Modele kompetencji a szkolenia i rozwój zawodowy.doc

(23 KB) Pobierz
Modele kompetencji a szkolenia i rozwój zawodowy

Modele kompetencji a szkolenia i rozwój zawodowy

Obecnie dynamiczny rynek zmusza pracowników do ciągłego rozwoju i doskonalenia zawodowego. Nowe technologie, nowy sprzęt i nowe sposoby wykonywania pracy powodują, że pracownicy stale muszą się uczyć. Pracodawca też musi zadbać o kształcenie nowych kadr, zawczasu przygotowywać następców pracowników na kluczowych stanowiskach i w sposób systemowy rozwijać ich kompetencje.

Poznaj potrzeby rozwojowe Twoich pracowników
Niebanalne pomysły
Praktyczne przykłady
www.prawo-pracy.com.pl

 

Jak można oceniać poziom kompetencji pracowników pod kątem planowania ich szkoleń i rozwoju?
Najczęściej firmy wykorzystują do tego celu:

·         system ocen okresowych pracowników,

·         sesje Development Centre,

·         ocenę 360 stopni, w czasie której kompetencje oceniane są nie tylko przez przełożonych i samych zainteresowanych, ale również przez współpracowników, podwładnych i niekiedy również klientów.

Jeśli w firmie nie funkcjonuje system ocen okresowych oparty na kompetencjach, to rozwój zawodowy zazwyczaj planowany jest podczas rozmowy pracownika z przełożonym, co często sprowadza się do „koncertu życzeń” i spisywania wszystkich możliwych szkoleń.

Ważne! Dzięki powiązaniu modelu kompetencji funkcjonującego w firmie z systemem ocen pracowniczych można precyzyjnie identyfikować potrzeby szkoleniowe. Pozwala to na optymalną konstrukcję programów szkoleniowo-rozwojowych oraz zaprojektowanie ścieżek awansu pionowego i poziomego. Warto zaplanować zestawy szkoleń, warsztatów, działań coachingowych oraz działań wewnątrzfirmowych np. w postaci projektów, dzięki którym pracownicy będą mogli rozwijać kompetencje wynikające z modelu kompetencji w zależności od zidentyfikowanej luki kompetencyjnej.

Jednocześnie opisanie kompetencji poprzez zestawy zachowań, które powinny być prezentowane w codziennej pracy, umożliwi pracownikom podejmowanie działań samodoskonalących. Dla pracowników będzie bowiem jasne jakiego rodzaju zachowania są pożądane i jakie będą pozytywnie oceniane przez przełożonych.

Aneta Kopera
Menedżer Zespołu Zarządzania Talentami
HRK PARTNERS S.A.
Towers Perrin Alliance Partner

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin