Zgodnie z rozporządzeniem MZ z dnia 3 lipca 2002 r., PN-ISO 11014-1 i Dyrektywą 91/155/EEC
KARTA CHARAKTERYSTYKI NIEBEZPIECZNEJ SUBSTANCJI
Wydanie: I
Data wydania: 25.12.2002
Strona/stron 8/8
Nazwa:
2-METYLO-1-BUTANOL
1. IDENTYFIKACJA SUBSTANCJI
Nazwa produktu: 2-Metylo-1-butanol [alkohol 2-metylobutylowy]
Wzór konstytucyjny: CH3CH2CH(CH3)CH2OH
Wzór sumaryczny: C5H12O
Producent:
2. SKŁAD I INFORMACJA O SKŁADNIKACH
Składniki stwarzające zagrożenie:
Nazwa chemiczna
% wag.
Symbol ostrzegawczy
Symbole zagrożenia (R)
100
137-32-6
205-289-9
Xn
10-20
3. IDENTYFIKACJA ZAGROŻEŃ
Zagrożenie pożarowe: 2-Metylo-1-butanol jest substancją łatwo palną, tworzącą z powietrzem mieszaniny wybuchowe. Pary są cięższe od powietrza.
Zagrożenie toksykologiczne: 2-Metylo-1-butanol działa drażniąco na skórę, oczy i drogi oddechowe. Szkodliwy wskutek spożycia, wdychania par i przedostania się przez skórę. Bakteriobójczy.
Zagrożenie ekotoksykologiczne: 2-Metylo-1-butanol działa szkodliwie w środowisku naturalnym. Jest produktem naturalnej fermentacji. Większe ilości zrzucone do wód mogą spowodować odtlenienie środowiska.
4. PIERWSZA POMOC
Uwaga: W pierwszej kolejności należy wyprowadzić poszkodowaną osobę ze skażonego 2-metylo-1-butanolem środowiska.
Zatrucie inhalacyjne:
1.
Ułożyć poszkodowaną osobę w pozycji leżącej.
2.
W przypadku wystąpienia takiej potrzeby – wykonać sztuczne oddychanie i zapewnić pomoc lekarską.
Zatrucie doustne:
Przepłukać usta. Podać 1-2 szklanki wody do wypicia. U osoby przytomnej wywołać wymioty lub wykonać płukanie żołądka.
Zapewnić spokój, leżenie i ciepło. W razie potrzeby zapewnić pomoc lekarską.
Skażenie oczu:
Przemyć skażone oczy większą ilością letniej wody przez 15 minut, przy wywiniętych powiekach (usunąć przedtem szkła kontaktowe).
W przypadku konieczności zapewnić pomoc okulisty.
Skażenie skóry:
Zdjąć skażone ubranie. Oczyścić mechanicznie skażoną skórę, przemyć dużą ilością wody, a następnie wodą z łagodnym mydłem.
Zasięgnąć porady dermatologa, gdy wystąpi podrażnienie skóry.
5. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU POŻARU
Szczególne zagrożenia:
Ciecz łatwo palna. Pary z powietrzem tworzą mieszaniny wybuchowe. Zbiorniki i inne opakowania narażone na działanie ognia lub wysokiej temperatury mogą eksplodować. Opary alkoholu strącać rozproszonymi strumieniami wody.
Środki gaśnicze:
· gaśnice CO2,
· gaśnice proszkowe z proszkiem gaszącym ABC,
· gaśnice proszkowe z proszkiem gaszącym BC,
· gaśnice pianowe,
· gaśnice płynowe z dodatkowym wodnym roztworem środka.
Zalecenia szczegółowe:
Mały pożar gasić gaśnicą śniegową (CO2) lub proszkową (ABC albo BC), duży pożar gasić pianą lub w ostateczności rozproszonymi prądami wody.
Uwaga: Nie stosować zwartych strumieni wody na powierzchnię palącego się 2-metylo-1-butanolu. Powoduje to rozrzucanie palącej się substancji, a tym samym rozprzestrzenianie ognisk pożaru. Zbiorniki narażone na działanie wysokiej temperatury chłodzić wodą. W miarę możliwości usunąć z zagrożonego obszaru.
