bół łydki jest objawem kurczu mięśni, które z jakiś przyczyn nie mogą powrócić do poprzedniego stanu.

Latem, gdy jest gorąco, skurcz często pojawia się w trakcie dużego wysiłku fizycznego. Jest wynikiem utraty (wraz z potem) sporej ilości wody i minerałów, głównie magnezu, potasu i wapnia.

Aby ustąpił skurcz, łydkę należy masować, a mięśnie, pomimo bólu, rozciągać. Możesz stanąć na palcach i powoli obniżać piętę albo unosząc mocno palce stopy w kierunku kolana, rozmasować bolące miejsce.

Masaż zaczynaj zawsze od krańców mięśnia. Jeżeli skurcz jest bardzo silny, zanurz nogę w ciepłej wodzie. Podczas masażu pij duże ilości wody, najlepiej z minerałami.

Uważaj! Jeśli kurcze często ci dokuczają lub trwają ponad godzinę, idź do lekarza. Przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne w cukrzycy lub chorobach tarczycy. Natychmiast wzywaj pomoc, gdy odczuwasz kurcze w klatce piersiowej i rękach – to może być zawał. Natomiast jeśli miewasz problemy z krążeniem lub masz żylaki, samodzielnie nie wykonuj masaży.

JOG
Tele tydzień 27/2011
http://www.styl.pl/zdrowie/porady/news-o-skurcze,nId,348348 


Nocne kurcze mięśni nóg

Niekiedy ich przyczyna jest błaha, np. nadmierny wysiłek fizyczny. Ale kurcze mięśni nóg bywają także objawem choroby, z którą trzeba walczyć – przewlekłej niewydolności żylnej (jej skutkiem są żylaki)
Jak sobie radzić z kurczmi mięśni nóg? Zależy to od przyczyny kurczu.

Przeciążenie mięsni

To dość częsty powód tej niemiłej dolegliwości. Ból pojawia się w kilka godzin po wysiłku, np. jeździe na rowerze, treningu. Jego przyczyną bywa także zbyt mała ilość wypijanych płynów, niedobór niektórych minerałów, chodzenie na wysokich obcasach (powoduje nieustanne napięcie mięsni łydek).

Strategia dla ciebie

Masuj energicznie mięsnie, kiedy chwyci cię kurcz. Możesz też wykonać ćwiczenia rozciągające. Pomimo bólu, stawaj na palcach i zginaj nogi w kolanach albo przechadzaj się po pokoju. Skurcz mięśni szybciej minie.
Sięgnij po maść rozgrzewającą. Jeśli masz za sobą długi marsz, intensywnie ćwiczyłaś, wmasuj w łydki, np. rozgrzewającą Maść końską, która rozluźni mięśnie.
Uzupełnij niedobór magnezu i potasu. Jeśli napniesz mięśnie łydek i pojawi się ból, pewnie brakuje ci tych minerałów. Ich niedobór mogą uzupełnić suplementy diety.
Nie dopuszczaj do odwodnienia organizmu. Pij chociaż 1,5 l płynów dziennie.

Zapowiedz żylaków

Kurcze nóg czasami jednak mają poważniejszą przyczynę. Bywają pierwszym sygnałem żylaków. Staje się on jednoznaczny, gdy dodatkowo miewasz uczucie ciężkich nóg, a wieczorem stopy i łydki są obrzmiałe. Skłonność do żylaków zwykle jest dziedziczna (nieprawidłowa budowa żył, której efektem są zastoje krwi żylnej), ale duże znaczenie ma również tryb życia. Spędzanie wielu godzin w pozycji stojącej, siedzącej, nadwaga i brak ruchu sprzyjają rozwojowi choroby. Ale możesz jej przeciwdziałać.
Strategia dla ciebie
Gimnastykuj nogi. Rób to nawet w pracy (np. przestępuj z nogi na nogę, poruszaj palcami stóp). Ruszaj się jak najczęściej (dobre są np. jazda rowerem, spacery, biegi itp.).
Wzmacniaj naczynia krwionośne. Pomogą ci w tym przeciwżylakowe maści i żele. Działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Warto też zafundować sobie kuracje lekami doustnymi. Są to preparaty z wyciągami roślinnymi, np. z kasztanowca, miłorzębu japońskiego, ruty, cytrusów, które zwiększają elastyczność i szczelność naczyń krwionośnych.
Noś pończochy i rajstopy przeciwżylakowe. Możesz je kupić w aptece, dobierz starannie właściwy rozmiar.
Zapomnij o wysokich obcasach. Utrudniają krążenie krwi w żyłach nóg, sprzyjają pogłębieniu dolegliwości.
Unikaj solarium i sauny. Nie leż też plackiem na plaży. Pod wpływem wysokiej temperatury żyły rozszerzają się, a wówczas zastój krwi w nich się nasila.

http://www.kobieta.pl/zdrowie/medycyna/zobacz/artykul/nocne-kurcze-miesni-nog/ 


Bolesne kurcze mięśni łydek

Przyczyną tej dolegliwości bywa niewłaściwe odżywienie mięśni oraz zaburzenia krążenia. Żeby się ustrzec przed kolejnymi atakami, zafunduj sobie dietę obfitującą w potas i magnez. Minerały te znajdziesz m.in. w pomidorach, ziemniakach, szpinaku, orzechach, roślinach strączkowych i pieczywie pełnoziarnistym. Uprawiaj codziennie niezbyt forsowne ćwiczenia fizyczne. A co masz zrobić, gdy ból dopadnie cię tuż przed wyjściem z domu? Rozciągnij mięśnie łydek. Stań krok od ściany, przodem do niej, 
oprzyj się dłońmi o ścianę i mocno ugnij ręce w łokciach. Dobrze działa też ciepły kompres z dodatkiem olejku lawendowego lub imbirowego. Wlej 1-2 krople do miseczki, zanurz w niej gazę, wykręć ją i przyłóż na kwadrans do bolącego miejsca. 

Skurcze mięśni

Na tę nieprzyjemną i bolesną dolegliwość są jednak sposoby.
Skurcze wywołują najczęściej problemy z krążeniem (niedokrwienie), niedobory magnezu, wapnia lub potasu. Jeśli pojawiają się w nocy, spróbuj rozprostować nogi przed położeniem się spać. Najlepsze w tym celu będą wieczorne spacery na świeżym powietrzu. Na skurcze dobry jest także masaż, wykonany mieszanką olejków geranium, imbiru i cyprysa.

Aby poprawić krążenie krwi zażywaj 1-2 razy dziennie 120 mg ekstraktu z miłorzębu. Dobrze jest też przyjmować suplementy magnezu i płynny preparat mineralny, łagodzący skurcze mięśniowe.

Swoją dietą możesz poprawić sprawność przepływu krwi w żyłach i ograniczyć skurcze. Ogranicz spożywanie białego ryżu, herbatników, ciasteczek, pizzy i makaronów oraz słodyczy i kawy, które wypłukują z organizmu magnez i potas. Bez obaw natomiast sięgaj po bogate w magnez i potas świeże owoce i warzywa, zwłaszcza banany, surowy kalafior i ziemniaki w mundurkach, soki owocowe, suszone morele i daktyle, ryby i owoce morza, warzywa liściowe, awokado, chude steki, makrelę i fasolę. Między posiłkami 
podgryzaj migdały i ziarno sezamowe, a także bogate w magnez orzechy. Źródło potasu znajdziesz w chudym mleku, sardynkach, muesli, parmezanie i curry.

http://mamzdrowie.pl/skurcze-miesni/ 

O czym świadczą skurcze mięśni

Mogą pojawić się u każdego i w każdej chwili. Ból, jaki im towarzyszy, jest związany z faktem, że mięsień kurczy się z dużą siłą i pozostaje napięty przez około minutę.

Problemy z żyłami

O złej kondycji żył mogą świadczyć lekkie kurcze, które najczęściej są opisywane jako ból całych łydek. Gdy dochodzi do tego obrzęk stóp lub kostek, może się okazać, że cierpisz na żylaki.

Nasza rada

Odwiedź lekarza i zastosuj się do jego rad. Ponadto nie noś podwiązek, skarpet z ciasnym mankietem, butów na bardzo wysokim obcasie. Nie zakładaj też nogi na nogę, często zmieniaj położenie nóg. Po powrocie z pracy odpocznij przez pół godziny z nogami opartymi wyżej niż reszta ciała. Regularnie stosuj żele i maści łagodzące dolegliwości, np. z wyciągiem z kasztanowca.

Niedostatek soli i minerałów

Bolesne skurcze mięśni nóg, które pojawiają się nagle, często w nocy, mogą sugerować zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej i mineralnej krwi. Mogą być też skutkiem stosowania niepełnowartościowej diety lub odchudzania się lekami z niepewnego źródła, ze środkami moczopędnymi. Do takich dolegliwości może także doprowadzić częste picie mocnej kawy, bo wypłukuje ona z organizmu potas i magnez, które są niezbędne mięśniom do sprawnego funkcjonowania. Gdy ich poziom jest zaniżony, pojawiają się 
skurcze.

Nasza rada

Ogranicz picie mocnej kawy, przyjmuj regularnie preparaty witaminowe zawierające magnez i potas, wróć do pełnowartościowego odżywiania (ale nie objadaj się). Jeśli po miesiącu kurcze nadal będą się pojawiały, zgłoś się do lekarza. Być może konieczne będzie lecznicze uzupełnienie niedoboru pierwiastków i minerałów.

Przetrenowanie

Sztywność mięśni i ból pojawiają się nagle. Są reakcją na przemęczenie spowodowane nadmiernym wysiłkiem, często u tzw. weekendowych "siłaczy". Zwykle dotyczy mięśni nóg, ale może wystąpić również w mięśniach przedramienia. Skurcz zdarza się osobom, które bez odpowiedniej rozgrzewki rozpoczynają trening siłowy.

Nasza rada

Gdy poczujesz kurcz w łydce, szybko zacznij masować mięsień. Uciskaj go delikatnie w kierunku od bocznej krawędzi łydki do środka. Wykonaj ćwiczenie rozciągające. Stań przy ścianie i oprzyj o nią dłonie. Prawą nogę ugnij w kolanie, a lewą wyciągnij do tyłu – obie stopy dotykają podłoża. Przysuwaj biodra do ściany, aż poczujesz naciągnięcie mięśnia. Wytrzymaj w tej pozycji 10–20 sekund. To samo powtórz z drugą nogą.

Przegrzanie i odwodnienie

Organizm może reagować kurczem mięśni na nadmierne przegrzanie, np. po pobycie na plaży lub w solarium. Bolesny skurcz pojawia się nie tylko w łydkach, ale również w ramionach, może też dotknąć mięśni brzucha.

Nasza rada

Schowaj się przed słońcem w chłodnym pomieszczeniu i ułóż się wygodnie z nogami uniesionymi do góry. Możesz owinąć ciało chłodnym, wilgotnym prześcieradłem. Wolno wypij schłodzony napój energetyzujący lub wodę z niewielką ilością soli. Jeśli po godzinie dolegliwości nie miną i pojawią się zawroty głowy, zgłoś się do lekarza. To mogą być objawy udaru cieplnego. By uniknąć podobnych kłopotów na plaży i podczas ostrego treningu, co 15–20 minut pij wodę lub rozcieńczone soki owocowe.

Zasiedzenie

Długie siedzenie w tej samej pozycji może doprowadzić do skurczu. Jeśli lubisz siedzieć "na nodze", ucisk powoduje, że do mięśni dopływa mniej krwi. Są one niedożywione i właśnie zaciśnięciem naczyń krwionośnych bronią się przed większym niedoborem składników odżywczych.

Nasza rada

Postępuj tak, jak w przypadku kurczu spowodowanego przetrenowaniem. Jeśli musisz długo siedzieć, często zmieniaj pozycję nóg. Pilnuj też, żeby nie zakładać nogi na nogę.

Uwaga, miażdżyca

Kurcze mięśni mogą nie być zbyt silne, ale zawsze występują razem z bólem całych stóp, łydek, ud, a nawet bioder. Przykre doznania pojawiają się przy wysiłku fizycznym i mijają po odpoczynku (tzw. chromanie przestankowe). To skutek niedożywienia i niedotlenienia naczyń krwionośnych.

Nasza rada

Jeśli zaobserwujesz podobne dolegliwości, zgłoś się do lekarza. Im szybciej, tym lepiej. Otrzymasz wskazówki, jak należy się odżywiać i jakie ćwiczenia fizyczne wykonywać, by zapobiec kłopotom. Muszą być one dostosowane do twoich możliwości. Może dzięki temu obejdzie się bez leków obniżających poziom cholesterolu we krwi oraz ciśnienie tętnicze.

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/o-czym-swiadcza-kurcze-miesni_35671.html 

Jak leczyć skurcze mięśni?

Skurcz to nadmierne, długotrwałe skrócenie mięśnia. Pojawia się zwykle nagle i jest bardzo bolesny. Poniżej dowiesz się jak złagodzić skurcz i jak usunąć resztki napięcia.

1 Rozciąganie

Aby skurcz przeszedł należy rozciągnąć mięsień. Jeśli dopadł się skurcz wyprostuj nogę w której masz skurcz, schyl się i pociągnij do góry palce stopy.

2 Masaż

Pomimo, iż masaż w przypadku skurczu mięśnia jest bardzo bolesny na początku warto jest się mu poddać. Dzięki rozmasowaniu mięśnia ból szybko ustąpi. Możesz wykonać go samemu lub poprosić kogoś, aby ci pomógł

3 Akupresura -czytaj obok

4 Aromaterapia

Do bolącego mięśnia przyłóż kompres nasączony wodą z dodatkiem olejku lawendowego, majerankowego albo imbirowego (1-2 krople).

5 Arnika

Posmaruj bolący mięsień kremem z arniką.

6 Gorąca kąpiel lub gorące okłady

Gorąca kąpiel, prysznic lub gorące, wilgotne okłady to kolejny sposób na skurcze mięśni. Ciepło, podobnie jak rozciąganie poprawia krążenie krwi. Aby uniknąć skurczy warto jest wziąć gorący prysznic przed treningiem.

