Piramidy odkryte z kosmosu.rtf

(5 KB) Pobierz

Piramidy odkryte z kosmosu

 

17 nieznanych dotąd piramid odkryto w Egipcie dzięki zdjęciom satelitarnym Ziemi - podała brytyjska telewizja BBC.

Kosmiczna archeologia to jedna z najnowszych i najbardziej zaskakujących dziedzin nauki. Wbrew pozorom jej zadaniem nie jest poszukiwanie śladów obcych cywilizacji na innych planetach, lecz poszukiwanie pradawnych śladów na, a w zasadzie pod, powierzchnią Ziemi. Dzięki zastosowaniu filtrów podczerwieni w aparaturze satelitów, krążących po orbicie Ziemi, możliwe jest zaglądanie pod powierzchnię planety i odrywanie ukrytych tam pozostałości po starożytnych cywilizacjach. Urządzenia znajdujące się ponad 700 kilometrów nad Ziemią potrafią w ten sposób przeczesywać głębokie warstwy egipskiego piasku, odkrywając zagrzebane w nim grobowce. 

Jak podała 26 maja brytyjska telewizja BBC, archeolodzy współpracujący z NASA odkryli właśnie pozostałości po 17 nieznanych dotąd piramidach, 1000 mniejszych grobowców oraz

3 000 osad ludzkich.

- Od ponad roku prowadziliśmy intensywne badania – powiedziała BBC dr Sarah Parcak, archeolog University of Alabama w Birmingham, USA.- Widziałam nowe dane w chwili, gdy tylko się pojawiały, jednak najważniejszym momentem był ten, gdy spojrzałam na nie szerzej, nie mogłam uwierzyć, że odkryliśmy tak wiele nieznanych stanowisk. Odkopanie starożytnej piramidy, to największe marzenie każdego archeologa! – dodała.
 

Zdjęcia satelitarne wykonane w podczerwieni pozwalają odkryć obiekty zakopane pod powierzchnią Ziemi, a ich rozdzielczość jest tak wysoka, że umożliwia zaobserwowanie przedmiotów o średnicy nawet 1 m. Odkrycie egipskich grobowców możliwe było głównie dzięki technologii budownictwa, jaką wówczas stosowano. Domy oraz grobowce budowano z glinianych cegieł, których gęstość jest wyższa od gęstości ziemi, na której zostały postawione, oraz tej, która przez kolejne tysiąclecia usypywała się na nich. Właśnie dzięki tym własnościom możliwe jest wyróżnienie na zdjęciach satelitarnych ukrytych obiektów stworzonych ludzką ręką.

Najwięcej nowych stanowisk odkryto w ten sposób w okolicach starożytnego miasta Tanis, w północno-wschodniej delcie Nilu. Rozpoczęto tam prace zmierzające do odkopania budynku, którego wiek szacuje się na 3000 lat. Istnienie dwóch piramid w Sakkarze, nekropolii starożytnego miasta Memfis, zostało już potwierdzone i uznane za jedno z największych odkryć egipskiej archeologii.

Naukowcy są zgodni, że nowoczesne metody kosmicznej archeologii pozwolą odkryć jeszcze więcej cennych znalezisk. Do tej pory znaleziono około 150 piramid, jednak egiptolodzy uważają, że pod piaskami Sahary mogą ich być ukryte tysiące.

New Scientist podaje również, ze w znanej i lubianej przez turystów wielkiej piramidzie w Gizie znajduje się ukryta komnata sprzed 4,5 tys. lat. Zdalnie sterowany robot odkrył hieroglify w tunelu, który może do niej prowadzić.

- Dzisiejsze odkrycia, to dopiero początek – zapowiada dr Parcak. – Indiana Jones odchodzi do lamusa. Przykro mi, Harison Ford.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin