Zgodnie z rozporządzeniem MZ z dnia 03.07.2002 r. , PN-ISO 11014-1 i Dyrektywą 91/155/EEC
KARTA CHARAKTERYSTYKI NIEBEZPIECZNEJ SUBSTANCJI
Wydanie: I
Data wydania 01.12.02
Strona/stron 7/8
Nazwa:
.
1. IDENTYFIKACJA SUBSTANCJI
Nazwa produktu: 4-Nitronilina [p-nitroanilina, 1-nitro-4-aminobenzen, aminobenzen,
fenyloamina]
Wzór konstytucyjny: O2NC6H4NH2
Wzór sumaryczny: C6H6N2O2
Producent:
2. SKŁAD I INFORMACJA O SKŁADNIKACH
Składnik stwarzający zagrożenie:
Nazwa chemiczna
% wag.
Symbol ostrzegawczy
Symbole zagrożenia (R)
100
100-01-6
202-810-1
T
23/24/25-33-52/53
3. IDENTYFIKACJA ZAGROŻEŃ
Substancja niebezpieczna w myśl dyrektywy 1999/45/EEG.
Zagrożenie pożarowe: Substancja stała, palna. W ogniu wydzielają się toksyczne gaz, pary i dymy, w tym tlenki węgla i gazy nitrozowe.
Zagrożenie toksykologiczne: Zatrucie może nastąpić przez skórę, przez wdychanie pyłu oraz wskutek spożycia. Niektóre źródła podają, że 4-nitroanilina może wywoływać raka pęcherza moczowego, gruczołu krokowego i cewki moczowej. Jest substancją methemoglobinotwórczą.
Zagrożenie ekotoksykologiczne: 4-Nitroanilina działa szkodliwie na organizmy żywe, w szczególności organizmy wodne. W środowisku stopniowo ulega biologicznej degradacji.
4. PIERWSZA POMOC
Uwaga: W pierwszej kolejności należy wyprowadzić poszkodowaną osobę ze skażonego 4-nitroaniliną środowiska. Ułożyć na lewym boku z głową skierowaną w dół.
Zatrucie inhalacyjne:
1.
W przypadku wystąpienia takiej potrzeby - wykonać sztuczne oddychanie lub podać tlen - najlepiej jeśli tego dokona osoba przeszkolona.
2.
Okryć kocami. Zapewnić pomoc lekarską.
Skażenie oczu:
Przemyć skażone oczy strumieniem letniej wody przez 15 - 20 minut, przy wywiniętych powiekach.
Zapewnić pomoc okulisty.
Zatrucie doustne:
W razie zatrucia doustnego, przepłukać usta wodą a następnie przepłukać żołądek wodą z dodatkiem siarczanu sodu, węgla aktywnego i tlenku magnezu a następnie podać środek przeczyszczający.
Do chwili odtransportowania do szpitala choremu zapewnić spokój, leżenie i ciepło.
Skażenie skóry:
Zdjąć skażone ubranie. Oczyścić mechanicznie skażoną skórę (ratujący musi być stosownie chroniony ochronami osobistymi) Dokładnie zmyć anilinę z powierzchni ciała poliglikolem etylenowym lub wodą z kwasem octowym lub cytrynowym a następnie wodą z mydłem.
W przypadku, gdy podrażnienie skóry nie przemija, skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
5. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU POŻARU:
Szczególne zagrożenia:
Substancja palna. W ogniu wydzielają się toksyczne gazy, pary i dymy, w tym tlenki węgla i gazy nitrozowe.
Środki gaśnicze:
· gaśnice proszkowe z proszkiem gaszącym ABC lub BC,
· woda gaśnicza,
· gaśnice pianowe, gaśnice płynowe z dodatkowym wodnym roztworem środka,
Zalecenia szczegółowe:
Mały pożar gasić gaśnicą proszkową (ABC lub BC), duży pożar gasić rozproszonymi prądami wody lub pianą gaśniczą.
Uwaga: Nie stosować zwartych strumieni wody na powierzchnię palącej się substancji. Powoduje to rozrzucanie palącej się 4-nitroaniliny, a tym samym rozprzestrzenianie ognisk pożaru. Opakowania z roztworem narażone na działania lub wysokiej temperatury chłodzić wodą, a w miarę możliwości usunąć z zagrożonego obszaru.
6. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU NIEZAMIERZONEGO UWOLNIENIA DO ŚRODOWISKA
Zalecenia ogólne:
W przypadku wydostania się większej ilości 4-nitroaniliny do środowiska, skażony teren należy wyizolować z otoczenia, a poza jego obręb wyprowadzić osoby postronne. W pierwszej kolejności odciąć źródło skażania środowiska. W razie potrzeby wezwać ekipy ratownicze.
Środki ochrony osobistej:
Unikać kontaktu z uwalniającą się 4-nitroaniliną. Stosować ubrania ochronne z tkanin powlekanych, rękawice ochronne, okulary ochronne w szczelnej obudowie, ochrony dróg oddechowych. Należy pamiętać o ograniczonym czasie działania ochronnego filtrów cząsteczkowych (filtr cząsteczkowy oznaczony kolorem białym i symbolem).
Usunąć źródło zapłonu, zabezpieczyć opakowania przed nagrzaniem, pyły i pary rozcieńczać rozproszonym strumieniem wody, starać się odciąć źródło skażenia środowiska (uszczelnić uszkodzone opakowanie i umieścić w opakowaniu awaryjnym), zebrać mechanicznie, skierować do ewentualnego zagospodarowania lub zniszczenia.
Zabezpieczenie środowiska:
Zabezpieczyć studzienki ściekowe. W przypadku skażenia wód, powiadomić odpowiednie władze. Skażony grunt podlega wymianie.
7. POSTĘPOWANIE Z SUBSTANCJĄ I JEJ MAGAZYNOWANIE
Zapobieganie zatruciom:
Podczas stosowania 4-nitroaniliny nie jeść, nie pić, unikać kontaktów z 4-nitroaniliną, unikać wdychania pyłów, par i aerozoli, przestrzegać zasad higieny osobistej, stosować odzież i sprzęt ochrony osobistej, pracować w wentylowanym pomieszczeniu. Przechowywać w zamknięciu, poza zasięgiem dzieci.
Zapobieganie pożarom / wybuchom:
Wyeliminować źródła zapłonu - nie wykonywać prac z otwartym ogniem, nie palić, chronić zbiorniki z roztworem przed nagrzaniem.
Magazynowanie:
W oryginalnych, właściwie oznakowanych opakowaniach w magazynie substancji trujących, wyposażonych w instalację wentylacyjną, na twardym podłożu, w możliwie niskiej temperaturze. Pojemniki z roztworami napełniać do 90% ich objętości. Na terenie magazynu przestrzegać zakazu palenia, spożywania posiłków, otwartego ognia i narzędzi iskrzących. Zasady magazynowania określa norma PN-89/C-81400.
8. KONTROLA NARAŻENIA I ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ
Rozwiązania techniczne: Ogólne - niezbędne do prawidłowego przewozu, magazynowania i stosowania 4-nitroaniliny. Sprawna wentylacja.
Ręce::
Rękawice z tworzywa powlekanego.
Oczy:
Okulary ochronne w szczelnej obudowie (oprawa z tworzywa sztucznego).
Drogi oddechowe:
Ochrony dróg oddechowych w przypadku pracy w atmosferze z pyłami 4-nitroaniliny (z filtrem cząsteczkowym oznaczonym kolorem białym i symbolem P2).
Skóra i ciało:...
dawid1981