7 Wapno
Spożywaj więcej magnezu. Skurcze mięśni są często spowodowane brakiem równowagi pomiędzy ilością przyjmowanego wapnia i magnezu. Jeśli magnezu jest za mało wówczas często mamy skurcze. Źródłem magnezu jest czekolada, orzechy i produkty zbożowe.

8 Potas

Częste skurcze mięśni mogą być również wynikiem niedoboru potasu w szczególności jeśli jesteś bardzo aktywny (dużo biegasz, grasz w piłkę itp.). Jedz duże ilości ziemniaków, bananów, suszonych brzoskwiń, suszonych śliwek i innych produktów spożywczych o wysokiej zawartości potasu.

http://www.tipy.pl/artykul_2116,jak-leczyc-skurcze-miesni.html 

Akupresura

uciskanie dołu podkolanowego

Aby załagodzić ból uciskaj kciukiem punkt B 57, znajdujący się z tyłu łydki w połowie odległości pomiędzy kolanem a piętą w miejscu gdzie mięsień łączy się ze ścięgnem. Zacznij początkowo od lekkiego masowania a następnie coraz bardziej wzmacniaj uścisk. Następnie przez kilka sekund uciskaj lekko punkt B 54 pośrodku dołu podkolanowego (nie dla kobiet w ciąży).

http://www.tipy.pl/artykul_2116,jak-leczyc-skurcze-miesni.html 

Metodą pozbycia się skurczu jest masaż mięśnia. Należy lekko uciskać mięśnie, w których wystąpił skurcz, a następnie masować całą nogę. Pomocne mogą okazać się także gorące okłady lub też kąpiel w ciepłej wodzie. Ciepło pozwoli bowiem na szybsze krążenie krwi.
Wskazane jest spożywanie dużych ilości wapna. Można to robić za pomocą specjalnych preparatów rozpuszczalnych w wodzie lub też jedząc produkty bogate w wapń, takie jak ser, jajko, mleko, jogurty czy sardynki.
Oprócz wapnia ważnym czynnikiem, który może skutecznie zmniejszać powstawanie skurczów jest potas. Można go znaleźć w bananach, ziemniakach, suszonych owocach. Postarajmy się jeść te produkty w większych ilościach.

http://nuclearts.pl/leczenie/jak-leczyc-eliminowac-skurcze-miesni-jak-im-zapobiegac/ 

Szybka pomoc na złagodzenie bólu skurczu - zrób okład z miodu [moja rada ]

ASPARGIN

Opakowanie 50 TABL.
Działanie Aspargin zawiera jony potasu i magnezu oraz aminokwas biorący udział w metabolizmie tkanki nerwowej. Wpływa stymulująco na czynności mózgu, usprawnia pamięć, poprawia koncentrację i samopoczucie. Aspargin łagodzie odczuwanie zmęczenia, poprawia rytm snu. Zawarty w preparacie jon magnezu jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wpływa na czynności mięśni, serca, układu nerwowego, nabłonków i układu odpornościowego. Aspargin zawiera także jon potasu, co jest 
wykorzystywane w uzupełnieniu i profilaktyce niedoboru tego jonu.
Stosowanie Aspargin stosowany jest na niedobory magnezu, stany przemęczenia, rekonwalescencja po chorobach zakaźnych i zabiegach chirurgicznych, okres poporodowy i klimakterium, nerwice mieszane, choroba wieńcowa oraz w zapobieganiu i leczeniu zawału mięśnia sercowego, zaburzenia snu i koncentracji.
Dawkowanie Doustnie. Przeciętnie 2-6 tabl. w 2 dawkach po posiłku.
Działania niepożądane Uczucie metalicznego smaku, nudności.

Typ produktu: bez recepty
Problem: kołatanie serca , niedobór witamin i minerałów , skurcze mięśni , stres , zmęczenie
Postać: tabletki
Producent: FILOFARM
Dorośli i dzieci: dorośli 


Postać: Tabletki - 90 sztuk.

Skład: RUTINOSCORBIN zawiera rutozyd i kwas askorbinowy.

Wskazania: Nadmierna kruchość i przepuszczalność naczyń włosowatych, ostry nieżyt błony śluzowej nosa, choroby uczuleniowe, retinopatie cukrzycowe, zapobiegawczo i leczniczo w przeziębieniach i grypie.

Działanie:RUTINOSCORBIN wzmacnia ścianki naczyń włosowatych i zapobiega krwawieniom; wraz z witaminą C zwiększa odporność na zakażenia i nasila działalność witaminy C opóźniając jej utlenianie.

Dawkowanie: Dorośli doustnie zapobiegawczo 2 razy dziennie po 1-2 drażetki. 

Uszczelnia naczynia żył


Zgłoś jeśli naruszono regulamin