Niebezpieczne przedmioty i substancje.pdf

(136 KB) Pobierz
modul_6.QXD
BEZPIECZNE POSŁUGIWANIE SIĘ PRZEDMIOTAMI I URZĄDZENIAMI
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
Dzieñ aktywnoœci „Kultura bezpieczeñstwa”
Ośrodek tematyczny:
Bezpieczne pos³ugiwanie siê ró¿nymi przedmiotami i urz¹dzeniami
Temat dnia: „Niebezpieczne przedmioty i substancje”
Cele ogólne:
rozwijanie myœlenia przyczynowo-skutkowego,
wyrabianie umiejêtnoœci podejmowania rozs¹dnych decyzji,
przekazanie informacji, do kogo mo¿na zwróciæ siê o pomoc,
uwra¿liwienie na koniecznoœæ udzielenia pomocy, gdy ktoœ jej potrzebuje.
Cele szczegółowe:
Uczeñ:
rozumie zagro¿enia wyp³ywaj¹ce z kontaktów z osobami nieznajomymi, prawid³owo ocenia sytuacjê ,
wie, jak groŸne mog¹ byæ niektóre substancje i przedmioty, i jak szkodliwy jest ich wp³yw na zdrowie,
nie dotyka ich i nie próbuje,
wie, jak skutecznie odmawiaæ,
wie, kto mo¿e pomóc w sytuacjach trudnych lub w razie zagro¿enia,
wie, co mo¿e zrobiæ, w miarê swoich mo¿liwoœci, aby zapobiegaæ uzale¿nieniom ,
potrafi wspó³pracowaæ w grupie,
potrafi wykonaæ obliczenia kalendarzowe.
Metody nauczania:
czynna, s³owna,
pogl¹dowa,
drama,
spotkanie z policjantem.
Formy pracy:
indywidualna,
zbiorowa,
praca w grupach.
Pomoce dydaktyczne:
karty pracy ucznia,
opowiadanie „Cukierki"”,
taœma z nagraniem piosenki, magnetofon,
arkusze papieru, farby, kredki.
Zapis w dzienniku:
Drama: przeprowadzenie symulacji ró¿nych sytuacji, w których mo¿e znaleŸæ siê dziecko. Wspólna analiza i ocena zachowa-
nia bohaterów. S³uchanie opowiadania „Cukierki”. Wyjaœnienie, czym mo¿e groziæ kontakt z nieznajomymi oraz za¿ywanie
szkodliwych substancji i u¿ywek. Zredagowanie i zapis wniosku. Praca w grupach – wykonanie plakatów – skuteczna „broñ”
przed zagro¿eniami. Obliczenia kalendarzowe.
246
33466357.038.png 33466357.039.png 33466357.040.png 33466357.041.png 33466357.001.png 33466357.002.png
MODEL VI
Cele
Zadania
Czynnoœci
Pomoce
operacyjne
dla uczniów
uczniów
dydaktyczne
Potrafi poprawnie rozwi¹zaæ
i napisaæ uk³adankê sylabow¹
Wybranie odpowiednich sylab
i u³o¿enie has³a – pytania:
Dlaczego warto powiedzieæ nie?
Dokonuj¹ wyboru odpowiedzi
z poprawnie wybranych sylab,
uk³adaj¹ has³o – rozwi¹zanie
zadania.
Karta pracy ucznia
Zadanie 1
Potrafi opowiedzieæ o swoich
uczuciach i spostrze¿eniach
Zabawa „Rób tak, nie rób tak”
Bior¹ udzia³ w zabawie, jedna
osoba robi gesty i miny, inne
dzieci j¹ naœladuj¹.
Wypowiadaj¹ siê na temat
przebiegu zabawy i swoich
odczuæ. Formu³uj¹ wniosek,
¿e nie mo¿na nikogo
bezkrytycznie naœladowaæ.
Potrafi wysnuæ wniosek.
Zna ró¿ne sposoby mówienia
„nie”
Udzielanie odpowiedzi na pytanie,
„Jak skutecznie powiedzieæ nie?”
Podaj¹ sposoby mówienia „nie”.
Zapisuj¹ pomys³y na tablicy.
S³uchaj¹ propozycji nauczyciela.
Odczytuj¹ zapisane na tablicy
propozycje mówienia nie
Materia³
pomocniczy
dla nauczyciela
Za³¹cznik 1
Umie powiedzieæ kilka zdañ
na temat treœci przeczytanego
tekstu i wyszukaæ w tekœcie
fragmenty bêd¹ce odpowiedzi¹
na postawione pytanie.
Swobodne i ukierunkowane
wypowiadanie siê na temat
tekstu „Cukierki”.
S³uchaj¹ uwa¿nie tekst czytany
przez nauczyciela.
Wypowiadaj¹ siê swobodnie
na temat treœci i udzielaj¹
odpowiedzi na postawione
pytania.
Wyszukuj¹ w tekœcie fragmentów
bêd¹cych odpowiedzi¹
na pytania: Dlaczego niektóre
dzieci poczêstowa³y siê
cukierkami? Dlaczego cukierki
by³y niebezpieczne, co siê w nich
kry³o?
Jak powinny post¹piæ dzieci w tej
sytuacji?
Podrêcznik
„Ca³oroczna
podró¿”
Wyszukiwanie w tekœcie
odpowiedzi na postawione
pytanie.
Tekst opowiadania
„Cukierki" .
Wie, jak rozmawiaæ
z nieznajomymi.
Udzielenie odpowiedzi na pytanie:
Jak rozmawiamy
z nieznajomymi?
Sformu³owanie i zapis wniosku.
Podaj¹ przyk³ady w³aœciwych
zachowañ w kontaktach
z nieznajomymi osobami.
Formu³uj¹ i zapisuj¹ wniosek:
„Wœród doros³ych s¹ ludzie
dobrzy i Ÿli. A jeœli kogoœ nie
znasz, to sk¹d mo¿esz wiedzieæ,
jaki on jest?”
Tekst opowiadania.
„Cukierki”
Potrafi zaimprowizowaæ scenkê
na podany temat
Odgrywanie scenek rodzajowych
na podane tematy. Zabawa
Kolorowe zadania
Losuj¹ kolorowe kó³eczka, dziel¹
siê na grupy, a nastêpnie losuj¹
koperty w takich samych kolorach.
Pracuj¹ w grupach. Odczytuj¹
opisy scenek oraz pytania, na
które musz¹ odpowiedzieæ.
Odgrywaj¹ scenki i udzielaj¹
odpowiedzi na pytania.
Kolorowe kó³eczka
i koperty
z zadaniami dla
grup – Za³¹cznik 2
247
33466357.003.png 33466357.004.png 33466357.005.png 33466357.006.png 33466357.007.png 33466357.008.png 33466357.009.png 33466357.010.png 33466357.011.png 33466357.012.png 33466357.013.png 33466357.014.png 33466357.015.png 33466357.016.png 33466357.017.png
BEZPIECZNE POSŁUGIWANIE SIĘ PRZEDMIOTAMI I URZĄDZENIAMI
Cele
Zadania
Czynnoœci
Pomoce
operacyjne
dla uczniów
uczniów
dydaktyczne
Zna wp³yw niebezpiecznych sub-
stancji i przedmiotów na zdrowie
cz³owieka
Poznanie, czym grozi dotykanie
przedmiotów nieznanych
i niewiadomego pochodzenia.
Omówienie szkodliwego wp³ywu
chemikaliów, toksyn i u¿ywek
na zdrowie.
Ustalenie zasad postêpowania
w trudnych sytuacjach.
Uwa¿nie s³uchaj¹ zaproszonego
goœcia (spotkanie z policjantem).
Zadaj¹ pytania zgodne z tematem
spotkania.
Zapamiêtuj¹ informacje uzyskane
podczas spotkania.
Formu³uj¹ i zapisuj¹ zasady
postêpowania w trudnych
sytuacjach.
Wie, do kogo zwróciæ siê
o pomoc w trudnych sytuacjach
Stworzenie listy osób, do których
mo¿na zwróciæ siê o pomoc
w trudnych sytuacjach.
Uk³adaj¹ i zapisuj¹ listê osób,
do których mo¿na zwróciæ siê
o pomoc: rodzice, wychowawca,
pedagog, policjant, lekarz,
pielêgniarka, dyrektor, inna
osoba doros³a.
Potrafi wykonaæ pracê plastyczn¹
zwi¹zan¹ z tematem zajêæ
Wykonanie dowoln¹ technik¹
plakatu, logo przedstawiaj¹cego
skuteczn¹ broñ w walce
z zagro¿eniami.
Wykonuj¹ dowoln¹ technik¹
pracê plastyczn¹ – „broñ”
skuteczna w walce
z zagro¿eniami, np. Gor¹ce serce,
uœmiech, przyjazna d³oñ itp.
farby, kredki,
wycinanki, blok
rysunkowy
Umie dostosowaæ siê do regu³
zabaw ruchowych
Udzia³ w zabawie ruchowej
Wêze³ grupowy
Bior¹ udzia³ w zabawie. Dzieci
z zamkniêtymi oczami staj¹
w œciœniêtej grupie, nastêpnie
podaj¹ sobie rêce „pl¹cz¹c je”.