Sprzęt ochronny strażaków:
Ubrania odporne na działanie wysokich temperatur. Niezależne aparaty izolujące drogi oddechowe. Stosować eksplozymetr.
Produkty spalania:
Produktami spalania jest ditlenek węgla i woda.
6. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU NIEZAMIERZONEGO UWOLNIENIA DO ŚRODOWISKA
Zalecenia ogólne:
W przypadku wydostania się 2-metylo-1-butanolu do środowiska, osoby postronne przebywające na zagrożonym awarią obszarze należy natychmiast ewakuować. Awaria musi być jak najszybciej zlokalizowana i zlikwidowana. Obszar dotknięty awarią musi być kontrolowany eksplozymetrem lub za pomocą rurek wskaźnikowych. Do likwidowania skażenia mogą przystąpić przeszkolone w ratownictwie chemicznym osoby.
W przypadku wydostania się 2-metylo-1-butanolu do kanalizacji istnieje niebezpieczeństwo wytworzenia się mieszanin wybuchowych z powietrzem oraz wybuchu.
Środki ochrony osobistej:
Odzież ochronna, ochrony dróg oddechowych z filtrem par oznaczonym kolorem brązowym i literą A oraz filtrem cząsteczkowym P2, szczelne okulary ochronne, rękawice ochronne.
W przypadku niemożności zlikwidowania następstw awarii własnymi siłami i środkami, przeprowadzenie akcji należy powie-rzyć zewnętrznym, wyspecjalizowanym służbom ratowniczym. Chronić kanalizację. W przypadku wydostania się 2-metylo-1-butanolu do wód powierzchniowych, ostrzec użytkowników. Zbieranie rozlanego alkoholu dokonywane jest mechanicznie oraz za pomocą substancji sorbujących (słoma, siano, trociny, wysuszony torf i in.).
Zabezpieczenie środowiska:
Jak najszybciej zebrać rozlaną substancję. Starać się nie dopuścić do skażenia gleby i wody. Powiadomić odpowiednie władze sanitarne i ochrony środowiska.
Metody utylizacji:
Niszczyć na drodze spalania – zgodnie z wymogami przepisów prawa krajowego.
7. POSTĘPOWANIE Z SUBSTANCJĄ I JEJ MAGAZYNOWANIE
Zapobieganie zatruciom:
Podczas stosowania 2-metylo-1-butanolu nie jeść, nie pić, nie zażywać leków, unikać kontaktów z alkoholem, unikać wdychania par i aerozoli, przestrzegać zasad higieny osobistej, stosować odzież i sprzęt ochrony osobistej odpowiedni do pracy z 2-metylo-1-butanolem, pracować w wentylowanych pomieszczeniach. Przechowywać w zamknięciu, poza zasięgiem dzieci.
Zapobieganie pożarom/wybuchom:
Stosować szczególne zasady ochrony przeciwpożarowej. Chronić zbiorniki przed ciepłem i nagrzaniem.
Magazynowanie:
W oryginalnych, właściwie oznakowanych zbiornikach, pojemnikach i opakowaniach jednostkowych, w magazynie cieczy łatwo palnych wyposażonym w instalację wentylacyjną i elektryczną w wykonaniu przeciwwybuchowym, na twardym podłożu. Unikać kontaktów z palnymi i utleniającymi substancjami.
Zasady magazynowania określa norma PN-89/C-81400.
Metody postępowania z odpadami:
Za odpad można uznać 2-metylo-1-butanol, który w żadnej postaci nie nadaje się do technicznego zagospodarowania. Substancja łatwo palna. Likwidacja na drodze spalania, w wyznaczonych miejscach lub instalacjach.
8. KONTROLA NARAŻENIA I ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ
Najwyższe dopuszczalne stężenie w środowisku pracy:
Brak normy.
Rozwiązania techniczne: Wentylacja na stanowiskach pracy i w magazynach. Urządzenia elektryczne w wykonaniu przeciwwybuchowym.
dawid1981