SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 4 LETNICH
Temat: Zabawy z gazetąMetody: praktycznaCele operacyjne: potrzebę czytania gazet i czasopismDzieci rozumieją: znaczenie słowa - makulatura -Dzieci potrafią:
- złożyć gazetę;
- regulować siłę oddechu podczas ćwiczeń oddechowych;
- łapać oburącz kulę gazetową;
- skupić uwagę na dwóch czynnościach
Przebieg zajęcia:
1. Rozmowa z dziećmi na temat gazet, czasopism.
- Uświadomienie dzieciom, że są gazety dla dzieci, dla młodzieży i dla dorosłych.
- Wyjaśnienie im znaczenia słowa –makulatura-
- Rozdanie dzieciom gazet. Dzieci oglądają swoje gazety bardzo dokładnie,swobodnie wypowiadają się na temat tego, co widzą na ilustracjach.
2. Dzieci wstają, rozkładają swoje gazety nad głowami i w rytm słyszanej melodii maszerują po sali podrzucając je, jednocześnie starając się złapać spadającą gazetę.
3. „Gazetowy taniec” w parach dzieci stają na gazecie i tańczą w rytm ulubionej muzyki. Zatrzymujemy muzykę, dzieci składają gazetę na połowę i tańczą dalej. Po chwili znów składają na połowę i tańczą. Nagradzamy brawami parę, która nie wyszła poza najmniejszy kawałeczek gazety.
4. „Spacer z gazetą” dzieci kładą gazetę na głowie i maszerują w rytm muzyki po całej sali, starając się zachować wyprostowaną sylwetkę.
5. „Latające gazety” dzieci udzierają ze swoich gazet malutkie skrawki, podrzucają je do góry i dmuchają na nie tak, aby jak najdłużej utrzymywały się w powietrzu.
- Rozłożoną gazetę trzymają oburącz przed sobą i mocno na nią dmuchają. Gazeta powinna odchylać się.
- Z gazety ugniatają papierowe kule: podrzucają kule starając się złapać je oburącz, na sygnał obrzucają się kulami wzajemnie, maszerują z kulą na głowie, kładą kule na podłodze i przeskakują przez nie.
6. „Wiosenne kwiaty” dzieci z resztek gazet próbują kwiatek Słuchając jednocześnie wierszyka i starając się go zapamiętać.
Idzie wiosna, kwiaty kwitną,Już zielono jest na łące.Świeci słońce, kwilą ptaki,To wiosenny obraz taki.
Opracowanie: Bogumiła Pawłowska
annaszczesna7