Musz¹ siê rozpl¹taæ pamiêtaj¹c
o zasadzie, ¿e nie wolno puœciæ
rêki s¹siada. Dochodz¹ do
wniosku, ¿e, aby siê uwolniæ,
musieli wspó³pracowaæ. Wspólnie
ustalaj¹, ¿e w grupie ³atwiej
rozwi¹zaæ problemy.
Potrafi powiedzieæ, o czym by³a
mowa na zajêciach w ci¹gu
ca³ego dnia.
Zabawa „Wêdruj¹ca pi³eczka”
Uczniowie i nauczyciel siedz¹
w krêgu. Podaj¹c sobie pi³eczkê
odpowiadaj¹ na pytanie: Czego
siê dzisiaj dowiedzieliœmy
i nauczyliœmy?
Karta pracy ucznia
Przypomnienie zdobytych
w trakcie zajêæ wiadomoœci
i umiejêtnoœci.
Taœma z nagraniem
piosenki „Nie jesteœ
sam”
Rozumie celowoϾ zdobywania
wiedzy i umiejêtnoœci w ¿yciu
codziennym.
Zastosowanie zdobytej wiedzy
w sytuacjach zadaniowych.
Wykonuj¹ polecenia znajduj¹ce
siê na karcie pracy ucznia.
S³uchaj¹ nagrania piosenki
„Nie jesteœ sam”.
248
33466357.018.png 33466357.019.png 33466357.020.png 33466357.021.png 33466357.022.png 33466357.023.png 33466357.024.png 33466357.025.png 33466357.026.png 33466357.027.png
MODEL VI
MATERIAŁ POMOCNICZY DLA NAUCZYCIELA
ZAŁĄCZNIK NR 1
Jak skutecznie powiedzieæ nie? – wypracowane sposoby odmawiania:
a) powiedz po prostu „nie”,
b) zmieñ temat rozmowy,
c) odejdŸ,
d) zignoruj propozycjê,
e) podsuñ lepszy pomys³,
f) powiedz coœ œmiesznego.
PRZYK£ADY:
dziêkujê, nie pijê; dziêkujê, nie smakuje mi; muszê siê uczyæ, trenujê, bêdê mia³ k³opoty w domu,
nie podoba mi siê ten pomys³ itd.
ZAŁĄCZNIK NR 2
Zadania dla grup. Odczytajcie scenkê, zaprezentujcie j¹ i odpowiedzcie na pytania.
I grupa
Na podwórku do grupki dzieci podchodz¹ dwaj starsi ch³opcy i proponuj¹ im jakieœ dziwne, nieznane tabletki.
Jak nale¿y zachowaæ siê w takiej sytuacji?
Jak poradzicie sobie w tej sytuacji?
Do kogo zwrócicie siê o pomoc?
II grupa
Wracasz ze szko³y, podchodzi do ciebie nieznany mê¿czyzna i mówi, ¿e ma w swoim domu ³adne zabawki i ciekawe gry
komputerowe, proponuje, abyœ siê z nim uda³.
Co zrobisz?
Czy wolno oddalaæ siê z nieznajomymi?
Jak poradzisz sobie w tej sytuacji?
III grupa
Do ciebie i twoich kolegów podchodzi kilku starszych uczniów. Maj¹ piwo i papierosy. Chc¹ namówiæ ciê do spróbowa-
nia piwa i zapalenia papierosa. Nie masz na to ochoty.
Jak mo¿esz post¹piæ?
Jak mo¿esz im odmówiæ?
IV grupa
Razem z kolegami znaleŸliœcie pude³ka z nieznanymi wam substancjami.
Jak zachowacie siê?
Komu przeka¿ecie informacje o znalezisku?
V grupa
W pobli¿u szko³y zaczepia ciê nieznany mê¿czyzna i proponuje proszek, po którym rzekomo masz mieæ lepsze
samopoczucie, byæ weso³ym, lepiej siê uczyæ.
Jak post¹pisz w tej sytuacji?
Jak mo¿esz odmówiæ?
Kogo o tym poinformujesz?
249
33466357.028.png 33466357.029.png 33466357.030.png 33466357.031.png
BEZPIECZNE POSŁUGIWANIE SIĘ PRZEDMIOTAMI I URZĄDZENIAMI
ZAŁĄCZNIK NR 3
ZNAKI BHP
Znaki ochrony i higieny pracy stosowane s¹ w celu zapobiegania wypadkom, utracie zdrowia i unikniêcia niebez-
pieczeñstw. Stosowane s¹ w zak³adach przemys³owych, warsztatach, na stanowiskach pracy i innych obiektach pracy,
przeznaczone do ostrzegania i informowania pracowników oraz innych osób tam przebywaj¹cych.
Ochrona i higiena pracy – znaki ostrzegawcze
Znaki ochrony przeciwpo¿arowej
250
33466357.032.png 33466357.033.png 33466357.034.png 33466357.035.png 33466357.036.png 33466357.037.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin