Najwazniejsi Bogowie Egiptu.rtf

(11 KB) Pobierz

Najwazniejsi Bogowie Egiptu

 

Dlaczego Bóg Ptah został zdegradowany do prowincjonalnego bóstwa? Przecież to właśnie on w najbardziej zamierzchłych czasach podnosił Egipt z ruiny po potopie. Pisze się nawet, że był Bogiem, który od dawna zamieszkiwał Ziemię. Egipt jest krajem położonym blisko Sumeru, w którym odnaleziono najstarszy opis potopu.

Chodzi więc zapewne o potop wspominany w Biblii, a ten, jak obliczył Zecharia Sitchin miał miejsce około 25 tysięcy lat temu. Czy z areny schodzi po "wojnie na górze", w wyniku której jego miejsce zajmuje Ra?

Ra bądź Re, jest królem Bogów utożsamianym z Atumem, tym samym który masturbacyjno-kanibalistycznie "spłodził" pierwszą parę Bogów - Szu i Tefnut. Para ta zrodziła sześciu Bogów Egiptu - Geba, Nut, Ozyrysa, Seta, Izydę i Neftydę, razem nazywanych dziewiątką heliopolitańską. Jako ostatnich Bogów, królów Egiptu, wymienia się Horusa i Totha. Wszyscy razem z Ptahem tworzą dwunastkę Bogów i jak się wydaje (przynajmniej mnie) oni są budowniczymi jeziora Mojrisa, labiryntu, piramid i reszty monumentalnych budowli najstarszego Egiptu. Przypisywanie budowli faraonom jest wynikiem darwinistycznego pominięcia roli cywilizacji Bogów. Faraon był tylko i wyłącznie przedstawicielem Boga na Ziemi. On i kasta kapłanów, potomkowie Bogów i śmiertelnych kobiet, reprezentowali tylko interesy Bogów na ziemi egipskiej.

Według Manetona Bogowie w Egipcie panowali 13900 lat, po nich półbogowie tzw. Szemsu-Hor (towarzysze Horusa) przez okres 1255 lat. Rządy śmiertelnych królów trwały 7943 lata do czasów Manetona. Jeśli wierzyć Manetonowi, to pierwszy Bóg w Egipcie zjawił się około 25 tysięcy lat temu, ale już Papirus Turyński przesuwa ten czas na około 47 tysięcy lat w głąb wieków, a to w ogóle nie mieści się w głowach egiptologów.

Zostańmy jeszcze chwilę przy Bogach. Część z nich występuje całkowicie w "ludzkiej" postaci, inni natomiast posiadają postać ludzką z twarzą zwierzęcia. Nauka nazywa to personifikacją czyli uczłowieczeniem postaci.

Horus, Anubis, Set, Chnum, Chepri, Sachmet, Sobek, Tefnut czy Tot nie posiadają twarzy, ale Horus lata i potrafi zabijać z powietrza, Anubis jest specjalistą od mumifikacji, Set stoi zawsze na dziobie barki Ra, gdzie wypatruje jego wrogów, Chnum odpowiada za stworzenie ludzi, a przecież nawet Biblia nie twierdzi, że Bóg stworzył człowieka przez pstryknięcie dwoma palcami, Chepri to kosmiczny wędrowiec, Sachmet na rozkaz Ra masowo zabija ludzi, Sobek jest "panem" płytkich wód, Tefnut jako lwica ma coś wspólnego z wilgocią, a Tot to wszechstronna baza danych jak dzisiejszy komputer.

Starożytni mimo braku technicznego języka byli doskonałymi obserwatorami, a przecież maszyny i budowle twarzy nie mają. Relief obok odnaleziono na cokole kolumny w Esna, jednym z najstarszych ośrodków starożytnego Egiptu, leżącym pomiędzy Tebami i Edfu. Ptak ze szponami i ludzkimi rękami siedzi na odwróconej półkuli, obok symbol gwiazdy. To zwierzę potrafi latać w kosmosie, jest uzbrojone, a ręce wskazują na to, że oprócz latania potrafi i może "coś" robić. Czy to jest pierwowzór Horusa?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Najbardziej znanymi gigantami na kontynencie afrykańskim byli nienawidzący się bracia, egipscy bogowie: Ozyrys i Set. Imię Ozyrysa wywodzi się dziś od imienia Uzirre, co może być transkrypcją słów Usris lub Uzir'ris a "ris" w wielu językach przedhistorycznych oznacza kogoś olbrzymiego, gigantycznego. W mitach egipskich giganci potrafili wykorzystać właściwości promieniowania tellurycznego za pomocą kontaktu nóg z ziemią.

 

Ozyrys - (egip. Isir lub Iszir) w mitologii egipskiej - bóg śmierci i odrodzonego życia, Wielki Sędzia zmarłych. Syn bogini Nut i boga Geba, brat Seta, Izydy i Neftydy. Poślubił Izydę, był władcą ziemi, podziemi i krainy umarłych (Pola Jaru). Z Neftydą miał syna Anubisa.

Przed wiekami nauczył ludzi uprawy roli. Został zabity przez swojego brata Setha, a potem ożywiony przez Izydę. Izyda znalazła i poskładała w mumię wszystkie części ciała Ozyrysa z wyjątkiem prącia. Organ ten bowiem zaginął na dnie Nilu, gdzie wrzucił zwłoki brata morderca (ten epizod gwarantował i tłumaczył żyzne wylewy rzeki). Ozyrys nie mógł żyć na ziemi, ale żył w zaświatach.

Przedstawiany był, w postaci człowieka w koronie atef na głowie z insygniami władzy królewskiej w dłoniach - berłem heka, symbolizującym władzę oraz biczem neheh, symbolizującym wieczność, spowity w bandaże na kształt mumii z twarzą malowaną zielonym kolorem. Symbolem Ozyrysa był filar Dżed.

 

Set, Seth (greckie), Sutekh, Setech (egipskie) to w mitologii egipskiej pan burz, pustyń, Górnego Egiptu, oraz zły Bóg Świata Umarłych.

Przedstawiany jako człowiek z głową wyimaginowanego zwierzęcia złożonego po części z szakala, antylopy oryks oraz osła. Wcześniej występował być może jako bóg wojny i mogło być to bóstwo starsze niż religia egipska. W religii egipskiej jeden z głównych bogów.

Początkowo czczony jako bóg całego państwa w Górnym Egipcie przez Hyksosów. Przeciwnik Horusa, zabójca swego brata, Ozyrysa. Zabił go, ponieważ chciał przejąć po nim władzę.

 

Re (Ra) – bóg Słońca, stwórca świata i pan ładu we wszechświecie. Władca bogów, ludzi i państwa zmarłych. Czczony w starożytnym Egipcie, przedstawiany z dyskiem słonecznym, z głową sokoła. Uważano go za najważniejszego boga. Jego symbolem był obelisk. Imię Ra występuje w wielu imionach egipskich, np. Ramzes oznacza zrodził go Ra. Wierzono że Re ma aż 72 odmienne postaci (np.: Chepri). Bóg ten był utożsamiany z innymi bogami Egiptu:

·         Amonem jako Amon-Re

·         Horahte jako Re-Horachte

·         Ozyrysem jako Ozyrys-Re.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin